Cykl debat TVP Gdańsk z kandydatami na prezydentów miast. Oglądaj u nas - dzisiaj SOPOT
Konferencja prasowa z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, komisarz Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, oraz posłów Piotra Adamowicza i Jacka Karnowskiego odbyła się w czwartek, 4 kwietnia, pod Europejskim Centrum Solidarności.
- Spotkaliśmy się, żeby powiedzieć, jak wyglądała polityka informacyjna i polityka wobec oponentów politycznych ze strony Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski i innych ugrupowań z nimi związanych - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej, były prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
- Materiały z różnych instytucji państwowych, w tym ze służb, były przez 8 lat wykorzystywane w walce politycznej do tworzenia mowy nienawiści, czarnej propagandy. I one też były wykorzystywane przeciwko mojemu bratu - przypomnę, co wyczyniała wtedy tzw. „telewizja publiczna", czyli ponad 1000 negatywnych przekazów zaserwowanych w ciągu kilku miesięcy. I to przyniosło skutek, mało tego, pewne czarne prawdy nadal funkcjonują w Internecie, i ci, którzy sieją nienawiść i kłamstwa niestety dalej praktycznie są bezkarni. I z tym trzeba będzie zrobić wreszcie porządek - dodał poseł Piotr Adamowicz.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że znajdujemy się w przededniu wyborów samorządowych, które „mogą być swoistą kropką nad i, jeśli chodzi o sprzątanie w naszej ojczyźnie”. Zaapelowała o wysoką frekwencję.
- Dzisiaj musimy dokończyć to, co 15 października rozpoczęły i rozpoczęli obywatelki i obywatele, oddając głos na te formacje polityczne, które odsunęły Prawo i Sprawiedliwość od władzy. Odsunęły dlatego, że chodzi o wartości, prawdę, wolność słowa, zasady dotyczące życia publicznego. Dzisiaj krok po kroku to wszystko jest uzdrawiane i mam nadzieję, że także będziemy tego jako obywatelki i obywatele pilnować, żeby nigdy więcej w Polsce żadne służby i żadne media, także opłacane z pieniędzy podatników, nie były wykorzystywane w walce politycznej przeciwko tym, którzy myślą inaczej, głosują inaczej, czują inaczej - podkreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Komisarz Sopotu, a dawniej wiceprezydent miasta, Magdalena Czarzyńska-Jachim, podzieliła się swoimi prywatnymi doświadczeniami z prowadzenia kampanii politycznej. Jej zdaniem „przeciwnicy wykorzystują bardzo brudną kampanię na ataki” na nią i jej rodzinę. Wskazała na „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji” dotyczących jej męża, czy jej miejsca zamieszkania poza Sopotem (Czarzyńska-Jachim dopiero od roku mieszka w Sopocie, wcześniej mieszkała w Gdańsku Oliwie).
- Apeluję o to, żeby nie przyzwyczajać się i nie mówić, że to jest normalne, że w kampanii jest hejt. Nie przyzwyczajajmy do tego mieszkańców ani mediów, nie przyzwyczajajmy się do takiego prowadzenia dyskursu politycznego - powiedziała kandydatka na prezydenta Sopotu.
- W kampanii parlamentarnej wielokrotnie mówiliśmy o tym, że chcemy przywrócić praworządność w Polsce i właściwą politykę informacyjną, w której rzetelność rzetelność słowa, rzetelność wypowiedzi, jest oparta na faktach, a nie na insynuacjach. Tego oczekiwaliśmy zwłaszcza wtedy, gdy wypłynęły wielkie afery związane z podsłuchami, choćby rodziny Brejzów czy Jacka Karnowskiego, wieloletniego prezydenta - są już w tej chwili potwierdzenia, że był podsłuchiwany Pegasusem, uzyskał status status pokrzywdzonego. Polska na podsłuchu - ponad setka ludzi w Polsce była podsłuchiwana - poinformował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Podkreślił, że teraz, gdy rządzi w Polsce koalicja 15 października, jest czas na to, żeby „osądzić wszystkie osoby, które uczestniczyły w różnych operacjach realizowanych albo przez CBA, albo przez przez prokuraturę podczas rządów Zjednoczonej Prawicy.
- To jest właśnie ten czas, kiedy ci ludzie, zwłaszcza zleceniodawcy polityczni, powinni wprost odpowiedzieć. Trzeba postawić tamę dla dezinformacji, hejtu i zniekształconych informacji, które są przekazywane zwłaszcza poprzez media media publiczne. Wszystkie te osoby powinny być osądzone. Jako osoba związana z Platformą Obywatelską mówię wprost, że będziemy dążyć do takiej sytuacji, aby Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratur Krajowy prowadziły w miarę sprawnie szybkie postępowania umożliwiające ukaranie osób, które są winne dezinformacji i podsłuchom w Polsce - powiedział marszałek Struk.
- Kiedy urzędnicy państwowi i osoby pełniące ważne funkcje publiczne wykorzystują nielegalne narzędzia inwigilacji do tego, by prowadzić kampanię polityczną, psują państwo, debatę publiczną, to, co powinno być mądrą rozmową o przyszłości w przypadku wyborów parlamentarnych państwa, w przypadku wyborów lokalnych przyszłości naszych małych ojczyzn. Doświadczamy, i to głos polskich samorządowców z całego kraju, jak te lata deprawowania debaty publicznej zaowocowały sposobem prowadzenia kampanii wyborczych do polskiego samorządu – powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Apelujemy, żeby debaty publiczne wróciły do języka mówienia prawdy, mówienia o rzetelnych faktach, o tym, jakie mamy plany. Niech każdy pokaże swój program, a nasi obywatele, nasi mieszkańcy, niech na podstawie tak prowadzonej debaty dokonują najmądrzejszego wyboru Musimy razem działać na rzecz przywrócenia debaty publicznej na właściwe tory w naszej Rzeczypospolitej.
Jak dobrze rządzić Pomorzem? Debata wyborcza pięciorga kandydatów do sejmiku