Bieg św. Dominika narodził się w 1994 roku i do dziś pozostaje jedynym w Polsce biegiem rozgrywanym na starówce, w sercu miasta.
- Przed 25 laty, kiedy powstawała koncepcja biegu, polski sport leżał, a kluby chyliły się ku upadkowi. Potrzebna była promocja aktywności fizycznej, wyjście do ludzi. Z tej potrzeby powstał pomysł na publiczną imprezę, na bieg odbywający się w trakcie Jarmarku św. Dominika, który gromadzi co roku dziesiątki tysięcy potencjalnych kibiców - wspomina Stanisław Lange, dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk i jednocześnie dyrektor biegu. - Koncepcja pozostaje niezmienna do dziś: bieg odbywa się w centrum miasta, po zamkniętej pętli, po to by zawodnicy i kibice byli blisko. Dzięki temu tworzy się wyjątkowa atmosfera w przestrzeni miejskiej.
Festiwal biegowy i sportowe VIP`y
Co ciekawe: transmisje z drugiej i trzeciej edycji wydarzenia obiegły cały świat. Dzięki ówczesnemu partnerowi wydarzenia - Polskiej Telewizji Kablowej (obecnie UPC) - udało się po raz pierwszy sprowadzić do Gdańska dziennikarską ekipę Eurosportu, która przygotowała wówczas reportaż o biegu, wplatając w niego ujęcia z jarmarku.
Ważnym momentem dla rozwoju tej sportowej imprezy było tysiąclecie Gdańska (w 1997 r.), ten historyczny moment przyciągnął więcej partnerów wydarzenia i rozmach wówczas mu nadany przetrwał do dziś.
Bieg św. Dominika to właściwie festiwal biegowy, w ramach którego rozegranych zostanie sześć wyścigów:
- Bieg Kobiet LOTTO CUP na dystansie 5 km (od 16 roku życia)
- Bieg Mężczyzn MSiT CUP na dystansie 5 km (od 16 roku życia)
- 8. Mistrzostwa Polski Mężczyzn na dystansie 10 km; “Bieg Elity Mężczyzn”
- PROLOG marszobieg “Goń św. Dominika”
- Wyścig paraolimpijczyków wózkarzy - PFRON CUP
- Bieg VIPów ENERGA CUP
Warto dodać, że organizatorzy rozszerzyli w tym roku klasyfikację drużynową w ramach obu biegów na dystansie 5 km. Po raz pierwszy do klasyfikacji profi dla klubów sportowych i grup biegowych dołożono amatorską - dla reprezentacji firm lub instytucji.
W biegu VIPów zobaczymy m.in: Pawła Czapiewskiego - medalistę mistrzostw świata w biegu na 800 m; Jana Huruka - byłego rekordzistę Polski w maratonie; Wojciecha Ratkowskiego - byłego mistrza Polski w maratonie (wykładowcę Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku) oraz Radosława Dudycza - dwukrotnego mistrza Polski w maratonie.
Biegnij lub maszeruj, czyli "Goń św. Dominika"
Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie startowali w zawodach biegowych, nie uprawiają tego sportu regularnie, a chcieliby zobaczyć “jak to jest”, wymyślono PROLOG, czyli charytatywny marszobieg “Goń św. Dominika”. Może w nim wystartować po prostu każdy. Zawody zostaną rozegrane na dystansie 1200 m, uczestnicy przebiegną (przejdą, przemaszerują) jedną pętlę ulicami: Długi Targ, Powroźnicza, Ogarna, Garbary, Długa. Start i meta: przy Neptunie.
Prolog poprowadzi gdynianin Antoni Cichończyk: wielokrotny mistrz świata, igrzysk i Europy weteranów w maratonie.
Co ciekawe, w "Goń św. Dominika" nie będzie indywidualnych laureatów.
- Zwycięzcami będą wszyscy, którzy dołączą do nas, staną na starcie i osiągną metę w dowolny sposób - mówi Stanisław Lange.
Pierwszych zapisanych 1500 osób otrzyma na starcie koszulkę promocyjną, w której wystąpi w prologu "Goń św. Dominika" (przewidziano również rozmiary dziecięce). Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz elektroniczny do 4 sierpnia, można się zapisać także spontanicznie, tuż przed startem, w biurze zawodów.
Na mecie odbędzie się losowanie nagród spośród kart startowych. Udział w marszobiegu jest bezpłatny, uczestnicy mogą przekazać dobrowolną wpłatę (sugerowana kwota to 5 - 10 zł) na cel charytatywny, który wskaże Radio Gdańsk, współorganizator wydarzenia.
W niedzielę, 5 sierpnia, w Gdańsku będziemy też mogli zobaczyć paraolimpijczyków, którzy przyjadą z całej Polski by rywalizować w ramach wyścigu wózkarzy PFRON CUP. Pomorze reprezentować będzie m.in dwójka zawodników z Ornety. Monika Pudlis to olimpijka z Londynu (2012), która ma na swoim koncie 190 startów w imprezach w Polsce i na świecie (wygrała 180), wieloletnia mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas i ze startu wspólnego. Bogdan Król reprezentował Polskę na igrzyskach w Atlancie (1996), zwyciężył w kilkunastu maratonach (m.n. Nowy Jork, Boston, Berlin).
W zeszłym roku we wszystkich kategoriach Biegu św. Dominika wystartowało ponad trzy tysiące osób.
24. BIEG św. DOMINIKA PROGRAM
- 15:00 - 22:00 działalność biura biegu: wydawanie numerów i pakietów (KL LECHIA Gdańsk, ul. Traugutta 29).
- 08:45 otwarcie biura biegu (ul. Ławnicza, w prawo od Długiego Targu) - odprawa zawodników, wydawanie numerów startowych z chipami i pakietów; odbiór koszulek do Prologu - namioty Radia Gdańsk - 10:30 przygotowanie i otwarcie stoisk partnerów na Długim Targu - 13:15 prezentacja Biegu św. Dominika - 13:20 występ zespołu Retro Voice na scenie przy Neptunie - 13:30 Przygotowanie do Prologu „Goń św. Dominika” - 13:50 Prolog Charytatywny „Goń św. Dominika” (1200m dla 1500 uczestników) - 14:10 Losowania upominków - nagród wśród uczestników prologu - 14:30 prezentacja Wyścigu „Wózkarzy” - PFRON CUP - 14:33 Wyścig „Wózkarzy” PFRON CUP na dystansie 3,76 km (4 rundy po 940m) - 14:50 dekoracja zwycięzców Wyścigu „Wózkarzy” przy scenie na Długim Targu - 15:05 BIEG KOBIET - LOTTO CUP 5 km (start ul. Długa, przed Złotą Bramą) - 15:45 Zakończenie Biegu Kobiet 5 km; przygotowanie Biegu Mężczyzn 5 km - 16:05 BIEG MĘŻCZYZN - MSiT CUP 5 km (start ul. Długa przed Złota Bramą) - 16:50 prezentacja Biegu VIP-ów - 17:00 BIEG VIP-ów - ENERGA CUP na dystansie 940 m (jedna runda) - 17:10 dekoracja VIP-ów, wręczenie Pucharów Prezesa Energa S.A. - 17:18 prezentacja Biegu Elity Mężczyzn - 17:30 BIEG ELITY MĘŻCZYZN - GDAŃSK CUP - 18:10 koncert zespołu Retro Voice na scenie przy Neptunie - 18:15 konferencja prasowa ze zwycięzcami Biegu Elity Mężczyzn i Mistrzostw Polski - 19:15 dekoracje zwycięzców poszczególnych kategorii Biegu i Mistrzostw Polski (scena przy Neptunie) - 20:00 zakończenie biegu.
|
Szczegółowe informacje: regulaminy, formularze rejestracyjne, cennik opłat startowych, lista nagród i przebiegi tras poszczególnych biegów znaleźć można na stronie internetowej Biegu św. Dominika. |