• Start
  • Wiadomości
  • Power Connect Energy Summit 2025. Gdańsk stawia na produkcję prądu

Power Connect Energy Summit 2025. Gdańsk stawia na produkcję prądu

- Samowystarczalność energetyczna to nasze marzenie - zadeklarowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz w AMBEREXPO, podczas targów Power Connect Energy Summit 2025. Gdańsk oddał właśnie do użytku Port Czystej Energii, który jako elektrociepłownia zaspokoi część potrzeb Miasta w zakresie zużycia energii elektrycznej. Jak osiągnąć pełną samowystarczalność energetyczną? Ma w tym pomóc współpraca Gdańska z Energą S.A. nad stworzeniem klastra energetycznego.
27.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sześć osób na scenie. Mężczyzna skrajnie po prawej pociąga przy pomocy sznurka serce wiszącego niewielkiego dzwonu
Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich - AMBEREXPO dźwiękiem dzwonu otwiera targi Power Connect Energy Summit 2025. Wśród najbardziej gorących tematów: bezpieczeństwo energetyczne w niepewnych czasach i samowystarczalność energetyczna samorządów. Na lewo od prezesa Bojanowskiego stoją: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, prezes Zarządu OPEC Gdynia Wojciech Folejewski, prezes Zarządu Energa S.A. Sławomir Staszak i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W Amber Expo dzisiaj trzeci i ostatni dzień targów Power Connect Energy Summit 2025. Jest to największe w Polsce północnej wydarzenie branży energetycznej, łączące konferencję, targi i edukację. Jednym z tematów poruszonych podczas pierwszego dnia wydarzenia była rola samorządów w transformacji i bezpieczeństwie energetycznym. Właśnie tego tematu dotyczył panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska,
  • Karolina Lipińska, wiceprezes Zarządu Energa-Operator,
  • Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza,
  • Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energa SA.

Moderatorem debaty był Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Punktem wyjścia do rozmowy stał się wzrost roli samorządów w transformacji energetycznej, w związku z sytuacją, jaką wymusiła agresja Rosji na Ukrainę, trwająca od lutego 2022 roku. 

Potrzebna szeroka współpraca

Aleksandra Dulkiewicz opowiedziała o bardzo świeżym wydarzeniu, z poniedziałku, 24 marca. Tego dnia został oficjalnie otwarty w Gdańsku Port czystej Energii.

- Jak zaczynaliśmy ten projekt wiele lat temu, to myśleliśmy o tym jak o spalarni nienadających się do recyklingu odpadów. Ale rzeczywistość wymusiła zmianę sposobu myślenia. Dziś zakład zaspokaja bardzo ważną potrzebę utylizacji odpadów, ale i alternatywne źródło energii i ciepła jako nowoczesna, ekologiczna elektrociepłownia - mówiła prezydent Gdańska, podkreślając jak ważna w realizacji projektu była współpraca samorządów.

Port Czystej Energii zagospodarowuje bowiem odpady nie tylko z Gdańska, ale i z prawie 40 innych gmin Pomorza, w tym z Grudziądza.

ANDRZEJ BOJANOWSKI, PREZES AMBEREXPO, O ZNACZENIU BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO:

 

- Cieszę się, że Grudziądz dokłada swój kawałek RDF (Refuse Derived Fuel to paliwa produkowane z odpadów - red.) do instalacji w Gdańsku. Ale współpraca z Gdańskiem to także edukacja mieszkańców - odpowiedział prezydent Grudziądza.

Jak tłumaczył Maciej Glamowski, przy okazji umowy z Gdańskiem na dostarczanie odpadów do spalarni, mieszkańcy jego miasta poznali zalety tego rozwiązania i zostali przygotowani na poważne zmiany energetyczne w samym Grudziądzu.

PAWEŁ ORŁOWSKI, PREZES INVESTGDA, O ROLI INWESTYCJI ENERGETYCZNYCH DLA GOSPODARKI POMORZA:

 

Podczas debaty, przedstawiciele Energa SA i Energa-Operator mówili o konieczności szeroko zakrojonej współpracy samorządów z ich firmami. Bez tej współpracy samorządy nie osiągną niezależności energetycznej.

- Zwracamy bardzo dużą uwagę na współpracę z samorządami, to nasz priorytet - mówiła prezes Karolina Lipińska. - Otrzymaliśmy z KPO (Krajowy Plan Odbudowy - red.) 7,7 mld zł. To ogromna kwota i wymaga mądrych decyzji i nie będziemy podejmować ich sami. Są ogromne oczekiwania ze strony samorządów.

Te pieniądze mają posłużyć modernizacji sieci elektroenergetycznej w kraju, co pozwoli na przyłączanie nowych odnawialnych źródeł energii i na dwustronny przepływ energii między gospodarstwami domowymi a operatorem systemu elektroenergetycznego. 

