Nowy sezon Gdańskich Lekcji Obywatelskich. W Zespole Szkół Energetycznych pełna aula

- Każdy z was ma wpływ na otaczającą rzeczywistość, albo chcesz z niego korzystać, albo nie, ale jeśli nie, to róbcie to też świadomie - mówiła uczniom Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas pierwszej w nowym roku szkolnym lekcji obywatelskiej. - Demokracja, aktywizm społeczny, troska o to co dzieje się wokół, jest dla każdego z was, niezależnie od tego czy macie prawa wyborcze. 
02.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy scenę z niewielkim stołem i kilkoma krzesłami, gdzie trwa prezentacja lub wykład w ramach „Gdańskich lekcji obywatelskich”. Publiczność, składająca się głównie z młodych ludzi, siedzi na widowni, a na scenie stoją prelegenci, w tym jedna osoba przemawiająca do mikrofonu.
W środę, 2 października 2024 roku w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku odbyła się pierwsza w nowym roku szkolnym lekcja obywatelska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Gdańskiej. Wielki dorobek i plany uczelni

Ważny cytat z książki Snydera. "Chroń swoje życie prywatne"

Zgodnie z przyjętym zwyczajem początek każdej Gdańskiej Lekcji Obywatelskiej Aleksandra Dulkiewicz poświęca na zachęcenie młodzieży do przeczytania książki Timothy’ego Snydera pt. “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Prawie 130-stronicową książkę amerykańskiego politologa, napisaną po wygranych w 2017 r. przez Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA, każdy z licealistów dostaje za darmo jako pamiątkę ze spotkania.

I tym razem tradycji stało się zadość, na początku ponad godzinnego spotkania prezydent Gdańska zadedykowała uczniom fragment książki, 14. lekcję, która brzmi:

“Chroń swoje życie prywatne. Co paskudniejsze reżimy wykorzystują swoją wiedzę o tobie, by wywrzeć na ciebie presję. Regularnie czyść komputer ze złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, że wysyłając email piszesz na niebie. Zastanów się nad użyciem alternatywnych narzędzi albo ogranicz korzystanie z poczty elektronicznej. Sprawy osobiste załatwiaj osobiście. Z tego samego względu staraj się nie mieć nierozwiązanych problemów prawnych. Tyrani szukają haka, na którym będą mogli cię powiesić. Nie dawaj go im".

- Mam nadzieję, że ten fragment zachęci was do przeczytania książki - dodała prezydent Dutkiewicz. - Każdy z was ma wpływ na otaczającą rzeczywistość, albo chcesz z niego korzystać, albo nie, ale jeśli nie, to róbcie to też świadomie. Demokracja, aktywizm społeczny, troska o to co wokół jest dla każdego z was, niezależnie od tego czy macie prawa wyborcze. 

Na zdjęciu widzimy grupę młodych ludzi uczestniczących w lekcji obywatelskiej, z których jeden chłopiec unosi rękę, prawdopodobnie chcąc zadać pytanie lub wziąć udział w dyskusji. Uczestnicy są skupieni na prezentacji, co wskazuje na zaangażowanie w temat poruszany podczas zajęć.
Gdańskie Lekcje Obywatelskie to pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. Jego przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

A z czym pani prezydent kojarzy się Gdańsk?   

Ksawery Zych z III g, jeden z uczniów prowadzących spotkanie, zapytał Aleksandrę Dulkiewicz, z czym kojarzy jej się miasto Gdańsk.

- Mam kilka skojarzeń, ale takie które przychodzi mi od razu do głowy, to praca, bo całe moje życie zawodowe kręci się wokół Miasta Gdańska - odpowiedziała prezydent Dulkiewicz. - Pracowałam w różnych miejscach, ale we wszystkich: czy to było Europejskie Centrum Solidarności, czy Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, czy Urząd Miejski, czy pełnomocnik miasta do spraw Euro 2012, to były działania wokół spraw miasta. Kolejna rzecz, która kojarzy mi się od razu z Gdańskiem, to wolność, tego chyba nie muszę rozwijać. A trzecia to morze. Mam nadzieję, że też z niego korzystacie: wiatr wietrzy głowę, pozwala na zachowanie stabilności emocjonalnej.

Conradinum ma już 230 lat! Zobacz, jak świętowano zacny jubileusz

Integracja społeczna w Gdańsku. Co się udało?

