Pomorzanie, w tym gdańszczanie, chcą prowadzić własne firmy
Według danych GUS w 2022 r. wzrosła liczba działających w Pomorskiem podmiotów gospodarczych. Jak informuje portal Pomorskie.eu, w porównaniu z rokiem 2021, w bieżącym roku powstało ich w całym województwie o prawie 4 proc. więcej, czyli około 340 tys. firm. W samym Gdańsku, w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., zarejestrowanych było 90 271 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
- To o 4367 więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 i o 3358 więcej w porównaniu z całym 2021 r. Gdański Urząd Pracy, według stanu na 28 grudnia 2022 r., udzielił osobom bezrobotnym ponad 700 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej o łącznej wartości ponad 22 mln zł. Nowi przedsiębiorcy otwierali własny biznes najczęściej w takich branżach jak: usługi projektowe, budowlane, kosmetyczne, fryzjerskie, prawnicze i weterynaryjne - informuje Krzysztof Kunicki, Kierownik Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami w Gdańskim Urzędzie Pracy.
Tym, co wyróżnia województwo pomorskie na tle innych regionów, jest aktywność mieszkańców prowadzących, i chcących prowadzić, własne firmy. Bardziej aktywni są jedynie mieszkańcy województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego.
Bezpłatna pomoc prawna w Gdańsku w 2023 r. Gdzie?
- Aktywności gospodarczej mieszkańców, i pozytywnemu klimatowi inwestycyjnemu, zawdzięczamy tak dynamiczny rozwój przedsiębiorczości. Potwierdzają to badania. Eksperci wskazują m.in. na Trójmiasto, jako doskonale położony, silny ośrodek gospodarczy z dużym potencjałem edukacyjnym - mówi portalowi Pomorskie.eu Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
W obszarze metropolitalnym funkcjonuje natomiast około 62 proc. przedsiębiorstw prowadzących działalność w województwie pomorskim.
Dużo pracujących, ale też wciąż dużo wakatów
W mijającym roku odnotowano też wzrost liczby pracujących Pomorzan. Wskaźnik zatrudnienia w drugim kwartale 2022 r. wyniósł 57,8 proc. Najwięcej mieszkańców regionu pracuje w sektorze usług. Mimo to, pomorscy przedsiębiorcy wciąż mają problem z obsadzeniem niektórych etatów. Dotyczy to zwłaszcza branży budowlanej, produkcyjnej, transportowej, hotelarstwa i gastronomii. W wielu regionach Pomorza brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych.
W 2022 r. gdańscy przedsiębiorcy zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników m.in. z branży budowlanej, stoczniowej, gastronomicznej, z zakresu usług związanych z urodą, a także na pracowników z konkretnymi kwalifikacjami.
“Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek niezmiennie potrzebna
- Według badania „Barometr Zawodów 2022" w powiecie gdańskim i mieście Gdańsk nie występują zawody nadwyżkowe. Natomiast wyżej wymienione branże stanowią deficyt pracowników na lokalnym rynku pracy. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na brakujących specjalistów, w 2022 roku GUP zorganizował szkolenia dla 1275 osób bezrobotnych - podkreśla Krzysztof Kunicki.
Czy wakaty wypełnią cudzoziemcy?
Szansą na obsadzenie wakatów może być zatrudnianie cudzoziemców. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec II kwartału 2022r. w regionie pomorskim zatrudnionych było ponad 64 tys. obcokrajowców.
Według informacji portalu Pomorskie.eu, na Pomorzu zdecydowana większość pracujących obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Każdego miesiąca w urzędach pracy rejestrowanych jest około 7,5 tysiąca oświadczeń i powiadomień o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Najwięcej obcokrajowców zatrudnionych jest w obszarze metropolitalnym Trójmiasta oraz w powiecie słupskim.
W naszym mieście, w okresie od 1 stycznia do 28 grudnia 2022 r., Gdański Urząd Pracy wydał łącznie 53 495 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, w tym obywatelom z: Ukrainy (25 471), Białorusi (15 931), Gruzji (7 960), Mołdawii (2 396), Rosji (1 282) i Armenii (455).
- W przypadku powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, według stanu na 28 grudnia 2022 r., do GUP zgłoszono 31 519 podjęć pracy - informuje Krzysztof Kunicki.
25 gdańskich mam z dotacjami na własny biznes
Aktywność zawodowa pomorskich kobiet także należy do najwyższych w skali kraju, ale należy też zaznaczyć, że jest mniejsza niż aktywność mężczyzn. W mijającym roku, niestety, wzrosło bezrobocie kobiet na Pomorzu. Wśród osób zarejestrowanych w pomorskich urzędach pracy stanowią one 62,7 proc.
W Gdańsku liczba osób bezrobotnych, według stanu na 30 listopada 2022 roku, wynosiła ogółem 5 955, w tym 3 324 kobiety, a w przeliczeniu na procenty: 55,8 proc. - kobiety, 44,2 proc. - mężczyźni.
Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie
Gdański Urząd Pracy zareagował i na to zjawisko. W bieżącym roku uruchomił dwa projekty wspierające aktywizację zawodową kobiet, które po przerwie spowodowanej narodzinami dziecka chciały powrócić do aktywności zawodowej. Jednym z projektów była „Kobieta na swoim", w ramach którego dotację na otwarcie własnego biznesu otrzymało 25 mam, na łączną kwotę ponad 720 tys. zł. Z kolei w drugim projekcie: „Mama na etacie 4" - wzięło udział 15 kobiet, z czego 14 podjęło pracę.