Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Wystawa „Truso. Legenda Bałtyku”
Wystawa „Truso. Legenda Bałtyku”, stworzona we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, prezentuje znaleziska archeologiczne z czasów, gdy skandynawscy wojownicy zamieszkiwali polskie ziemie.
Wyeksponowane na wystawie artefakty prowadzą nas przez historię wikingów nie tylko przez pryzmat ich podbojów i oręża, ale również pokazują ich jako szkutników, rzemieślników, doświadczonych żeglarzy i kupców. Bogactwo kultury, wierzeń i codziennych obyczajów dawnych mieszkańców Truso będzie można poznać bliżej już w najbliższą sobotę.
Niesamowite nowe eksponaty w zbiorach Muzeum Morskiego: 200-letni flet i dąb sprzed tysiąca lat
Wikingowie w muzeum. Co dla najmłodszych?
- Na najmłodszych gości będą czekać wikińskie kolorowanki, historyczne zagadki i nauka tworzenia skandynawskich wzorów zdobniczych - mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. - Podczas eventu rozszyfrujemy również alfabet używany przez ludy skandynawskie - kto go pozna, będzie mógł odczytać hasła zapisane w runach oraz samodzielnie wykonać pamiątkowy runiczny medalion z drewna. Zręcznych i cierpliwych zapraszamy natomiast na warsztat tradycyjnego garncarstwa, podczas których samodzielnie wykonamy proste gliniane naczynie
Nie jest tajemnicą, że wikingowie byli świetnymi żeglarzami. Wraz z edukatorami będzie można zbadać na czym polegał fenomen ich umiejętności oraz poznać tajniki wikińskiej nawigacji.
Już w sobotę dowiesz się, w co grali Wikingowie
- Prawdziwą gratką będą wikińskie rozrywki, wszak jedną z dziewięciu umiejętności godnych rozumnego męża i władcy w świecie wikingów była… gra w gry planszowe! - dodaje Maria Jaroszewska. - Jak wyglądały planszówki godne samego wodza? Jakie umiejętności zdobywali wikingowie w trakcie zwykłej z pozoru gry? W trakcie wydarzenia przekonamy się, kto ma najlepsze strategiczne umiejętności, rozgrywając prawdziwy wikiński turniej. Dowiemy się również, z czego wykonywane były ówczesne pionki do gry oraz jakimi zasadami rządziły się wikińskie rozgrywki.
Wielki Młyn. Ważenie największej bryły bursztynu na świecie! Bijemy Rekord Guinnessa
Artefakty z czasów wikingów. Co mówią o życiu swoich dawnych użytkowników?
Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak naprawdę wyglądał owiany legendami świat wikingów, przygotowano specjalne zwiedzanie z przewodnikiem. Dr Krzysztof Kurzyk, archeolog i kurator wystawy, odkryje tajemnice prezentowanych na ekspozycji zabytków, opowie o tym, czego nie widać gołym okiem i co artefakty z czasów wikingów mówią o życiu swoich dawnych użytkowników.
Oprowadzania dla grup do 20 osób będą odbywać się w godzinach: 12:00, 13:00 i 14:00.
Rozpoczęcie wakacji z Wikingami zaplanowano 25 czerwca 2022, w godz.11:00 - 15:00. Bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance kosztować będą 3 zł.