Na pytanie jednego z uczniów o to, jak wygląda i co się udało w Gdańsku, jeśli chodzi o budowanie integracji społecznej, prezydent odwołała się do stworzonego w Gdańsku w 2017 roku Modelu na Rzecz Integracji Imigrantek i Imigrantów, który został uchwalony przez Radę Miasta, a przygotowany i opracowany wspólnie z organizacjami samorządowymi. 

 

- Za moich czasów, kiedy chodziłam do liceum w latach 90-tych, rzadko kiedy obcokrajowca widziało się na ulicy, a co dopiero w szkole. Zobaczcie, jak przez te lata zmieniła się Polska, Gdańsk jako społeczeństwo - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Niezależnie od tego, czy się handluje wizami, czy otwiera granicę, czy ją zamyka, imigranci, obcokrajowcy są już w naszym kraju i w naszym mieście. To stało się w naturalny sposób, mamy dziś przybyszy z bardzo różnych kultur, różnych miejsc. To jest temat, który można pokazać czarno-biało, ale tak naprawdę wszyscy mamy o wiele trudniejszą robotę do zrobienia. Pytanie, jak wykorzystać to, że imigranci tutaj są? Czy chcemy, żeby byli częścią naszego społeczeństwa, aktywnie pracowali na rzecz dobrobytu Polski, uczyli się języka, byli wsparciem gospodarczym? Warto się zastanowić, co jest dla nas jako społeczeństwa lepsze: czy integracja, która nie jest łatwą drogą, czy pokazywanie, że imigranci podpalają, popełniają przestępstwa itp.  

Gdańscy nauczyciele odebrali tytuły mianowanych. To kolejny krok na ich ścieżce zawodowej

Prezydent dodała, że w Gdańsku udało się to, że niezależnie skąd pochodzą jego mieszkańcy, umiemy tutaj wspólnie żyć, choć w kwestii polityki migracyjnej potrzebna jest pomoc państwa. 

Porady życiowe dla młodych ludzi 

- Jakie ma pani rady życiowe dla młodych ludzi? - zapytał jeden z uczniów.

- Trzeba starać się zawsze być sobą, to nie jest łatwe, czasem trudno nie być najfajniejszym w grupie, trudno jest się też wyłamać z grupy, ale trzeba być wiernym sobie - wyliczała prezydent Gdańska. - Wiem, że to brzmi dla was boomersko, ale jesteście w takim wieku, macie tak chłonny umysł, że pakujcie do głowy jak najwięcej wiedzy, bo to będzie procentować. Nie chodzi o naukę dat, danych, liczb, ale raczej mechanizmów. Jeśli nie będziecie mieli wiedzy, będzie można wami manipulować, wykorzystywać, oszukiwać. 

Na zdjęciu widzimy grupę młodych ludzi siedzących w audytorium, prawdopodobnie uczestników „Gdańskich lekcji obywatelskich”. Większość osób trzyma w rękach programy lub broszury, co sugeruje, że są obecni na edukacyjnym wykładzie lub prezentacji.
2024-10-02-lekcja-obywatelska-004_949x633.JPG
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trzecia porada prezydent Dulkiewicz dotyczyła pielęgnowania relacji międzyludzkich. 

- Chyba nie ma nic gorszego w życiu jak człowiek samotny jak palec - tłumaczyła. - I nie o to chodzi, żeby przypodobać się każdemu wokół, mieć stu czy dwustu "przyjaciół", ale o pielęgnowanie relacji, na których nam zależy. Zobaczcie, dzisiaj każdego dnia otwieramy internet i widzimy, ile jest informacji o bombach, wojnie. Co nas może ocalić, to relacje z drugim człowiekiem, któremu możemy zaufać.

Czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie?

To pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, odbywają się lekcje, których przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego.

Najstarsza w Polsce SP nr 90 przy UCK od 75 lat uczy chore dzieci. Fotorelacja z jubileuszu

Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. To unikatowy projekt w skali kraju. 

Nauczyciele Kreatywnej Pedagogiki przygotowali 24 scenariusze lekcji na każdym poziomie edukacyjnym - od przedszkola po klasy szkół ponadpodstawowych.

Do pilotażu zgłosiło się ponad 60 szkół i przedszkoli, ponad 80 nauczycieli poprowadzi lekcje, a ponad siedem tysięcy uczniów i przedszkolaków weźmie w nich udział.

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej