• Start
  • Wiadomości
  • Rozkochani w bursztynie. Ciekawe warsztaty dla najmłodszych

Rozkochani w bursztynie. Ciekawe warsztaty dla najmłodszych

Skąd bierze się bursztyn, gdzie go znaleźć i co można z nim zrobić? Na te i wiele innych pytań dzieci znajdują odpowiedzi podczas ciekawych warsztatów. Wybraliśmy się na jedne z nich i trafiliśmy do Szkoły Podstawowej w Leźnie. Zobaczcie, co zarejestrowała nasza kamera.
30.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prawda, że dzieci potrafią zrobić piękną biżuterię?
Prawda, że dzieci potrafią zrobić piękną biżuterię?
www.gdansk.pl


Bursztynowe zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku 3 - 6 lat. Grupy, które uczestniczą w warsztatach liczą zazwyczaj od 20 do 30 osób. Zajęcia prowadzone są przez dwie panie, które rozpoczynają spotkanie z dziećmi od wprowadzenia, które polega na wytłumaczeniu, jaki związek z powstawaniem bursztynu ma las i żywica. Wszystko oparte jest na dialogu prowadzonym z dziećmi, a rozmowa przeplatana jest kolorowymi zdjęciami, które pomagają zobrazować najmłodszym podjęty temat.

- Takie warsztaty prowadzimy po to, by zainteresować małych i dużych gdańszczan bursztynem - mówi Paweł Kosior, dyrektor biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Dzieci są niezwykle kreatywne, tworzą przepiękne ozdoby, które później otrzymują ich rodzice czy dziadkowie.


Prezent dla mamy, babci, a może dla siebie? Nie wszystkie dzieci były pewne, co zrobią z nową biżuterią
Prezent dla mamy, babci, a może coś dla siebie? Nie wszystkie dzieci były pewne, co zrobią z nową biżuterią
gdansk.pl


Robienie ozdób, to - po wprowadzeniu - kolejna część warsztatów. Dzieci dostają do dyspozycji bursztyny, które mają przygotowane wcześniej otwory. Dzięki takiemu ułatwieniu maluchy bez problemu przełożyć mogą przez kamyk żyłkę i połączyć go z innymi koralikami.

- Stworzyliśmy te warsztaty, by opowiedzieć dzieciom o bursztynie w ciekawy sposób, ale również, by pokazać, że z tego bursztynu można coś zrobić - wyjaśnia Agnieszka Klikowicz-Kosior z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - To nie jest sztampowy wykład, to nie są informacje, które dzieci muszą zapamiętać czy powtórzyć w domu. Zależy nam na tym, aby dzieci po zajęciach zapamiętały kilka kwestii, dlatego tak ważne jest, by dzieci mogły ten bursztyn dotknąć, poczuć w rękach, opisać, bo to najlepiej zapamiętują. Następnie muszą go w coś przekształcić, bo to również powoduje, że lepiej zapamiętają co można z niego zrobić.



Na koniec warsztatów dzieci otrzymują kolorowanki. Każda z nich zawiera 12 stron, a ich tematem przewodnim jest oczywiście bursztyn. To forma przypomnienia dzieciom, już w domowym zaciszu, wszystkiego, czego dowiedziały się na warsztatach.


Podczas warsztatów dzieci dowiadują się także czym jest biżuteria, od kiedy ludzie ją noszą i dlaczego Gdańsk nazywany jest światową stolicą bursztynu
Podczas warsztatów dzieci dowiadują się także czym jest biżuteria, od kiedy ludzie ją noszą i dlaczego Gdańsk nazywany jest światową stolicą bursztynu
gdansk.pl


Zajęcia (w zależności od wieku dzieci) trwają od 50 do 70 minut. Koszt dla całej grupy wynosi 500 zł. Wydarzenie organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.Więcej informacji na temat warsztatów znajdziemy TUTAJ.



TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane