1 kwietnia podczas Bike Festiwal w AmberExpo odbyła się konferencja prasowa inaugurująca czwartą już edycję kampanii “Rowerowy Maj”, która odbędzie się w dniach 4-31 maja.
- Kiedy zaczynaliśmy w 2014 roku, w “Rowerowym Maju” udział wzięło dwa tysiące dzieci z 25 szkół podstawowych Gdańska, rok później mieliśmy już 11 tysięcy uczestników z 60 placówek, w 2016 szkół i przedszkoli było już 238, a liczba dzieci osiągnęła 59 tysięcy - wylicza Monika Evini, koordynatorka kampanii “Rowerowy Maj” w Gdańsku. - Teraz w 21 miastach i gminach z całej Polski w akcji wystartuje 151 tysięcy dzieci, które chcą codziennie jeździć do szkoły na rowerach, hulajnogach i rolkach i promować zdrowy, aktywny tryb życia. Do osiągnięcia liczby 400 placówek zabrakło zaledwie trzech szkół i przedszkoli.
Dużo, więcej, jeszcze więcej
Te rosnące dynamicznie statystyki biorą się stąd, że w zeszłym roku kampania przestała mieć lokalne, gdańskie znaczenie. Osiem samorządów, które w 2016 r. przystąpiły do programu pozostały mu wierne, a dołączyło jeszcze kolejnych 12 miast i gmin! (patrz - ramka w dolnej części artykułu).
W Gdańsku w tym roku po raz pierwszy w akcji udział wezmą wszystkie (67) publiczne podstawówki i aż 51 przedszkoli - w sumie 31 tys. potencjalnych uczestników.
- Coraz więcej przedszkoli zgłasza chęć udziału w “Maju”. Rodzice najmłodszych gdańszczan początkowo ostrożnie podchodzili do kampanii. Teraz często sami proszą, by ich przedszkole wystartowało - mówi Monika Evini. - W maju minionego roku we wszystkich uczestniczących miastach odnotowaliśmy 1 mln 300 tysięcy przejazdów do szkół na rowerach i hulajnogach. Jeżeli dzieci zaczną jeździć w innych miesiącach, tak jak jeździły przez ten jeden, wkrótce będziemy mieć w Polsce Holandię. Cieszy nas bardzo, że wszyscy zeszłoroczni partnerzy są znów z nami i dziękujemy kolejnym za to, że będą z nami w tym roku. Mamy nadzieję na długoletnią współpracę.
Wierna stolica i nowy Puck
Warszawa weźmie udział w “Rowerowym Maju” już po raz drugi.
- Zaczynaliśmy z 55 szkołami, w tym roku do akcji przystąpi ich 83. Każda z placówek zostanie wyposażona w stojaki rowerowe - mówi Edyta Mantorska z Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. - W szkołach startujących w kampanii, w każdej klasie prowadzić też będziemy warsztaty dla uczniów. To będą dwie godziny lekcyjne poświęcone nie tylko przepisom ruchu drogowego. Będziemy zachęcać dzieci by wzięły odpowiedzialność za siebie i jeździły bezpieczne, a to nie zależy tylko od przepisów. W ramach warsztatów będziemy też namawiać małych warszawiaków do aktywnego trybu życia.
Puck po raz pierwszy zgłosił swój akces do kampanii i - jak mówi ze śmiechem Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta - od razu ze stuprocentowym sukcesem (w mieście jest jedna jedyna szkoła podstawowa i jej uczniowie wezmą udział w rowerowej akcji).
- Mamy wielkie szczęście, że nasze miasto położone jest w takim dobrym towarzystwie: Trójmiasta i Gdańska, jesteśmy także częścią obszaru metropolitalnego. Dzięki temu z bliska możemy się przyglądać dobrym praktykom - opowiada Hanna Pruchniewska. - Dbanie o to, by młode pokolenie miało dobre wzorce na przyszłość, żeby prowadziło zdrowy tryb życia, to jest zadanie samorządów. Udział w “Rowerowym Maju” daje nam możliwość realizowania tego zadania wśród najmłodszych mieszkańców. Wejście w tę kampanię wiele nie kosztuje, a zyski społeczne mogą być olbrzymie - podkreśla burmistrz. - Zaangażowanie dzieci i rodziców w kampanię wymusi też na nas rozbudowę infrastruktury. Dróg rowerowych w Pucku mamy jeszcze stanowczo za mało, trzeba będzie również zwiększyć liczbę stojaków pod szkołą. Wiem, że do naszego budżetu obywatelskiego złożono projekt dotyczący właśnie tej kwestii. Jeśli nie przejdzie w głosowaniu - w co wątpię - miasto postawi stojaki.
Rozbudowa infrastruktury parkingowej pod podstawówkami i gimnazjami w Gdańsku ruszyła w pierwszym roku kampanii, w 2016 r. dobiegła końca. W 2017 r. w tym zakresie “na celowniku” będą przedszkola.
Rywalizacja o miano najbardziej rowerowej szkoły w Gdańsku (odbywa się w trzech kategoriach - podstawówki dużej, średniej i małej) oraz najbardziej rowerowego przedszkola wsparta jest oczywiście długą listą nagród dla samych placówek, najaktywniejszych klas, czy też dla koordynatorów szkolnych (bardzo ważna rola nauczycieli!).
Zobacz listę tegorocznych nagród, które ufundowało ponad dwadzieścia instytucji i firm prywatnych.
Gdańszczanka ambasadorka
Kampania “Rowerowy Maj” po raz drugi ma również swojego honorowego ambasadora. W tym roku tę rolę pełniła będzie Natalia Wodyńska-Stosik, thriatlonistka i autorka blogu TriMama, która po wygranej walce z ciężką chorobą zaczęła z sukcesem realizować swoje sportowe marzenia.
- Jestem gdańszczanką i bardzo cieszę się, że zostałam ambasadorką “Rowerowego Maja”. Thriatlon od pewnego czasu odgrywa wielką rolę w życiu moim i mojego męża, a przez to i naszych córek: pięcioletniej Marysi i trzyletniej Ani - podkreśla Natalia Wodyńska-Stosik. - Zdrowe i aktywne życie prowadzimy każdego dnia. Rozpoczęliśmy już sezon rowerowy, to wspaniale, że przedszkole do którego chodzą nasze dziewczynki, również bierze udział w kampanii. Jakieś partie mojego treningu odbywać będę pewnie w trakcie wspólnej jazdy na rowerach do przedszkola. Wspieram całym sercem “Rowerowy Maj” i zachęcam wszystkich do udziału! Mam nadzieję, że akcja wkrótce będzie się odbywała w każdym mieście i gminie w Polsce.
KAMPANIA ROWEROWY MAJ`2017 odbędzie się w: Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Rybniku, Tychach, Elblągu, Płocku, Zamościu, Tczewie, Skawinie, Żukowie, Wadowicach, Włodawie, Pucku, Kalety, Nowym Dworze Gdańskim i w Cedrach Wielkich. |
Czytaj także: