Setki nowych różowych skrzyneczek zawisną w przestrzeni Gdańska

Szkoły, instytucje czy organizacje pozarządowe zostaną wyposażone w różowe skrzyneczki, które w ramach współpracy zostały sfinansowane ze środków UNICEF. Łącznie w przestrzeni miejskiej pojawi się ich ponad tysiąc. To element walki z tzw. wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny w czasie menstruacji.
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu różowa kwadratowa, metalowa skrzyneczka, z przyklejoną informacją do czego służy
Ponad tysiąc różowych skrzyneczek z podpaskami i tamponami zawiśnie w przestrzeni Gdańska
fot. Robert Wolak

By zapobiec wykluczeniu menstruacyjnemu

Zgodnie z hasłem: „Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar” w przekazanych skrzyneczkach dostępne są bezpłatne środki higieniczne w postaci podpasek i tamponów. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, będą dbać we własnym zakresie o ich regularne uzupełnianie.

Część zakupionych ze środków UNICEF skrzyneczek zawiśnie w gdańskich placówkach edukacyjnych, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Natomiast zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje, z których usług korzystają na co dzień mieszkanki Gdańska, mogą zgłaszać się po nie wypełniając wcześniej formularz online.

Kolejne warsztaty edukacyjne "Zdrovve Love"

Zgłoś się po różową skrzyneczkę

Pierwsza różowa skrzyneczka, wypełniona podpaskami, zawisła w grudniu 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Obecnie znajdują się one w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach i teatrach w całej Polsce. W Gdańsku zawisły dotychczas w budynkach Rady Miasta Gdańska, Gdańskiego Centrum Świadczeń, Zespołach Obsługi Mieszkańców i w części szkół.

Wykluczenie menstruacyjne dotyka w całej Polsce blisko 500 tys. osób, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, natomiast 43% nastolatek unika poruszania tematu okresu z ojcem.

Projekt realizowany przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Oprac. KG

TV

Każdy może pomóc