• Start
  • Wiadomości
  • Segreguj dobrze! Supersorter podpowiada. Rozpoczyna się cykl warsztatów

Segreguj dobrze! Supersorter podpowiada. Rozpoczyna się cykl warsztatów

Jakie odpady i gdzie wyrzucić? Wszystkie wątpliwości rozwieje Supersorter. W poniedziałek, 29 kwietnia, o godz. 18.00 w Zakładzie Utylizacyjnym (ZU) w Gdańsku w ramach projektu „Szanuję - Segreguję” odbędą się warsztaty dotyczące właściwego segregowania odpadów.
29.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czas na pierwsze warsztaty w ramach projektu Szanuję - Segreguję  pod okiem Supersortera
Czas na pierwsze warsztaty w ramach projektu "Szanuję - Segreguję" pod okiem Supersortera
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Trwa eksperyment socjologiczny Zakładu Utylizacyjnego „Segreguję – szanuję”. Ma edukować mieszkańców Gdańska, jak właściwie segregować odpady. Bierze w nich udział pięć gdańskich rodzin wybranych w castingu. To osoby w różnym wieku, z różnorodnych dzielnic, mieszkające w zabudowie jedno- jak i wielorodzinnej, a także o różnorodnym składzie osobowym, tj. seniorzy, młode rodziny, czy dorosła gdańszczanka z mamą.

Za uczestnikami pierwsza część eksperymentu, tj. mierzenie przez 21 dni ilości wyprodukowanych odpadów komunalnych. Nie tylko mierzono ilość, ale też analizowano mikromorfologię, czyli ile jest surowca w surowcu. Teraz czas na kolejne wyzwanie – cykl warsztatów (łącznie sześć). 

 

Odbiór odpadów komunalnych od uczestników projektu
Odbiór odpadów komunalnych od uczestników projektu
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 

- Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy projektu zobaczą sortownię odpadów Zakładu Utylizacyjnego, gdzie na co dzień pracownicy sortują to, co przyjeżdża do miasta. Następnie wezmą udział w warsztatach, co i gdzie wyrzucić - opowiada Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU. - Przygotowaliśmy dla uczestników także quiz na najlepszego sortera. Będą musieli odpowiedzieć na trudne pytania związane z problematycznymi odpadami i ich odpowiednią segregacją.

Warsztaty będą transmitowane na żywo na fanpage’u Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku na facebooku. Uczestnicy i oglądający otrzymają informacje o codziennej segregacji. Początek o godz. 18. To świetna okazja dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, żeby zadawać pytania w komentarzach. Organizatorzy zapewniają, że odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania związane z wyrzucaniem odpadów.

 

Rodziny wyposażono w przedmioty, które ułatwią im organizację segregacji w domu i zgodnie z ideą „zerowaste”.
Rodziny wyposażono w przedmioty, które ułatwią im organizację segregacji w domu i zgodnie z ideą „zerowaste”.
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

 

Aby ułatwić rodzinom udział w EKO wyzwaniu, otrzymali przedmioty, które ułatwią im organizację segregacji w domu i zgodnie z ideą „zerowaste”. Są to m.in. szklane bidony i opakowania do przechowywania jedzenia, torby wielokrotnego użycia, owijki czy kosz do segregacji z czterema komorami i filtrem pochłaniającym zapachy oraz zgniatarka do plastikowych butelek. Dodatkowo zostali wyposażeni w fachową literaturę, która pomoże ograniczyć produkcję odpadów.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przygotował eksperyment socjologiczno-badawczy „Segreguję – szanuję”. Miejska spółka chce zmienić nawyki dotyczące właściwej segregacji u źródła i ich produkcji, czyli w domach mieszkańców Gdańska. Kampania wystartowała 21 marca i potrwa do końca czerwca.

 

Eksperyment „Szanuję – segreguję”

Transmisja warsztatów z Supersorterem

 

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic