• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Szlak Wodociągowy. Rusza sezon na zwiedzanie obiektów wodnych

Gdański Szlak Wodociągowy. Rusza sezon na zwiedzanie obiektów wodnych

Ruszyły zapisy na zwiedzanie trzech obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej i Zbiornik Wody Stary Sobieski we Wrzeszczu otworzą się po zimowej przerwie w czwartek, 4 maja. Trzecią zabytkową budowlę - Zbiornik Wody Stara Orunia - będzie można zwiedzać od początku czerwca. Wówczas to wyprowadzą się z niego jego zimowi mieszkańcy, czyli nietoperze. W piątek 5 maja i sobotę 6 maja z tarasu Zbiornika Wody Kazimierz będzie można podziwiać ogromny i jasny Księżyc tzw. Kwiatową Pełnię Księżyca.
03.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panorama na las, morze i dźwigi
Z tarasu Zbiornika Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej można obserwować np. dużą infrastrukturę terminala głębokowodnego Baltic Hub (b. DCT Gdańsk)
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Jakie atrakcje czekają podczas Kwiatowej Pełni Księżyca?

W piątek 5 maja i sobotę 6 maja z tarasu Zbiornika Wody Kazimierz będzie można oglądać tzw. Kwiatową Pełnię Księżyca. Majowa pełnia Księżyca swą nazwę zawdzięcza budzącej się do życia przyrodzie i rozkwitającym wokół o tej porze kwiatom. 

Świbno. Prom do Mikoszewa wrócił w piątek. Co pół godziny atrakcyjny rejs

W te dwa dni w trakcie i po zachodzie słońca na zwiedzających czekają specjalne atrakcje: obserwacja superksiężyca przy pomocy specjalistycznych lunet, warsztaty z astronomem, nauka obserwacji nocnego nieba, nasiona łąki kwietnej dla każdego zwiedzającego. 
 
Tylko w tych dniach obowiązują specjalne godziny zwiedzania: piątek 5.05 – godziny: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00; sobota  6.05 – godziny: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.

Kiedy i jak można zwiedzać obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego?

Zbiornik Wody Kazimierz i Stary Sobieski dostępne do zwiedzania od maja do września, a Stara Orunia od czerwca do sierpnia
 
Zwiedzanie w Zbiorniku Wody Kazimierz odbywa się w czwartki i piątki w godzinach: 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30, w soboty o godzinie: 11:30, 13:00, 14:30, 16:00, 17:30 i 19:00 oraz w niedziele w godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:40, 16:00 i 17:30.
 
Wizyty w Zbiorniku Wody Stary Sobieski odbywają się we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 i 16:00. 
 
ZOBACZ FILM POKAZUJĄCY ZBIORNIK WODY KAZIMIERZ NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ:
 
 
 
 
Zbiornik Wody Stara Orunia można zwiedzać w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. 
 
Zapisy wraz ze szczegółowymi informacjami, w jakich godzinach można zwiedzać obiekty, są dostępne na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Bilet wstępu do każdego z obiektów kosztuje 15 złotych.

Zapierająca dech panorama ze Zbiornika Kazimierz

Zbiornik Kazimierz, przy ul. Lazurowej, to współczesna wieża ciśnień, która nie tylko odgrywa ważną rolę w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej. Na jej szczycie, ok. 10 metrów powyżej koron najwyższych drzew, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę wyspy i Zatoki Gdańskiej.
 
Wieża ciśnień
Zbiornik Wody Kazimierz został zbudowany w 2015 r. Służy mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej i na cele przeciwpożarowe
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
Oprócz niezapomnianego widoku Zbiornik Kazimierz oferuje także dwie wystawy multimedialne. Jedna z nich prezentuje rolę wieży ciśnień w systemie wodociągowym, druga została poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej.
 
Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke (1932-2013) - dyrektor gdańskich wodociągów, gdzie pracował aż 39 lat - ważna i zasłużona postać dla rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Gdańsku.
 
Najważniejsze dane o Zbiorniku Kazimierz:
 
  • Pojemność zbiornika wody: 600 m³
  • Rzędna terenu: 20,5 m n.p.m.
  • Wysokość budowli: 30 m (2 metry niższa niż falowce na Przymorzu)
  • Taras widokowy na rzędnej terenu: 45 m n.p.m.
  • Wysokość otaczających drzew: max 15 m
Do budowy, oddanego do użytku w 2015 r., Zbiornika Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, zużyto między innymi:
 
  • 3300 m³ betonu
  • 130 ton stali
  • 5 km różnego rodzaju kabli

Jako długo niesie się echo w Zbiorniku Stary Sobieski?

Na Górze Szubienicznej, nieopodal skrzyżowania ulic Sobieskiego i Traugutta (ul. Sobieskiego 4 ) w Górnym Wrzeszczu, od 1911 roku króluje Zbiornik Stary Sobieski. 
 
Wybudowany został w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Posadowiony na planie koła o średnicy 50 metrów, składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt. Pierścienie (korytarze) mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości
 
Jedynym zewnętrznym elementem Zbiornika Stary Sobieski jest potężna (12,8 x 6,3 m) ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym
 
Korytarz podziemny z podświetleniem
W labiryncie Zbiornika Wody Stary Sobieski dostępna jest wystawa o historii wodociągów w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy – zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Stary Sobieski jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy. Dźwięk roznosi się na odległość do 200 m i powraca w formie echa nawet przez 7 sekund

Skywayrun Gdańsk Airport 2023. Niezwykłe sportowe wyzwanie – zapisy już trwają

We wnętrzu Starego Sobieskiego znajduje się wystawa dotycząca historii gdańskich wodociągów, prezentująca dzieje miasta z perspektywy zaopatrzenia w wodę – począwszy od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś nowoczesne wodociągi.
 
Całkowita kubatura obiektu - 8 238 m3 - czyni ten zbiornik największym w Gdańsku. Z eksploatacji został wyłączony w latach 90-tych XX wieku.

Oruński zbiornik "miejscówką" dla rzadkich nietoperzy

Zbiornik Wody Stara Orunia, przy ul. Kampinoskiej 61, znajduje się na wzgórzu w pobliżu parku Oruńskiego. 
 
Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda, z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Mógł przyjąć 4500 m3 wody. Został wyłączony z użytkowania w 1978 r
 
Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m
 
Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad, wyprodukowaną w gdyńskich Kolibkach
 
Ciemny tunel z elementami światła i wizerunkami dwóch nietoperzy
Stara Orunia to najstarszy zbiornik wodny w Gdańsku, powstał w XIX wieku
fot. Przemek Szalecki/ gdansk.pl
Specyficzny mikroklimat oruńskiego rezerwuaru sprawił, że stał się on jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Zimą przebywają tu takie gatunki jak nocek duży, nocek rudy, gacek brunatny i nocek nattarera. W oruńskim obiekcie udało się znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.
 
Podczas prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia odkryto tzw. “kapsułę czasu”, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Ta nietypowa przesyłka ma charakter listu w butelce, pozostawionego najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu. Poza widocznym rokiem 1869, pozostałej treści dokumentu nie udało się odczytać. Dokument ten jest elementem wystawy w innym udostępnianym podziemnym obiekcie – Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Aktywna majówka w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć rekreacyjnie na rowerze

Opisanymi trzema obiektami zarządza miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna (GIWK).
 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu