Pani Katarzyna mieszka w Gdańsku od 10 lat. Przyjechała z Mazur, spod Olecka. Ma męża, pracuje jako agentka nieruchomości w firmie BNP Paribas Real Estate.
- Rozliczyłam podatek PIT w Gdańsku, a potem wysłałam swoje zgłoszenie na loterię “PIT w Gdańsku. Się opłaca!” - mówi. - Wysłałam też zgłoszenia męża, siostry i szwagra.
W tegorocznej loterii udział wzięło 18 751 osób, czyli prawie 4 tysiące więcej niż w roku ubiegłym.Pani Best- Kuczyńska nie wiedziała nawet, że wygrała, bo nie oglądała losowania na żywo (pełna relacja z wydarzenia). - Koleżanka powiedziała mi o tym dwa dni później - wspomina.
Hybrydowa Toyota Yaris z automatyczną skrzynią biegów jest warta 75 tysięcy złotych. - Przyda się, bo od maja pracuję w oddziale Parisbas w Gdyni i muszę też często jeździć do klientów - mówi zwyciężczyni.
Kluczyki do samochodu w poniedziałek, 4 czerwca, zwyciężczyni loterii na placu przed Filharmonią Bałtycką na Ołowiance wręczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
- Połowa z PIT idzie do rządu centralnego, do Morawieckiego, ale druga połowa zostaje w Gdańsku - przypomniał prezydent. - To bardzo ważne, żeby osoby pracujące tutaj, tutaj też się rozliczały, bo ich pieniądze są bardzo istotną częścią budżetu miasta.
W puli nagród tegorocznej loterii poza Toyotą Yaris w wersji Premium były także 50 Kart Mieszkańca z 5-miesięcznym biletem na komunikację miejską oraz 15 rowerów miejskich Best Gela.
Setki milionów z PIT
Przypomnijmy, że głównym celem akcji jest przekonanie „nowych” mieszkańców (studenci bądź osoby, które rozpoczęły pracę w naszym mieście), żeby roczną deklarację podatkową PIT złożyli w Gdańsku: gdzie na co dzień mieszkają, pracują, odpoczywają, korzystają z gdańskiej komunikacji i infrastruktury. Dzięki temu część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta.
A jest o co walczyć, bo z podatku dochodowego od osób fizycznych ( PIT) za rok 2017 do gdańskiego budżetu wpłynęło 767.724.468 złotych (a cały budżet Miasta wynosił w ubiegłym roku 2 923 000 złotych).
Zobacz, na co idą Twoje pieniądze
Pomoc społeczna, komunikacja, infrastruktura, zdrowie, kultura, sport, wypoczynek, czy bezpieczeństwo - to tylko niektóre obszary, które składają się na miejski budżet. Ile pieniędzy z podatku trafia do budżetu, można się dowiedzieć z witryny www.gdansk.pl/pit. A przy pomocy kalkulatora obliczyć, ile miesięcznie z naszego wynagrodzenia miasto wydaje np. na edukację czy ochronę środowiska.
Wystarczy w zakładce „Ile kosztuje miasto?” wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto w złotych, a wbudowany kalkulator obliczy, jaka część podatku została przeznaczona w skali miesiąca na poszczególne zadania realizowane przez miasto.