Chcemy o demokracji rozmawiać? Musimy!
- „Demokracja nie jest ustrojem idealnym, ale jest najlepszym, jaki dotychczas istnieje” - mawiał Winston Churchill. Ten brytyjski polityk nie żyje już ponad pół wieku, które upłynęły nam na szybkim przyspieszeniu biegu dziejów, a ludzkość nadal nie wynalazła doskonalszego ustroju nad demokrację. Skoro tak jest, to po co o niej uparcie rozmawiać? Chcemy… Nie! Musimy rozmawiać o demokracji, bo w wielu częściach globu władza jest odbierana obywatelom. Co gorsze, wielu obywateli bez żalu zrzeka się swoich praw, dobrowolnie oddając władzę w ręce nieodpowiednich ludzi - mówiła podczas inauguracji Gdańskiego Tygodnia Demokracji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
NASZA FOTOGALERIA Z INAUGURACJI 7. GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMIKRAJI:
Zmierzch demokracji? Nie tak łatwo
Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. Wydarzenie nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Nie śpij, bo Cię przegłosują”.
Jak podkreśliła prezydent Gdańska we wstępie do debaty, najbardziej niepokojące jest to, że w demokrację nie wierzą młodzi. Fundacja Open Society w 30 krajach świata, również w Polsce, przeprowadziła doroczne badana nastrojów opinii publicznej. Aż 42 procent badanych w wieku od 18 do 35 lat uważa rządy wojskowych za dobre. 42 procent! W najmłodszej grupie jest też najwięcej zwolenników tezy, że silny lider autorytarny, który za nic ma wybory i parlament, jest dobrym przywódcą. To opinia 35 procent badanych. W Polsce szczęśliwie tylko 17 procent podziela tego poglądu.
Aleksandra Dulkiewicz mówiła dalej: - Co ciekawe, gdy inaczej sformułowano pytanie: czy system demokratyczny to dobry, czy zły sposób rządzenia? Za dobry w skali świata uznało go aż 75 procent badanych, w tym 73 procent najmłodszych. To wielkie wyzwanie, aby dowiedzieć się, dlaczego młodzi w większym stopniu niż starsi są gotowi przystać na dyktaturę wojskowych i rządy autokratów. Czyżby młodzi byli gotowi wyzbyć się wolności na rzecz świętego spokoju? Potrzebna jest wiedza, aby każdy z nas umiał samodzielnie rozsądzić, co jest istotą demokracji, jak w niej uczestniczyć i kiedy trzeba jej bronić. Temu służy właśnie Gdański Tydzień Demokracji. Musimy rozmawiać o demokracji, aby nie dać się zwieść fałszywym liderom. Nie kapitulować w poczuciu rozczarowania i niemocy. Uczestniczyć w wyborach. Brać na siebie odpowiedzialność w życiu lokalnym - dodała prezydent Gdańska. - Wdzięczna jestem gdańszczankom i gdańszczanom, że chcą rozmawiać o demokracji. A naszym gościom, że odpowiadają na zaproszenie i są gotowi debatować. Fakt, że w Gdańsku w sierpniu 1980 roku narodziła się pokojowa rewolucja Solidarności - zobowiązuje.
ZOBACZ DEBATĘ PISARZY NA OTWARCIE GDAŃSKIEGO TYGODNIA DEMOKRACJI
Z najmłodszymi o Konstytucji
W sobotę, 16 września w Europejskim Centrum Solidarności najmłodsi, w wieku 5-10 lat, będą mogli dowiedzieć się czym jest Konstytucji RP i prawa dziecka. Odbędą się bowiem warsztaty edukacji obywatelskiej, które poprowadzą liderki projektu Kreatywna Pedagogika i autorki książki pt.: "Konstytucja dla dzieci" Agnieszka Tomasik, Magdalena Buda i Magdalena Łukasiak.
Pomorska młodzież uczy się demokracji. - W klasie, zamieńcie “ja” na “my” i “my chcemy"
Gdańskie Targi Książki
Tegoroczna edycja Gdańskich Targów Książki potrwa do niedzieli, 17 września. To czas licznych spotkań autorskich i głośnych premier wydawniczych. To święto dobrej literatury: tej popularnej, nagradzanej, ale i niszowej, mniej znanej. To także okazja, by porozmawiać o literaturze i kulturze z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Króluje proza, poezja, reportaż, komiks, literatura dziecięca i młodzieżowa (young adult). Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach literackich jest bezpłatny.
Szczegółowy program spotkań w ramach Gdańskich Targów Książki
Gdańskie Lekcje Obywatelskie
Podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji zostaną zainaugurowane także Gdańskie Lekcje Obywatelskie. To projekt skierowany do młodzieży na każdym etapie edukacji. Zajęcia przygotowano dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Uczniowie wraz z zaproszonymi na lekcje gośćmi z gdańskiego samorządu będą podejmować ważne dla współczesnego świata tematy.
We wtorek, 19 września w Europejskim Centrum Solidarności, uczniowie i ich nauczyciele wysłuchają sześciu lekcji w formule szybkich wykładów. Po wykładach wezmą udział w warsztatach pogłębiających dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży, samorządności młodych, mediów społecznościowych i dezinformacji. Udział w zajęciach wymaga rejestracji.
Warsztaty dla uczniów gdańskich szkół
W przestrzeni publicznej niezbędna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach, jakie przysługują obywatelom demokratycznego kraju, szczególnie tym młodym. W ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, dziennikarze Gazety Wyborczej w dniach 18 i 19 września przeprowadzą lekcje w wybranych szkołach oraz warsztaty w ECS, w których wezmą udział uczniowie klas dziennikarskich. Młodzież będzie dyskutować na temat: równości, prawdy, lokalności, zastosowań dla mediów społecznościowych, zjawiska dezinformacji i dziennikarskiej wiarygodności.
Program 7. Gdańskiego Tygodnia Demokracji
16 września (sobota)
11.00-11.45 KONSTYTUCJA DLA DZIECI. WARSZTATY DLA DZIECI
Warsztaty edukacji obywatelskiej dla najmłodszych. Liderki projektu Kreatywna Pedagogika i autorki książki pt.: "Konstytucja dla dzieci" Agnieszka Tomasik, Magdalena Buda i Magdalena Łukasiak poprowadzą zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których opowiedzą o najważniejszych ideach Konstytucji RP i prawach dziecka.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka. Wstęp wolny.
18 września (poniedziałek) - dwie lekcje w szkołach i warsztat w ECS prowadzone przez dziennikarzy Gazety Wyborczej
W przestrzeni publicznej niezbędna jest merytoryczna debata o podstawowych wartościach jakie przysługują obywatelom demokratycznego kraju, szczególnie tym młodym. Dziennikarze Gazety Wyborczej przeprowadzą w wybranych gdańskich szkołach warsztaty z uczniami klas dziennikarskich. Zaplanowano także warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności.
- LEKCJA: Dziennikarstwo lokalne - użyteczność, ale i sprawczość. Jak możemy zmieniać świat wokół nas?
- LEKCJA: Media dla środowiska - rzetelność, a nie sensacja. Jak ustrzec się błędów w dyskusji o zmianach klimatu?
- WARSZTAT: Dezinformacja - jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji?
19 września (wtorek) - jedna lekcja w szkole i dwa warsztaty w ECS prowadzone przez dziennikarzy Gazety Wyborczej
- LEKCJA: Stop dyskryminacji - rola i odpowiedzialność mediów w debacie na rzecz równości.
- WARSZTAT: Słowa mają moc – warsztat i wiarygodność dziennikarza. Jak napisać dobry tekst?
- WARSZTAT: Media społecznościowe w praktyce - jak skutecznie, ale i odpowiedzialnie budować swoją markę oraz zaangażowanie użytkowników.
19 września (wtorek)
9.00-13.00 GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE. MINI WYKŁADY DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI / WARSZTATY
Inauguracja Gdańskich Lekcji Obywatelskich to już tradycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Uczniowie i ich nauczyciele wysłuchają sześciu lekcji w formule szybkich wykładów. Po wykładach wezmą udział w warsztatach pogłębiających.
Wykładowcami będą:
- Dominik Kuc, aktywista na rzecz edukacji, zdrowia psychicznego i równości
- Gabrysia Gładyszewska, działaczka społeczna zajmująca się tematami edukacyjnymi, feministycznymi oraz wspieraniem środowiska LGBTQ+
- Nina Katka, aktywistka na rzecz praw człowieka, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego
- Adam August Michalik, prezes Fundacji Młodzieży „Activis”, redaktor naczelny kwartalnika "Młodzi o Polityce"
- Klara Nadolska, lekarka, działaczka społeczna, członkini fundacji „Niezamłodzi”
- Aleksandra Żurańska, aktywistka, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, członkini Gdańsk bez Granic
Prowadzenie: Agnieszka Tomasik, Nina Katka i Michał Tyrawski, uczeń LO z Człuchowa, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego
Tematy wykładów:
- Ja obywatel: moje, twoje, nasze. Tożsamość lokalna i globalna.
- Prawo - od Konwencji Praw Dziecka po prawa obywatelskie
- Przedsiębiorczość i sprawczość
- W świecie narracji: elementy edukacji medialnej
- Mam prawo mówić NIE! Od postawy asertywnej do nieposłuszeństwa obywatelskiego
- Razem dla dobra innych: wolontariat, organizacje obywatelskie, partie polityczne.
Tematy warsztatów przygotowanych we współpracy z dziennikarzami Gazety Wyborczej:
ZDROWIE PSYCHICZNE MŁODZIEŻY / SAMORZĄDNOŚĆ MŁODYCH / MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE W PRAKTYCE / DEZINFORMACJA / SŁOWA MAJĄ MOC
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium, sale warsztatowe, Rejestracja: Kreatywna Pedagogika.
Transmisja na www.gdansk.pl.