"Samorządowa debata poselska" już dzisiaj. Transmisja na żywo na gdansk.pl

Kandydaci do Sejmu z siedmiu ugrupowań w okręgu nr 25, wezmą udział w środę, 11 października, o godz. 18.00, w „Samorządowej debacie poselskiej”. Wydarzenie będzie realizowane w studiu gdansk.pl i transmitowane na naszym portalu. Głównym tematem debaty będą sprawy dotyczące Gdańska i Pomorza. Jej organizatorem jest Gdańskie Forum Samorządowe.
11.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcia portretowe siedmiu osób złożone razem
Uczestnicy debaty, od lewej: Małgorzata Chmiel - Koalicja Obywatelska, Magdalena Sroka - Trzecia Droga, Adam Szczepański - Nowa Lewica, Elżbieta Strzelczyk - Prawo i Sprawiedliwość, Michał Urbaniak - Konfederacja, Janusz Wrocławski - Polska liberalna - Strajk przedsiębiorców. Kazimierz Plotzke - Bezpartyjni Samorządowcy
mat. kandydatów z okręgu nr 25 i gdansk.pl

Debaty przedwyborcze są  bardzo dobrą okazją do poznania kandydatów i programów politycznych. Dotąd, przed każdymi wyborami odbywało się ich dość dużo. Przed obecnymi wyborami, mimo prognozowanej wysokiej frekwencji, bezpośrednich dyskusji między kandydatami różnych ugrupowań nieco jednak brakuje.

Zaplanowana na środę, 11 października debata to – obok debaty gospodarczej, zorganizowanej przez organizację Pracodawcy Pomorza - jedna z niewielu okazji do publicznej wymiany poglądów przez kandydatów do parlamentu. Okazji ubranej w ścisłe ramy, gdzie kandydaci i kandydatki otrzymują takie same pytania i mają równo odmierzony czas na odpowiedź.

Tak właśnie ma być w środę, o godzinie 18 podczas debaty, którą będzie można oglądać na gdansk.pl.

Na tematy dotyczące w szczególności Gdańska i Pomorza przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi odpowiadać będzie siedmioro kandydatów. W dyskusji nie weźmie udziału przedstawiciel komitetu "Polska jest jedna".

Debata będzie trwała około 2,5 godziny. Poprowadzi ją Przemysław Kluz. Organizatorem debaty jest Gdańskie Forum Samorządowe. Miejscem debaty będzie studio gdansk.pl. Nasz portal będzie odpowiedzialny za całą stronę techniczną oraz oprawę wizualną.

Kto weźmie udział w debacie?

Uczestnictwo w debacie potwierdzili, (w kolejności alfabetycznej): 
 
  • Małgorzata Chmiel (Koalicja Obywatelska)
  • Kazimierz Plotzke (Bezpartyjni Samorządowcy), który zastąpi Natalię Kruczek 
  • Magdalena Sroka (Trzecia Droga-PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni)
  • Adam Szczepański (Nowa Lewica)
  • Elżbieta Strzelczyk (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Michał Urbaniak (Konfederacja)
  • Janusz Wrocławski (Polska liberalna - Strajk przedsiębiorców)

O czym będą dyskutować kandydaci?

Kandydaci zaprezentują przede wszystkim swoją dotychczasową działalność i plany na przyszłość dla okręgu nr 25, który obejmuje miasta Gdańsk i Sopot oraz obszary powiatów: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski oraz tczewski.

Kandydaci chcą metropolii. Debata wyborcza Pracodawców Pomorza o gospodarce

- Pytania do debaty były konsultowane z komitetami wyborczymi, tak, aby były wyważone z każdej strony. Kandydaci będą mieli również okazję do zaprezentowania swojej dotychczasowej pracy społecznej na rzecz gdańszczan i Gdańska oraz Pomorza a także przedstawienia swoich programów wyborczych.
Zależy nam na wzajemnym szacunku kandydatów i merytorycznej debacie, która byłaby dobrym przykładem w perspektywie nowej jakości debaty publicznej - tłumaczą Anna Maria Czarzasta i Paweł Zarzycki z Gdańskiego Forum Samorządowego
 
Plakat informujący o Samorządowej debacie poselskiej
 
mat. Gdańskie Forum Samorządowe
 
Pytania podzielono na cztery zagadnienia: "Samorząd. Doświadczenia. Plany na przyszłość", "Wizja samorządu. Relacje rząd - samorząd", "Metropolia". "Pytania szczegółowe". 
 