Piec osób siedzi na scenie w sali konferencyjnej i rozmawia ze sobą. Na pierwszym planie głowy słuchaczy siedzących na publiczności.
Debatę prowadził Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (pierwszy z lewej). W dyskusji udział wzięli (od lewej): Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Karolina Lipińska, wiceprezes Zarządu Energa-Operator; Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza i Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energa SA
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Prezes Staszak wymienił kilka ważnych przykładów współpracy z samorządami, jak wymiana oświetlenia w miastach, co wpływa na jakość życia mieszkańców. Bardzo ścisłej współpracy z miastem wymagała wielka inwestycja Energa SA - budowa elektrociepłowni gazowo-parowej w Grudziądzu.

- Jesteśmy też od tego, żeby pomóc w Gdańsku stworzyć klaster energetyczny - powiedział Sławomir Staszak.

Czytaj także: 500 ton dziennie. Po co nam Port Czystej Energii?

Gdańsk potrzebuje klastra energetycznego

Na potrzebę taką wskazała prezydent Dulkiewicz, dodając że bez pomocy rządowej się nie obejdzie. Potrzebne jest m.in. wzmocnienie kadrowe, finansowe (to zawsze) i zmiany legislacyjne.

Pierwszy w Polsce klaster energii elektrycznej, czyli porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją energii, powstał rok temu w Ciechanowie, gdzie dogadała się Gmina Miejska Ciechanów, Elektrociepłownia Ciechanów i Energa-Operator.

- Jako spółka społecznie odpowiedzialna cieszymy się, że możemy w ten sposób wspierać społeczności lokalne i przyczyniać się do zielonych zmian na rynku energii. Rozwój jego nowych uczestników takich, jak klastry i spółdzielnie energetyczne czy prosumenci wirtualni są istotnym ogniwem transformacji energetycznej Polski. Nie byłoby to możliwe m.in. bez liczników zdalnego odczytu, które w przyszłym roku będzie miało już 100 procent naszych odbiorców - powiedziała Karolina Lipińska.

TARGI SĄ DUŻYM WYDATRZENIEM DLA CAŁEJ GOSPODARKI, UCZESTNICZĄ W NICH M.IN. EKSPERCI Z INVESTGDA:

 

Ideą klastra jest stworzenie lokalnej samowystarczalności energetycznej i bardziej odpowiedzialnego zarządzania zużyciem i dystrybucją energii elektrycznej. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, klastry energii mogą uzyskać rabat na dystrybucję energii elektrycznej, który w zależności od spełnionych warunków, może wynieść maksymalnie 75 procent wysokości opłat dystrybucyjnych. Wielkość rabatu uzależniona jest od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.

- Samowystarczalność energetyczna to nasze marzenie, ale nie potrafię powiedzieć w jakiej perspektywie czasu - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Nie ma innej drogi, jak budowa klastrów. Będziemy też musieli wspierać mieszkańców w budowie spółdzielni energetycznych, żeby poczuli się współodpowiedzialni.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DEBATY O ROLI SAMORZĄDÓW W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ

Na bezpieczeństwo dywersyfikacja

Wszyscy rozmówcy zgadzali się, że bezpieczeństwo energetyczne może zapewnić dywersyfikacja źródeł energii. Dlatego w Gdańsku mamy Port Czystej Energii, a w Grudziądzu powstała elektrociepłownia gazowo-parowa, zaś w tradycyjnej elektrociepłowni spalane jest bio paliwo - biomasa i od tego roku luźna słoma. Grudziądz myśli też o spalarni odpadów na mniejszą skalę niż w Gdańsku.

Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, że bez dewersyfikacji źródeł energii nie może być mowy o bezpieczeństwie energetycznym. Przykładem jest tutaj m.in. tabor dla miejskiego transportu publicznego. Nie ma sensu stawiać na wyłącznie autobusy elektryczne, skoro wskutek trudnych dziś do przewidzenia sytuacji, miasto może być okresowo pozbawione energii elektrycznej. Wtedy niezastąpione będą pojazdy na silniki spalinowe. 

Z opinią prezydent Gdańska zgodził się prezydent Grudziądza, choć elektryfikacja taboru w tym mieście jest zaawansowana w 50 procentach. Maciej Glamowski przypomniał sytuację z 2022 roku, gdy z powodu wichury miasto było pozbawione prądu przez kilka godzin.

- Nie odwodziłbym od kupowania autobusów elektrycznych, ale dywersyfikacja jest potrzebna, a całkowita zero emisyjność jest niemożliwa - dopowiedział Sławomir Staszak.

Power Connect Energy Summit 2025 trwa od 26 do 28 marca. Więcej o wydarzeniu na stronie powerconnect.pl.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach