Rudniki. Miejska sorterownia działa już miesiąc. Co przywożą mieszkańcy?

Sorterownia Rudniki służy wyłącznie indywidualnym mieszkańcom. Można tu bezpłatnie zostawić odpady, których nie powinno się składować pod wiatami śmietnikowymi. Z otwartej 9 października sorterowni przy ul. Elbląskiej 66, skorzystało już ponad 170 osób. Kilkanaście lodówek, kilkadziesiąt opon samochodowych, do tego ponad sto opakowań farb i lakierów - to stan na początek bieżącego tygodnia. Czego jeszcze pozbywali się gdańszczanie?
15.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kolorowe kontenery na odpady, stoją pod wiatą
Czysto, estetycznie, a kontenery zróżnicowane pod kątem wielkości i kształtów - dostosowane do określonych odpadów
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Miejsce dla mieszkańców, nie przedsiębiorców

Przez ostatnie cztery tygodnie trafiał tu sprzęt agd, w tym lodówki różnych rozmiarów i kolorów oraz trochę mebli - są elementy łóżek, materace i krzesła. Mieszkańcy przywozili też nieużywane już, często zniszczone ubrania oraz przeterminowane leki.
Kierowcy chętnie pozbyli się natomiast zużytych opon. Co istotne, w ciągu roku, każdy mieszkaniec może dostarczyć maksymalnie osiem opon. Limity wprowadzono m.in. po to, by zużytego towaru, w tym sprzętu nie dostarczali w to miejsce prywatni przedsiębiorcy.
Przy ul. Elbląskiej nie przyjmuje się budowlanego gruzu - ze względu na niewielką powierzchnię sorterowni. Ten należy dostarczyć do Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Dotyczy to także wszelkich odpadów poremontowych, np. zdemontowanych zlewów czy kabin prysznicowych, skutych kafli, itp. Można natomiast przywieźć... nadmiar liści z zagrabionych podwórek. 

Ponad 170 mieszkańców skorzystało z gdańskiej sorterowni

W pierwszym miesiącu działalności obiektu, czyli od 9 października do 9 listopada, skorzystały z niego 173 osoby.
- Najczęściej dostarczanymi odpadami są opony, elektroodpady i odpady wielkogabarytowe - informuje Olimpia Schneider, rzecznik prasowa Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Wszystkie odpady, które przyjmujemy przy ul. Elbląskiej od mieszkańców, można zostawić bez żadnych opłat - dodaje.

Ruszyła jesienna akcja nasadzeń drzew w mieście

W jaki godzinach oddasz odpady?

Sorterownia Rudniki jest kolejnym takim punktem na mapie Gdańska - po działającym już od lat PSZOK na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.
Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00, natomiast w soboty od 8.00 do 14.00. Zlokalizowany jest przy ul. Elbląskiej 66, niedaleko popularnego targowiska i stadionu żużlowego - jadąc w stronę rafinerii, tuż za opływem Motławy.
na zdjęciu fragment żółtego budynku z czarnym napisem sorterownia rudniki
Sorterownia Rudniki przy ul. Elbląskiej działa od miesiąca
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dla mieszkańców, nie dla firm

Sorterownia Rudniki służyć ma wyłącznie indywidualnym mieszkańcom. To nie jest miejsce dla prywatnych firm. Dlatego właściciele nieruchomości, którzy przywożą odpady do Sorterowni, zobowiązani są do potwierdzenia swojej tożsamości dokumentem ze zdjęciem. Muszą też udokumentować posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości położonej na terenie Miasta Gdańska. Mogą to zrobić poprzez okazanie pracownikowi Sorterowni jakiegokolwiek dokumentu, który to potwierdzi, np. odpis księgi wieczystej, umowę najmu, czy kopię dowodu zapłaty za gospodarowanie odpadami. 
Rozwiązanie ma zachęcać mieszkańców, aby nie wywozili wielkogabarytowych rzeczy do lasu czy na teren nielegalnego wysypiska, ale właśnie do takiego wyspecjalizowanego punktu. 

Odpady niebezpieczne, bez żywności i odoru

Przywożone do Sorterowni odpady przede wszystkim nie powinny być zmieszane. Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z usługi powinni wstępnie posortować odpady na poszczególne kategorie.
 
Co można zostawić w Sorterowni na Rudnikach? 
 
  • meble,
  • przeterminowane lekarstwa,
  • wszelkie chemikalia,
  • farby i lakiery,
  • żarówki,
  • baterie,
  • akumulatory,
  • zużyte opony,
  • sprzęt RTV i AGD,
  • odzież i obuwie, 
  • makulaturę,
  • szklane opakowania,
  • tworzywa sztuczne,
  • odpady zielone (trawa, liście, gałęzie)
Czego nie można zostawić w Sorterowni?
 
  • żywności,
  • gruzu i innych materiałów po robotach budowlanych i remontowych,
  • glazury i terakoty,
  • sanitariatów.
Na terenie Sorterowni Rudniki działa dodatkowo Książkownia. To usługa, dzięki której mieszkańcy mogą zostawić książki w dobrym stanie, by ktoś inny mógł z nich później skorzystać.
na zdjęciu kilka czarnych kontenerów na odpady
Zostawicie tu sprzęt rtv i agd, a także opony samochodowe. Z gruzem budowlanym musicie pojechać natomiast na Szadółki
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Docelowo siedem sorterowni

Sorterownia nie jest składowiskiem. To ogrodzony plac, na którym przygotowano miejsca na specjalne kontenery, w których bezpiecznie można przechowywać różnego rodzaju odpady, zanim trafią one do Zakładu Utylizacyjnego. Na terenie Sorterowni rozmieszczone są, ze względów bezpieczeństwa, sygnalizatory świetlne informujące o możliwości wjazdu na jej teren. 
 
Kolejne Sorterownie pojawią się w Osowej przy ul. Meteorytowej, w Brzeźnie przy ul. Uczniowskiej i na Zaspie przy ul. Hynka. W przygotowaniu jest już dokumentacja projektowa dla tych obiektów. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, co do dwóch kolejnych lokalizacji Sorterowni - wstępnie planowane są w południowej i środkowej części Gdańska.
Budowy takich obiektów w polskich miastach wymaga Ministerstwo Środowiska, co wynika z kolei z dyrektyw unijnych. Jeżeli dane miasto będzie starać się o środki unijne na projekty związane z odpadami, to będzie musiało wykazać się posiadaniem właśnie takich punktów.
 
Koszt całkowity inwestycji przy ul. Elbląskiej to 3,2 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.  
Mat. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej