Rowerowy Maj już po raz dziesiąty. Uczniowie i przedszkolaki na rowery, hulajnogi...

Rusza kampania Rowerowy Maj, podczas której uczniowie i przedszkolaki będą docierali do szkoły aktywnie – rowerem, hulajnogą, na rolkach, czy deskorolce. Dziesiąta już edycja wielkiego wiosennego wyzwania odbędzie się w dniach 6-29 maja 2024 r.
06.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać trzy młode dziewczyny, które jadą na rowerach ulicą w mieście. Wszystkie mają na sobie kaski i plecaki, co sugeruje, że mogą być w drodze do szkoły lub z niej. Jazda odbywa się w pobliżu przejścia dla pieszych, a w tle widać ceglany budynek oraz kilka zaparkowanych samochodów. Dziewczyny wyglądają na skoncentrowane i radosne z jazdy na rowerach.
Rowerowy Maj w Szkole Podstawowej nr. 50 - edycja 2023 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zabawa z elementami rywalizacji

- Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Jej formuła łączy zabawę z elementami rywalizacji, dzięki czemu skutecznie wpływa na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Rowerowy Maj uczy, że rower może być świetnym środkiem transportu do szkoły, czy przedszkola. W ten sposób promujemy zdrowy styl życia, ale też samodzielność dzieci, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz dbamy o wyższą jakość naszego środowiska.

Zasady rowerowej zabawy są niezwykle proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze w sposób aktywny na lekcje, otrzymuje naklejki do indywidualnego rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Aby zdobyć atrakcyjne nagrody, wystarczy wybrać rower, hulajnogę, rolki lub deskorolkę.

Rekordowa edycja

Kampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tegorocznej edycji udział weźmie aż 220 gdańskich placówek - 124 przedszkola i 96 szkół podstawowych. To rekordowa edycja. Dla porównania, w roku 2023 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 206, a w 2022 - 190.

Plakat Rowerowy Maj
Plakat Rowerowy Maj
mat. UMG

Ogólnopolski zasięg

Choć w skali ogólnopolskiej, gmin realizujących kampanię będzie mniej niż w poprzednich edycjach, to pojawiło się kilka nowych ośrodków, które organizują Rowerowy Maj po raz pierwszy. Wśród niech znalazły się Łódź oraz Starachowice. W tym roku zasięg kampanii objął 29 polskich gmin. Rowerowy Maj już na stałe zagościł w tak dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Kraków i Rzeszów.

W ramach umowy zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji projektu i wsparcie merytoryczne ze strony głównego organizatora, czyli gminy Miasta Gdańska.

Samorządy realizujące kampanię, według gdańskiego pomysłu, na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli.

Mnóstwo korzyści

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada fair play to nieodłączne elementy tego przedsięwzięcia. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej. Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, warsztatów czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród.

Dojeżdżaj do szkoły rowerem i zdobywaj nagrody

Podobnie jak w latach ubiegłych, placówki z najwyższą rowerową aktywnością będą mogły sięgnąć po nagrody finansowe ufundowane przez Miasto Gdańsk oraz naszych partnerów. Firma 7R S.A. jest sponsorem nagrody finansowej dla trzech najlepszych przedszkoli, z przeznaczeniem na cele wspierające inicjatywy ekologiczne lub związane z promocją aktywności fizycznej. Partnerami są też firmy SALTUS TU Życie SA i SALTUS TUW, które są sponsorami nagrody finansowej dla szkół z największą frekwencją. Z kolei GIWK ufundował nagrodę grupową dla klasy z najlepszym rowerowym wynikiem.

Dla Koordynatorów Szkolnych i Przedszkolnych z najlepszych placówek przewidziana jest wyjazdowa nagroda niespodzianka, ufundowana przez Port Czystej Energii.

10 lat z Rowerowym Majem

Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku wyłącznie w Gdańsku. Od tego momentu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie. Każda kolejna edycja staje się rekordową. Zasięg Rowerowego Maja w 2023 roku objął 41 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich. Liczba aktywnych uczestników przekroczyła 259 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 9 mln aktywnych podróży do szkół lub przedszkoli.

Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik? Trzymamy kciuki za wszystkie przedszkola i szkoły! Największą satysfakcją dla nas jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które nie pustoszeją po zakończeniu zabawy.

Partnerzy kampanii Rowerowy Maj 2024: Dr. Oetker fundator słodkich upominków, 7R S.A., Saltus TU Życie S.A., Saltus TUW, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna – fundatorzy nagród finansowych ,Port Czystej Energii, Helios, Astra, Kross -sponsorzy nagród indywidualnych oraz Port Brzeźno, sponsor nagrody grupowej.

Więcej szczegółów na stronie kampanii.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej