Sąd Ostateczny żywy w pikselach. Nowy mural na Zaspie

Na Zaspie powstaje mural inspirowany „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga. Nie brakuje w nim odniesień do współczesności. Scena ważenia dusz na ścianie szczytowej bloku przy ul. Skarżyńskiego 6 F stylizowana jest na grafikę komputerową składającą się z pięciu tysięcy „pikseli” w 40 kolorach.
13.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Współczesna wersja 'Sądu Ostatecznego' Hansa Memlinga

Autor i wykonawca projektu Piotr Szwabe - wieloletni kurator festiwalu malarstwa wielkoformatowego Monumental Art, a zarazem twórca słynnego portretu Lecha Wałęsy zdobiącego ścianę budynku przy ul. Pilotów 17 - komentuje swoją nową pracą, jako wszechobecną gonitwę za dobrami doczesnymi i konsumpcjonizm. Odnosi się także do obecnej sytuacji politycznej.

Pomysłodawcy asystują malarka Edyta Kowalewska i raper Błażej „Błajo” Malewicki. 

- Na 300 metrach kwadratowych powierzchni malujemy fragment przedstawiający ważenie dobrych dusz. W tle pojawiają się też postaci związane ze złym światem, które chciałyby dostać się na tę dobrą stronę (współczesne postaci polskiej i światowej polityki - red.). Mam nadzieję, że ta praca da do myślenia pewnej części gdańszczan. Mural ma wyrażać niezgodę na to, że grupa ludzi decyduje o życiu innych, narzuca im, co mają robić - wyjaśnia Piotr Szwabe.

Oficjalna prezentacja muralu „Sąd Ostateczny żywy w pikselach” odbędzie się 31 sierpnia o godz. 18.30. Spotkanie będzie połączone z kolejnym spacerem z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami trasą Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

Będzie to już sześćdziesiąty mural w gdańskiej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

KFP



TV

Mniej bruku - więcej drzew!