Samorząd. Doświadczenia. Plany na przyszłość.
 
1. Jakie są główne powody kandydowania Państwa do Sejmu? Jakimi sprawami dotyczącymi Gdańska i okolicznych powiatów zajmowaliście się Państwo w Sejmie, albo w trakcie swojej dotychczasowej pracy społecznej dla mieszkańców Gdańska i powiatów z okręgu nr 25 ? Jakie są Państwa doświadczenia, sukcesy, porażki?
2. Jakie skutki dla okręgu ma działalność Państwa w ciągu ostatnich 4 lat. Której ze spraw, jakimi Państwo zajmowaliście się, nie udało się pozytywnie rozwiązać, zrealizować i dlaczego?
3. Czy jest coś, co chcielibyście Państwo osiągnąć w Parlamencie, czego nie mogliście osiągnąć w dotychczasowej pracy działając lokalnie dla mieszkańców Gdańska i powiatów. Jakimi tematami w okręgu będziecie chcieli Państwo zająć się, jako posłowie, w ciągu następnych 4 lat?
 
Wizja samorządu. Relacje rząd - samorząd.
 
1. Jaka jest Państwa opinia na temat podziału kompetencji pomiędzy samorządami a rządem i czy należy go zmieniać a jeśli tak, to w jaki sposób? Jaka jest Państwa wizja samorządu w przyszłości?
2. Czy przedstawiciele samorządu i lokalni aktywiści i będą mogli liczyć na Państwa wsparcie, jeśli obejmą Państwo mandat? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Jakie działania aktywistów/samorządu Państwo popierają, a jakie budzą Państwa sprzeciw?
 
Metropolia. 
 
1. Czy Trójmiasto jest Metropolią a Gdańsk jej częścią ? Jeśli tak, to czy wymaga to Państwa zadaniem uregulowania prawnego? Czy warto rozwijać metropolię? Kto na tym zyska - duże czy małe miasta?
 
2. Ustawa metropolitalna (projekt z 2015 r.). W czym Państwa zdaniem pomogłaby/zaszkodziłaby poszczególnym miastom i powiatom z okręgu 25 ? Co chcielibyście Państwo w niej zachować? Co chcielibyście Państwo w niej udoskonalić?
 
Pytania szczegółowe.
 
1. Jakim kluczowym zasobem rozwojowym dysponuje województwo pomorskie, miasto Gdańsk? Które z nich powinno być motorem napędowym okręgu nr 25 w przyszłości?
2. Rozwój mieszkalnictwa, transportu/mobilności, edukacji, kryzys klimatyczny, przedsiębiorczość, edukacja w przedsiębiorczości - co dla Pana/i będzie tematem przewodnim jeśli zostanie Pan wybrany Posłem/Posłanką? Czy może będzie to inny temat?
3. Jaki widzą Państwo wpływ wojny w Ukrainie na Gdańsk i okoliczne powiaty w zakresie integracji nowych mieszkańców, transportu i bezpieczeństwa?
Panorama Gdańska z dźwigami portowymi
Wśród tematów debaty będzie m.in. to, czy Pomorze ma szansę na to, aby zostać metropolią
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jaki kształt będzie miała debata?

Podczas debaty kandydaci będą również mogli zadać pytanie sobie wzajemnie, jednemu z wylosowanych wcześniej kandydatów.
 
Debata odbędzie się bez udziału publiczności ale widzowie będą mogli zadawać pytania do kandydatów na profilu organizatora, na Facebooku Gdańskiego Forum Samorządowego. 
 
W ostatniej części spotkania kandydaci indywidualnie podsumują debatę. 

Jak można obejrzeć debatę?

Patronem medialnym wydarzenia jest portal Miasta Gdańska. Debata odbędzie się w naszym studiu a transmisję z niej, na żywo będzie można oglądać na www.gdansk.pl. Po zakończeniu zapis wideo będzie dostępny a gdansk.pl/tv.
Transmisja będzie także udostępniona na profilach organizatorów w mediach społecznościowych. 
 
Początek: środa, 11 października, godz. 18.00. Wydarzenie zorganizowane zostanie w siedzibie Gdańskiego Centrum Multimedialnego (gdansk.pl) w biurowcu Koga, przy ul. prof. Witolda Andruszkiewicza 5. 
 
Partnerami debaty są: Fundacja RC, Stowarzyszenie Koloseum i Stowarzyszenie Libertariańskie.

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu