• Start
  • Wiadomości
  • Rząd przyspiesza odmrażanie. Kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie otworzą się 21 maja

Rząd przyspiesza odmrażanie. Kina, teatry, filharmonie, baseny, siłownie otworzą się 21 maja

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej w środę, 12 maja 2021 r., przyspieszenie otwarcia kin, teatrów i obiektów kultury. Od 21 maja, przy zachowaniu reżimu sanitarnego będzie można uruchamiać te obiekty. Premier Morawiecki poinformował też o planach jak najszybszego szczepienia 16-latków i 17-latków. 
13.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Meżzczyna w średnim wieku, ciemne włosy, stoi przed mikrofonem
Podczas konferencji prasowej nt. szybszego otwarcia kin, teatrów, siłowni premier Morawiecki poinformował też o wsparciu finansowym dla personelu niemedycznego: pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek itd.
Fot. Materiały prasowe KPRM

 

- Zdecydowaliśmy się na dokonanie pewnych korekt w planie znoszenia obostrzeń na maj - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów i filharmonii o tydzień - nastąpi to 21 maja, oczywiście w reżimie sanitarnym. 

Mateusz Morawicki poinformował też, że od 29 maja otwarte będą baseny, siłownie i inne obiekty sportowe - przy zachowaniu pewnych ograniczeń. Tłumaczył, że przyspieszenie "odmrażania" gospodarki wynika z dialogu z różnymi branżami.

 

 

Szef rządu poinformował też o wsparciu finansowym dla tzw. personelu niemedycznego: pań salowych, panów noszowych, kierowców karetek, techników itd. - rząd zdecydował, że wszyscy, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w okresie pandemii, otrzymają jednorazowy dodatek w wysokości 5 tys. zł. 

- Chcemy, żeby personel niemedyczny również został doceniony - powiedział szef rządu. - Bez nich nie poradzilibyśmy sobie z pandemią. 

Jak dodał Adam Niedzielski, minister zdrowia ta decyzja była skutkiem licznych debat politycznych, a jednorazowy dodatek zostanie wypłacony w czerwcu.

- To jednak tylko element szerszej reformy wynagrodzenia w służbie zdrowia - tłumaczył minister Niedzielski. - Chcemy, żeby był to system stały i aby najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniej płacy w kraju. 

Po informacji o zmianach w obostrzeniach premier Morawiecki powiedział, że działa na rzecz szerokiej dostępności szczepionek.  

- Podczas szczytu w Porto nalegałem na uwolnienie patentów szczepionkowych - mówił szef rządu. - Eksperci są zgodni: trzeba jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób. Dlatego chcemy już wkrótce rozpocząć szczepienia dla 16-latków i 17-latków. 

 

 

Premier zaapelował też o ostrożne korzystanie z powrotu do normalności: 

- Dane z ostatnich dni pokazują jak cały czas ten wirus jest groźny - mówił Mateusz Morawiecki. - Krzywa wzrostu zaszczepionych osób rośnie, ale widać jak groźne są mutacje, jak groźny jest cały przebieg pandemii. Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni, wiemy że szczepienia muszą być jak wykonywane jak najszybciej i najszerzej. Potrzebna jest wola obywateli, żeby się jak najszybciej zaszczepić. Zachęcam wszystkich, którzy są upoważnieni do zapisywania się na szczepienia, to jest jedyne prawdziwe remedium powrotu do normalności.

 

Mężczyzna w średnim wieku, siwe włosy, stoi przed mikrofonem, w tle flaga Polski
Adam Niedzielski, minister zdrowia podkeślił, że obecnie priorytetem ministerstwa zdrowia jest przywrócenie możliwości terapeutycznych leczenia we wszystkich dziedzinach.
Fot. Materiały prasowe KPRM

 

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że pandemia spowodowała zaniedbanie profilaktyki, zmniejszyła znacznie częstotliwość naszych kontaktów z lekarzami.

- Teraz priorytetem Ministerstwa Zdrowia jest przywrócenie możliwości terapeutycznych leczenia we wszystkich dziedzinach - podkreślił minister Niedzielski. - Przywracanie, które musi mieć dodatkowy efekt nadrabiania deficytów z pandemii. Takim krokiem jest między innymi porozumienie w sprawie stworzenia Krajowej Sieci Kardiologicznej, otwarcie Centrum Chorób Rzadkich. Naszym celem jest przywracanie możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach.

 

729x308

 

Harmonogram zmian w obostrzeniach na kolejne dni maja:

15 maja 2021 (sobota)

Nie nosimy maseczek na świeżym powietrzu, nadal jest obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. 

Transport zbiorowy

  • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)


Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

  • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)


Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

  • maks. 50-procentowe obłożenie


Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu

  • z zachowaniem reżimu sanitarnego


Edukacja - szkoły podstawowe i średnie

  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy


Sport

  • obiekty sportowe na świeżym powietrzu - maks. 25 proc. publiczności
  • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób


21 maja 2021 (piątek)

Kultura - kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie

  • obłożenie 50%
  • reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki
  • uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków


Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach

  • wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego


Rozrywka - parki rozrywki na świeżym powietrzu

  • obłożenie 50 proc.


28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna - w lokalu

  • maks. 50 proc. obłożenia
  • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).


Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

  • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)


Sport - kryte obiekty sportowe, baseny

  • dla wszystkich
  • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)


Sport - zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

  • limit do 250 osób


Sport - siłownie, kluby fitness, solaria

  • limit 1 osoba na 15m2
  • reżim sanitarny


29 maja 2021 (sobota)

Edukacja - szkoły podstawowe i średnie

  • stacjonarnie wszyscy uczniowie
  • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.


TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok