• Start
  • Wiadomości
  • Rusza Kino w Blokowisku. Na początek „Truflarze”, „Manifesto”, „Wielkie piękno”...

Rusza Kino w Blokowisku. Na początek „Truflarze”, „Manifesto”, „Wielkie piękno”...

We wtorek, 6 września, rozpoczyna się nowy cykl Kina w Blokowisku. Na bezpłatne seanse na świeżym powietrzu we wtorki i piątki zapraszają dwie placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury: Plama na Zaspie, i Projektornia w Brzeźnie. W pierwszym tygodniu zobaczymy wzruszający, pełen ciepła dokument „Truflarze” i „Manifesto” z nagrodzoną Oscarem Cate Blanchett w kilkunastu (!) odsłonach.
05.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
6 września odbędzie się pierwszy seans w ramach tegorocznej edycji plenerowych pokazów filmowych Kino w blokowisku - zobaczymy „Truflarzy” na trawniku przed Plamą GAK
6 września odbędzie się pierwszy seans w ramach tegorocznej edycji plenerowych pokazów filmowych Kino w blokowisku - zobaczymy „Truflarzy” na trawniku przed Plamą GAK
mat. dystrybutora

Wstrząsające opowieści mieszkańców Mariupola w Teatrze w Blokowisku. Czytanie powróci jesienią

Jak co roku we wrześniu ruszają bezpłatne seanse filmowe na trawniku przed Plamą na Zaspie (ul. Pilotów 11). 10. edycja Kina w Blokowisku rozpoczyna się we wtorek, 6 września. Seanse odbywają się w każdy wtorek miesiąca, o godzinie 19:30, a tegorocznym tematem przewodnim cyklu jest dojrzałość.

- Hollywood i kultura wydają się mieć obsesję na punkcie młodości i stereotypowych, nierealistycznych standardów piękna, jednak dla niektórych reżyserów to właśnie upływ czasu i schyłek ludzkiego doświadczenia okazały się najbardziej interesujące - tłumaczą organizatorzy. - W tym roku przedstawimy cztery filmy poruszające tematykę dojrzałości i starzenia się. Twórcy filmowi patrzą na ten czas w różnorodny sposób, w programie znajdziemy więc zarówno filmy refleksyjne, zabawne, ale i smutne.

Mocny program: ważne nazwiska, głośne tytuły

Na początek, 6 września, zobaczymy dokument „Truflarze” w reżyserii Michaela Dwecka i Gregory'ego Kershawa, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. Jego producentem jest Luca Guadagnino - reżyser „Tamtych dni, tamtych nocy”.

To magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście - od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Carlo, Enrico, Piero i Sergio mieszkają nieopodal Mediolanu, gdzie od lat razem ze swoimi ukochanymi psami szukają rzadkich i drogich trufli Alba. Ten niezwykły rarytas jest przedmiotem pożądania ludzi na całym świecie, którzy gotowi są zapłacić za niego niemal każdą cenę. Okazuje się jednak, że w niektórych miejscach nie wszystko jest na sprzedaż. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów. (Czas trwania: 84′)

Pokazy filmowe są bezpłatne. Odbywają się na świeżym powietrzu, dlatego warto się ciepło ubrać. Organizatorzy zapewniają koksowniki, a w przypadku deszczu zapraszają na seans do środka. Nz. jeden z seansów przez Plamą GAK
Pokazy filmowe są bezpłatne. Odbywają się na świeżym powietrzu, dlatego warto się ciepło ubrać. Organizatorzy zapewniają koksowniki, a w przypadku deszczu zapraszają na seans do środka. Nz. jeden z seansów przez Plamą GAK
Fot. Adam Bogdan

Tydzień później, 13 września, na trawniku przed Plamą pozostaniemy w sferze wzruszeń - wyświetlony zostanie przepełniony nostalgią, ale i satyrą i humorem film „Wielkie piękno” w reżyserii Paolo Sorrentino. To filmowa wędrówka, przywołująca na myśl filmy Federico Felliniego, której głównym bohaterem jest starzejący się pisarz Jep Gambardella (w tej roli Toni Servillo), który zasłynął jedną książką napisaną w latach młodości. Zabiera nas w podróż swojego życia po Wiecznym Mieście, w którym upłynęły jego najlepsze lata. Film, uznawany za celny portret elit towarzyskich współczesnego Rzymu, został nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową. (Czas trwania: 142′)

20 września na trawniku przed Plamą będzie można się pośmiać podczas oglądania komedii kryminalnej zatytułowanej „Gentleman z rewolwerem”, w reżyserii Davida Lowery'ego. To błyskotliwa opowieść z Robertem Redfordem w roli głównej, o najbardziej czarującym złodzieju w historii, który wcale nie miał ochoty na to, żeby przejść na emeryturę, a rabując banki nigdy nie zapominał o byciu gentlemanem. (Czas trwania: 93′)

W ostatni wtorek września, 27 września, odbędzie się pokaz filmu „Kuracja” w reżyserii Macieja Cuske. To nagradzana etiuda dokumentalna, której akcja dzieje się w Ciechocinku, w najsławniejszym polskim sanatorium. Co roku gości tysiące ludzi - kuracjusze oczekują, że w krótkim czasie podreperują swoje zdrowie oraz że poczują się lepiej również duchowo. Bohaterom filmu towarzyszymy, gdy poddają się zabiegom zdrowotnym, ale także rozkoszują się spacerami w słońcu, słuchają koncertów, chodzą na tańce. Film Macieja Cuske pokazuje, że trzy tygodnie spędzone w jednym miejscu to tak naprawdę niewiele, ale wystarczy, aby zaznać szczęścia.

„Kuracja” dostała m.in. Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Tofifest”, pozaregulaminową nagrodę prezydenta miasta Torunia „Flisak” dla najlepszego filmu, i dyplom uznania za „twórcze wpisanie się w nurt kina społecznego” na Krakowskim Festiwalu Filmowym. (Czas trwania: 58′)

Filmy prezentowane będą z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz polskimi napisami (w przypadku filmu „Kuracja” z napisami w języku angielskim). 

Początek seansów o godzinie 19:30. Wzorem ubiegłych lat, na fanów kina pod chmurką, będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów. W razie deszczu, seans zostanie przeniesiony do środka Plamy GAK (ilość miejsc ograniczona). Wstęp wolny.

Cate Blanchett w Projektorni w Brzeźnie

Natomiast w każdy piątek września na seanse filmowe zaprasza siostrzana placówka GAK - Projektornia w Brzeźnie (ul. Dworska 29 A). Pierwszy seans na trawniku przed placówką odbędzie się już 9 września, w piątek, a kolejne - w kolejne piątki miesiąca. Tu również zobaczymy cztery filmy, których tematem przewodnim jest dojrzałość.

- W zeszłym roku prezentowane przez nas filmy krążyły tematycznie wokół wchodzenia w dorosłość, które pełne jest dylematów, samotności, pierwszych miłości czy rozczarowań. W tym roku podążamy za cyklem życia, i mając za sobą dojrzewanie, wkraczamy w dorosłość. Dorosłość, czyli dojrzałość, starość, doświadczenie, ale też szaleństwo i pogoda ducha! - zapraszają organizatorzy.

Projektornia GAK tegoroczne Kino w blokowisku rozpoczniemy 9 września seansem „Manifesto” w reżyserii Juliana Rosefeldta z Cate Blanchett w aż 13. rolach
Projektornia GAK tegoroczne Kino w blokowisku rozpoczniemy 9 września seansem „Manifesto” w reżyserii Juliana Rosefeldta z Cate Blanchett w aż 13. rolach
mat. dystrybutora

Tegoroczne pokazy rozpocznie pokaz 9 września filmu „Manifesto” w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej. W tym eksperymentalnym, bezkompromisowym i niezwykle ciekawym wizualnie obrazie nagrodzona Oscarem Cate Blanchett (znana z takich filmów, jak „Carol” czy „Blue Jasmine”) wciela się w 13 różnych postaci - od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością. Każda z postaci zagranych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów. (Czas trwania: 95')

Tydzień później, 16 września, zobaczymy inny film oscarowego twórcy Paolo Sorrentino: „Młodość”. Ta olśniewająca wizualnie, pełna emocji i błyskotliwego humoru i urzekającej muzyki produkcja uznana została w 2015 roku za najlepszy europejski obraz. (Czas trwania: 124')

23 września Projektornia zaprasza na pokaz francuskiego filmu dokumentalnego „Twarze, plaże”, w reżyserii fotografki i reżyserki, przedstawicielki francuskiej Nowej Fali, Agnès Vardy, i ukrywającego się pod pseudonimem JR francuskiego fotografa, ulicznego artysty i grafficiarza. Obraz został pokazany poza konkursem na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku, gdzie zdobył nagrodę filmu dokumentalnego Złote Oko (fr. L'Œil d'or - Le Prix du documentaire). Film opowiada o tym, jak Varda i JR podróżują po wiejskich obszarach Francji, tworząc portrety napotkanych ludzi. (Czas trwania: 89')

W ostatni piątek miesiąca, 30 września, odbędzie się natomiast projekcja filmu „Fantastyczna kobieta” w reżyserii Sebastiána Lelio. Chilijski dramat został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, oraz Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. (Czas trwania: 104')

Filmy prezentowane będą z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz polskimi napisami. Wzorem ubiegłych lat, na fanów kina pod chmurką, będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów. W razie załamania pogody, organizatorzy zaproszą na seans do środka. Początek seansów o godzinie 19:30. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. 

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie rozbrzmiewało na Mariackiej

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki