W środę, 26 sierpnia, Ambasada Irlandii w Warszawie opublikowała na swoim profilu Fb wpis i filmik przypominający postać Seána Lestera:
"Dokładnie 10 lat temu patronem jednej z sal Nowego Ratusza w Gdańsku został Seán Lester, Wysoki Komisarz Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsk. Odsłonięto wtedy pamiątkową tablicę przypominającą związki Irlandczyka z tym miastem. O tym kim był Seán Lester mówi Paul McNamara, historyk z Politechniki Koszalińskiej, którego zaangażowanie pomogło upamiętnić tak wielkiego człowieka i polityka".
- Według mnie Seán Lester był pierwszym międzynarodowym dyplomatą, który dostrzegł moment, gdy opadły maski nazistów. ponieważ niezależnie od tego, co twierdzili, naziści próbowali zaaranżować sytuację, w której Wolne Miasto Gdańsk zostanie włączone do Rzeszy Niemieckiej, demokratyczna konstytucja miasta zostanie zniszczona, zniszczone zostaną mniejszości oraz cała antynazistowska opozycja - mówi Paul McNamara.
ZOBACZ FILMIK
Irlandzki dyplomata istnieje w pamięci historycznej powojennego Gdańska, choć wiedzą o nim na ogół jedynie profesjonalni historycy i pasjonaci historii. Uroczyste nadanie jego imienia Sali 003 Nowego Ratusza odbyło się 26 sierpnia 2010 r. Gośćmi honorowymi były wówczas Ann Górski - córka Seána Lestera i Declan O'Donovan - ambasador Irlandii w Polsce.
W budynku Nowego Ratusza (ul. Wały Jagiellońskie 1) w okresie międzywojennym mieściła się siedziba Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku, za czasów PRL był tutaj Klub Studencki Żak, od 1999 roku rezyduje Rada Miasta Gdańska.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI
Seán Lester nie tylko jest patronem sali w Nowym Ratuszu; ma również swój biogram w Gedanopedii, który brzmi następująco:
“SEÁN LESTER (27 IX 1888 Carrickfergus, hrabstwo Antrim, Irlandia - 13 VI 1959 Galway, Irlandia), irlandzki dyplomata. Urodzony w protestanckiej rodzinie niedaleko Belfastu, w młodości aktywny członek irlandzkiego ruchu niepodległościowego. Opuścił szkołę w wieku 14 lat; pracował na kolei, następnie jako dziennikarz dla irlandzkich gazet. Od roku 1923 w Irlandzkim Wydziale Spraw Zagranicznych, w 1929 delegat Irlandii w Lidze Narodów. Od 15 I 1934 jej Wysoki Komisarz w II Wolnym Mieście Gdańsku (WMG). Występował w obronie konstytucji i antyhitlerowskiej opozycji (w tym gdańskiej Polonii). Głównie dzięki jego nadzorowi nad wyborami w kwietniu 1935 roku, NSDAP nie uzyskała całkowitej kontroli nad II WMG. W czerwcu 1936 zaaranżowano incydent dyplomatyczny, mający doprowadzić do usunięcia z Gdańska Seána Lestera (oficerowie przebywającego z wizytą w Gdańsku niemieckiego krążownika „Leipzig” otrzymali rozkaz nieskładania mu oficjalnej wizyty), straż policyjna wokół jego rezydencji uniemożliwiała odwiedzanie go przez opozycjonistów. Raporty Lestera dotyczące pogwałceń konstytucji, przedstawiane w radzie Ligi Narodów w Genewie, nie spotkały się z odzewem; odwołano go z Gdańska, mianując (luty 1937) zastępcą sekretarza generalnego Ligi Narodów. Był ostatnim sekretarzem generalnym Ligi Narodów; od roku 1946 na emeryturze. 26 VIII 2010 jego imię otrzymała jedna z sal Nowego Ratusza”.
KORZYSTAJ Z GEDANOPEDII - TUTAJ