Rzecznik praw obywatelskich spotkał się z gdańszczanami

„Czy w demokratycznym państwie prawa potrzebny jest nam rzecznik praw obywatelskich?” - spotkanie pod takim tytułem odbyło się w czwartek, 6 kwietnia, w Europejskim Centrum Solidarności. Gościem będzie rzecznik praw obywatelskich, dr Adam Bodnar.
06.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Adam Bodnar na spotkaniu w ECS

Dr Adam Bodnar to polski prawnik i nauczyciel akademicki, doktor nauk prawnych i działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010-2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a od 2015 roku pełni funkcję rzecznika praw obywatelskich.

W czwartek, 6 kwietnia, w Europejskim Centrum Solidarności (Gdańsk, plac Solidarności 1), odpowiadał na pytanie „Czy w demokratycznym państwie prawa potrzebny jest nam rzecznik praw obywatelskich?”, poruszył także kwestie pokrewne.


ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA


Spotkanie z Adamem Bodnarem towarzyszyło konferencji podejmującej się diagnozy i „restartu” obecnego systemu demokracji: „Personal Democracy Forum CEE 2017 w Gdańsku, czyli technologia, polityka i społeczeństwo”, odbywającej się w ECS 6 i 7 kwietnia. Gościem specjalnym PDF jest Ethan Zuckerman, wykładowca MIT Media Lab.

W programie pierwszego dnia są:

  • odpowiedziami na pytania o odpowiedzialność za demokrację w kontekście rozszerzania jej definicji i mody na (nad)używanie tego słowa zajmą się: Krzysztof Izdebski, Adam Bodnar, Stephen King, Elena Calistru, Sandor Lederer i Hera Hussain. 
  • Haytham Atef, Abbas Adel, Bardhyl Jashari, Olga Aivazovska, Şevket Uyanık / Ezgi Ece Askingil, Beata Biel, Mor Rubinstein wygłoszą prelekcje poświęcone typom postaw wobec zmian: od ewolucji po stagnację.
  • zagadnienia związane z kreacją, manipulacją i odpowiedzialnością w polityce, mediach i życiu społecznym podejmą w swoich wystąpieniach: Zuzana Wienk, Petr Kočí, Nidžara Ahmetašević, Anna Dryjańska i John Wonderlich.
  • prelegenci spróbują również odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić, aby poczucie beznadziei i niepewności zniknęło ze słownika obywateli, a zastąpiły je: trwałość, stabilność i innowacyjność. O tym będą rozmawiać: Esra’a Al Shafei, Wiktor Schmidt, Aleksandr Mihnovits / Dama Sathianathan, Zoë Reiter i Jakub Górnicki.

W programie drugiego dnia są:

  • interaktywny panel „Społeczność PDF CEE w lustrze”, w którym udział wezmą: Anna Kuliberda, Cosmin Pojoranu, Zuzana Papazoski, Christopher Guess, Aida Ajanović i Francišak Viačorka.
  • dwie tury warsztatów, w sumie osiem tematów, m.in. o tym partnerstwie rządzących i rządzonych, o społecznych działaniach na rzecz przejrzystości czy o odkłamywaniu postprawdy.
  • spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej: „Otwieranie rządów i parlamentów. Doświadczenia z permanentnej transformacji”. Po spotkaniu zaś uczestnicy wezmą udział w kolejnej turze warsztatów.
  • World Café, czyli spotkanie dyskusyjne, podczas którego uczestnicy przesiadają się od stołu do stołu, przy czym każdy stół to inny temat dyskusji. Rozmówcy będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się tego, jak zachować standardy etyczne w parlamencie, relacji blockchain i demokracji, przekonają się o sile koderek, podzielą się refleksjami na temat mediów i migracji.
  • o przejrzystości życia społecznego podyskutują Luna Kalas, Olga Aivazovska, Darko Brkan, Sandor Lederer i Krzysztof Madejski. Po panelu wystąpi gość specjalny dyrektor Center for Civic Media w MIT, wykładowca MIT Media Lab, Ethan Zuckerman.


Więcej: Personal Democracy Forum CEE 2017.



TV

Wieczór dla tramwaju widmo