• Start
  • Wiadomości
  • Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Franciszka Duszeńki - rzeźbiarza, rektora gdańskiej ASP

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Franciszka Duszeńki - rzeźbiarza, rektora gdańskiej ASP

Dzieła Franciszka Duszeńki, jednego z najważniejszych powojennych rzeźbiarzy polskich, współtwórcy i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zna każdy gdańszczanin. W przyszłym roku przypada 100-lecie urodzin artysty, 24 lipca br. Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Franciszka Duszeńki.
25.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę o siwych włosach i gęstych brwiach, ubranego w elegancką marynarkę i koszulę z kołnierzykiem. Mężczyzna ma przyjazny wyraz twarzy i lekki uśmiech, co nadaje mu sympatyczny i spokojny wygląd.
Franciszek Duszeńko
Fot. Gedanopedia

Współautor pomnika na Westerplatte

Franciszek Duszeńko, wraz z Adamem Hauptem i Henrykiem Kitowskim, był twórcą Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte (odsłoniętego w 1966 roku) oraz pomnika Marii Konopnickiej przy Targu Rakowym (z 1977 roku). Artysta związany był z Gdańskiem od powojnia do końca swojego życia. 

Franciszek Duszeńko związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku od początku jej istnienia, gdy jeszcze nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Był jednym z pierwszych absolwentów Szkoły, a pracę pedagogiczną rozpoczął dwa lata przed dyplomem obronionym w 1952 roku. 

Był pierwszym rektorem uczelni wybranym w wolnych, demokratycznych wyborach - w 1981 roku. 

Między rokiem 1952 a 62, uczestniczył w odbudowie Gdańska, odtwarzając zniszczone w czasie wojny obiekty rzeźbiarskie, m. in. kobiece sfinksy przy schodach kamienicy przy Długim Targu 8, rycerzy na kamienicy przy Długim Targu 40, portal kamienicy przy ul. Ogarnej 99.

W przyszłym roku przypada 100-lecie urodzin artysty, 24 lipca br. Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Franciszka Duszeńki.

W przyjętej uchwale, czytamy m.in.:

Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX-wieku. Jest świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na II wojnę światową. Niesie antywojenne przesłanie w dobie konfliktu za wschodnią granicą Polski. Należy uznać ją za niezwykle istotny głos w niemal 80 lat od zakończenia ostatniej wielkiej wojny, która spustoszyła praktycznie całą Europę. Po upływie dziesięcioleci w dalszym ciągu stanowi przejmujące memento dla potomnych. To sztuka, która tak jak słynny napis na Westerplatte wprost zdaje się krzyczeć: nigdy więcej wojny!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę urodzin Franciszka Duszeńko, oddając hołd jego dokonaniom artystycznym, ustanawia rok 2025 Rokiem Franciszka Duszeńko

Grupę parlamentarzystów - wnioskodawców uchwały w pracach nad projektem reprezentował poseł Marek Biernacki.

Zdjęcie przedstawia Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku, widziany z dołu, na tle jasnego nieba. Na schodach przed pomnikiem widoczni są żołnierze w uroczystych mundurach, a także grupa ludzi z flagami, co sugeruje, że odbywają się tam uroczystości upamiętniające.
Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Franciszek Duszeńko - życiorys

Urodził się w 1925 roku w Gródku Jagiellońskim koło Lwowa. Studia artystyczne rozpoczął w  1942 roku w lwowskim Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych. Od lipca 1943 do czerwca 1944 należał do Armii Krajowej (ps. „Gustaw”), później, do końca wojny był więźniem obozów koncentracyjnych Gross-Rosen, Oranienburg i Sachsenhausen.

Po wojnie początkowo trafił do Warszawy, Zakopanego, a później Łodzi, gdzie kontynuował studia artystyczne, ale dyplom uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w 1952 roku, jako jeden z pierwszych absolwentów.

W latach 1956–2000 prowadził Pracownię Rzeźby. Rektorem był w latach 1981–1987. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1991 roku. Na prośbę władz gdańskiej ASP sprawował jeszcze do 2001 opiekę nad przygotowującymi dyplom młodymi rzeźbiarzami. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło ponad 80 młodych artystów.

W latach 1952 – 1962, wraz z Stanisławem Horno-Popławskim, Alfredem Wiśniewskim i Adamem Smolaną, należał do zespołu plastyków pracujących nad wspomnianą już renowacją  Drogi Królewskiej.

Zdjęcie przedstawia pomnik Marii Konopnickiej, słynnej polskiej pisarki i poetki, znajdujący się na tle drzew. Pomnik wykonany jest z ciemnego materiału i stoi na kamiennym postumencie z inskrypcją MARIA KONOPNICKA 1842-1910 .
Pomnik Marii Konopnickiej przy Targu Rakowym w Gdańsku, jest to dzieło Franciszka Duszeńki, odsłonięte w 1977 roku
Fot. Anna Bobrowska/KFP

W 1964 roku odsłonięto Pomnik Pamięci Ofiar Obozu Zagłady w Treblince, którego był współautorem, wraz z Adamem Hauptem i Franciszkiem Strynkiewiczem.

Kolejna realizacja to Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte (1966, z Adamem Hauptem i Henrykiem Kitowskim).

Jego solowe dzieła to m. in. Pomnik Artylerzysty Polskiego (1980) w Toruniu oraz pomnik Marii Konopnickiej w Gdańsku (1977). Prace Franciszka Duszeńki znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i w Gdańsku, w Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu i w New Delhi.

Franciszek Duszeńko zmarł w 2008 roku, Rada Miasta Gdańska przyznała mu pośmiertnie Medal Księcia Mściwoja II. Spoczywa na Cmentarzu Srebrzysko.

Na podstawie Gedanopedii

 

TV

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?