• Start
  • Wiadomości
  • Rozmowy Agnieszki Michajłow. Autyzm - wyzwanie dla nas wszystkich

Rozmowy Agnieszki Michajłow. Autyzm - wyzwanie dla nas wszystkich

Gościem Agnieszki Michajłow w podcaście „Jestem z Gdańska” była Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, która od ponad 30 lat walczy o prawa osób autystycznych. W programie opowiedziała o wyzwaniach, ale i o rozwiązaniach, które można wdrożyć, by potrzebującym wsparcia żyło się lepiej.
13.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, od 30. lat pomaga osobom dorosłym i dzieciom z autyzmem
Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, od 30. lat pomaga osobom dorosłym i dzieciom z autyzmem
www.gdansk.pl

Autyzm. Czy wiemy tak naprawdę czym jest?

Miasto Gdańsk było w kraju pionierem w rozpoznawaniu autyzmu i leczeniu osób nim dotkniętych - właśnie dzięki Małgorzacie Rybickiej i jej mężowi, Aramowi Rybickiemu, działaczowi demokratycznej opozycji, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

- Aram w Sejmie był orędownikiem praw osób z autyzmem. Kiedy był przewodniczącym parlamentarnej grupy ds. autyzmu, sporo na jej rzecz zrobił. Bardzo nam teraz brakuje takiej osoby - mówiła podczas rozmowy w podcaście Agnieszki Michajłow „Jestem z Gdańska” Małgorzata Rybicka.

Działaczka wyznała, że jeżeli chodzi o osoby autystyczne, to w przypadku dzieci i młodzieży, które korzystają z edukacji, mają one rzeczywiście realne wsparcie dostosowane do ich potrzeb. Nie zawsze udaje się zapewnić odpowiedniego nauczyciela, przystosowanego do pracy z osobami z autyzmem, ale jej zdaniem rozwiązania prawne oraz finansowanie są „dość dobre”. Niestety nie można tego powiedzieć w przypadku osób dorosłych.

- W momencie, kiedy osoba kończy edukację - w przypadku osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną to 24. rok życia - system takich osób nie zauważa. Placówki, które są przeznaczone dla osób z niepełnoprawnością intelektualną, warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowe domy samopomocy, nie są przystosowane do potrzeb osób z autyzmem, dlatego, że nie dają indywidualnego wsparcia, a osoby, które w nich pracują nie są przygotowane do takiej pracy. Dlatego osoby z autyzmem najczęściej nie są przyjmowane do takich placówek - tłumaczy Małgorzata Rybicka.

Co pozostaje? Pomoc organizacji pozarządowych, które organizują placówki. Jeśli takiej nie ma, osoby z autyzmem polegać mogą tylko na swoich rodzinach. Dlatego Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, którego Małgorzata Rybicka jest przewodniczącą, wspiera nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

30 lat pracy i serca. Pomorze uczciło jubileusz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym

- Wielu osobom udało się i udaje się pomóc. Naszym kolejnym wyzwaniem jest miejsce na życie dla osób z autyzmem, bo one po śmierci swoich rodziców trafiają do dużych domów pomocy społecznej, zupełnie niedostosowanych do ich potrzeb, gdzie ich umiejętności nabyte w czasie wcześniejszej edukacji zupełnie zanikają. Zazwyczaj przechodzą regres - mówi działaczka. - My na pewno jesteśmy w stanie pomóc tylko części. I to nasz powód do frustracji, bo umiemy dać najlepszą możliwą pomoc specjalistyczną. Ale nie jesteśmy w stanie zastąpić państwa.

 

Plansza Mam autyzm

Małgorzata Rybicka podkreśla, że konieczne są rozwiązania systemowe dotyczące dziennego wsparcia, mieszkalnictwa, ale i zupełnie innego finansowania. Potrzebne jest indywidualne wsparcie terapeutów i opiekunów, niewystarczające jest w związku z tym wsparcie placówek środowiskowych, gdzie zbyt wiele osób wymaga pomocy od zbyt małej ilości personelu.

Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu - rozpoczął go obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Obejrzyj całą rozmowę:

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów