• Start
  • Wiadomości
  • Będzie jaśniej w Parku Oliwskim. Ścieżki spacerowe zostaną doświetlone

Będzie jaśniej w Parku Oliwskim. Ścieżki spacerowe zostaną doświetlone

Dzięki głosom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim ścieżki w najbardziej znanym gdańskim parku zostaną dodatkowo oświetlone. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska właśnie podpisała umowę z wykonawcą na projekt oświetlenia tego zielonego terenu. Dokument powinien być gotowy do listopada tego roku.
13.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu brama wejściowa do parku, w tle jesienne drzewa bez liści, na pierwszym planie stylizowana tablica informacyjna z nazwą park oliwski
Ścieżki spacerowe w Parku Oliwskim zostaną doświetlone
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Będzie jaśniej dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Park Oliwski jest jedną z wizytówek Gdańska. Cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, i to o każdej porze roku. Obecnie w parku oświetlona jest jedna trasa spacerowa. Sytuacja ta zmieni się dzięki projektowi BO 2024, który cieszył się dużym poparciem głosujących na niego mieszkańców.

- Właśnie podpisano umowę na zaprojektowanie kilkunastu stylizowanych latarni na bocznych ścieżkach parku tak, by wchodząc różnymi wejściami spacerujący mieli możliwość poruszania się po oświetlonych trasach. Projekt doświetlenia parku opracuje firma Jotel, za ponad 48 tys. złotych - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dokumentacja, która będzie uzgadniana m.in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, ma być gotowa do listopada 2024 r. Po opracowaniu projektu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na montaż nowych latarni.

Zielona metamorfoza we Wrzeszczu

Uroczy, zielony zabytek Gdańska

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza znajduje się pomiędzy ulicami: Opata Jacka Rybińskiego, Opacką, Cystersów i al. Grunwaldzką. Jego powierzchnia to 11,3 ha i wraz z Katedrą Oliwską stanowi zespół zabytkowy.

Park wyraźnie podzielony jest na dwa style: francuski i angielski.

Ogród w stylu barokowym (francuskim), który zachował się w niewiele zmienionej postaci, został założony przez opata klasztoru w Oliwie Jacka Rybińskiego w połowie XVIII wieku. Inspiracją założenia takiego parku były klasyczne ogrody francuskie architekta André Le Nôtre, twórcy ozdobnych ogrodów w Wersalu.

Park Oliwski posiada również zagospodarowane tereny założone w stylu angielskim. Powstanie tej części ogrodu nastąpiło pod koniec XVIII wieku i było związane z następcą Jacka Rybińskiego - opatem Karolem Hohenzollernem-Hechingenem. Widoczna jest tu modna wówczas fascynacja chińską sztuką ogrodową, obecne są również motywy antyczne, orientalne i rustykalne. Ścieżki i zbiorniki wodne mają swobodne wijące kształty naśladujące dziką przyrodę.

W 1926 roku ogród opacki przeszedł pod zarząd miejski i zaczął pełnić rolę parku miejskiego. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, Park Oliwski został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa gdańskiego.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza