Do czego będzie służyć gdański PSZOK?
Pełna nazwa obiektu, który zbudowano przy ul. Elbląskiej to Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych "Sorterownia Rudniki". Zgodnie z założeniem, PSZOKi mają umożliwiać mieszkańcom łatwe i bezpieczne pozbywanie się tzw. odpadów problemowych, m.in. opon, zużytych farb, sprzętu rtv i agd czy starych mebli.
Ujeścisko- Łostowice. Prace wykończeniowe na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej
Przy ul. Elbląskiej 66 wybudowano m.in. magazyn, w których przechowywane będą odpady. Zbudowano również drogę dojazdową wraz z parkingiem dla mieszkańców korzystających z tego obiektu. Jest nawet "ścieżka edukacyjna", oświetlenie i estetycznie zagospodarowany teren. Wykonano też sieci podziemne: wodociągową, elektroenergetyczną wraz z przyłączami oraz kanalizację deszczową.
Co będzie można zostawić w sorterowni na Rudnikach?
- Meble,
- przeterminowane lekarstwa,
- wszelkie chemikalia,
- farby i lakiery,
- żarówki,
- baterie,
- akumulatory,
- zużyte opony,
- sprzęt RTV i AGD,
- odzież i obuwie,
- makulaturę,
- szklane opakowania,
- tworzywa sztuczne.
Czego nie będzie można zostawić w sorterowni przy ul. Elbląskiej?
- Żywności (tę należy wyrzucić do domowego kubła na odpady),
- gruzu i innych materiałów po robotach budowlanych i remontowych,
- kafelek,
- sanitariatów.
Takie odpady należy dostarczyć, jak dotychczas, do Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach. Co istotne, sorterownia służyć będzie indywidualnym mieszkańcom. To nie będzie miejsce, z którego będą mogły korzystać prywatne firmy.
Z nowej sorterowni skorzystacie wiosną 2023 r.
Prace budowlane przy ul. Elbląskiej zakończyły się. Widać z zewnątrz m.in. charakterystyczny żółty niewielki budynek, w którym dyżurować będą pracownicy sorterowni, oraz duży zadaszony magazyn i rampę. Obecnie trwa procedura odbiorowa, która powinna zakończyć się jeszcze w grudniu br. Następnie Miasto będzie musiało uzyskać stosowne pozwolenia z Urzędu Marszałkowskiego, co może potrwać kilka tygodni. Dlatego otwarcie sorterowni planowane jest wiosną przyszłego roku.
O niemal gotowej inwestycji poinformował na oficjalnym profilu FB Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska
Niepotrzebny lub zepsuty sprzęt przywieź do PSZOKa
PSZOK to rozwiązanie, które ma zachęcić mieszkańców do tego, by nie wywozili wielkogabarytowych rzeczy np. do lasu czy na nielegalne wysypiska, ale właśnie do przystosowanych do tego punktów. W naszym mieście zaplanowano w sumie sześć takich obiektów.
W gdańskich Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będzie można zostawić rzeczy nieodbieralne w ramach podstawowego systemu odbioru odpadów. Na miejscu pracownicy będą ważyć i ewidencjonować przywożony sprzęt, a w razie potrzeby będą też pomagać mieszkańcom w przenoszeniu go w odpowiednie, wyznaczone miejsce w sorterowni.
Stamtąd odpady będą przetransportowywane do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, a tam - przerobione.
Zamiast drogi gruntowej asfaltowa. Zakończona metamorfoza ul. Łagowskiej w Kokoszkach
Wrzeszcz Górny. Przy zbiorniku retencyjnym ruszyły prace wzmacniające obiekt
Gdańsk spełnia wymogi unijne
Budowy PSZOKów w polskich miastach wymaga Ministerstwo Środowiska, co wynika z kolei z dyrektyw unijnych. Jeżeli dane miasto będzie chciało starać się o środki unijne na projekty związane z odpadami, to będzie musiało wykazać się posiadaniem właśnie takich sorterowni.
W Gdańsku funkcjonuje obecnie jeden taki Punkt, na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.
Umowę na realizację zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" podpisano z firmą REMBUD. Koszt inwestycji to blisko 2,3 mln złotych.
Inwestycję tę ze środków Funduszy Europejskich współfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie w ramach działania 2.2 Gospodarka Opadami Komunalnymi oś priorytetowa II Ochrona Środowiska , w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.