Rowerowy Maj 2016 dojechał do mety. Kto był najlepszy?

Znamy już trzy najbardziej rowerowe szkoły podstawowe i najbardziej rowerowe przedszkole w Gdańsku. Właśnie podsumowano wyniki tegorocznej kampanii Rowerowy Maj, która już po raz trzeci udowodniła, że mali gdańszczanie uwielbiają jeździć do szkoły na rowerze, rolkach, hulajnogach.
07.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Rowerowy Maj w jednej z gdańskich szkół.

 

Przez cały maj uczniowie podstawówek i przedszkolaki z Gdańska wklejały pilnie naklejki w książeczkach Rowerowego Maja i na szkolnych plakatach. Otrzymywało je każde dziecko, które przyjechało do szkoły na rowerze, hulajnodze lub na rolkach. Zbierane w ten sposób punkty zliczali szkolni koordynatorzy akcji Rowerowy Maj, przekazując je następnie organizatorowi akcji - Referatowi Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Za każdy przejazd uczniowie otrzymywali naklejkę do rowerowego dzienniczka.

 

We wtorek, 7 czerwca, ogłoszono zwycięzców Rowerowego Maja 2016 w czterech kategoriach:

  • wśród szkół dużych najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 12 na Ujeścisku. Ponad 95 proc. jej uczniów dojeżdżało na zajęcia na rowerach.
  • Szkoła Podstawowa na 92 na Zaspie z wynikiem bliskim 100 proc. dojazdów na rowerze zwyciężyła wśród szkół średniej wielkości.
  • Szkoła Podstawowa nr 84 na Kokoszkach - lider klasyfikacji szkół małych, może się pochwalić 100 proc. uczestnictwem uczniów w akcji (co oznacza, że każde dziecko przynajmniej raz w maju przyjechał do szkoły na rowerze!).
  • Tytuł najbardziej rowerowego przedszkola przypadł w tym roku Przedszkolu nr 39 przy ul. Opackiej w Oliwie - miało ponad 93,7 aktywnych uczestników.

Komentarze od najlepszych

- Od pierwszej edycji bierzemy udział w Rowerowym Maju, ale wcześniej nie udało nam się zająć pierwszego miejsca, mieliśmy więc duży apetyt na zwycięstwo - mówi Iwona Furmańczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12. - Zaangażowane były nawet dzieciaki z oddziałów przedszkolnych, które przyjeżdżały na czym tylko się dało, także na rowerkach biegowych.

Apetyt na zwycięstwo miała także Szkoła Podstawowa nr 84:

- W zeszłym roku zajęliśmy trzecie miejsce, a rok wcześniej piąte. Walka była więc tym razem bardzo zacięta, bo chcieliśmy być pierwsi. Dojeżdżały dzieci, pracownicy, a nawet ksiądz - opowiada Katarzyna Firkowska, koordynatorka kampanii w najbardziej rowerowej małej szkole. - Nasza społeczność szkolna jest bardzo zżyta, mobilizacja ze starszych klas przechodziła na młodsze.

Justyna Frańczak, koordynatorka kampanii w Szkole Podstawowej nr 92 przyznaje, że dla niej maj był dosyć trudnym okresem, z uwagi na dodatkowe obowiązki związane z Rowerowym Majem. - Natomiast dzieci były przeszczęśliwe. Wiele z nich, choć maj dobiegł końca, nadal dojeżdża do szkoły na rowerach - podkreśla koordynatorka najbardziej rowerowej szkoły średniej wielkości. - W ostatnim tygodniu udało mi się nawet zmotywować uczniów, którzy ani razu nie przyjechali na zajęcia na rowerze, aby zrobili to dla swojej klasy i dla szkoły – opowiada nauczycielka.

 

Można było dojeżdżać także na hulajnodze...

 

Statystycznie rzecz ujmując...

A jak kształtują się statystki w skali całego miasta? Przypomnijmy, że w Rowerowym Maju 2016 udział wzięło 22 tys. uczniów i przedszkolaków z Gdańska - z 61 szkół podstawowych (wszystkie poza jedną podstawówki w naszym mieście) oraz 30 przedszkoli. Aż 76 proc. uczniów i 79 proc dzieci przedszkolnych docierało na zajęcia jadąc na rowerach, hulajnogach lub rolkach. W ciągu maja wszyscy mali gdańszczanie odbyli aż 263 tysiące takich przejazdów!

W przyszłym tygodniu do zwycięzców trafią zasłużone nagrody. Główne zostaną rozdane 13 czerwca o godz. 11 (poniedziałek) w Szkole Podstawowej nr 12. Specjalny rowerowy apel poprowadzi sam prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

...albo na deskorolce.

 

Zasłużone nagrody i wysoki wynik w stolicy

Najbardziej rowerowe szkoły otrzymają odpowiednio (od największej do najmniejszej) po: 30, 20 i 10 tys. złotych do wydania na dowolne wyposażenie. Najlepsze przedszkole otrzyma wybrane przez siebie urządzenia do zabawy, zapewnione przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Dodatkowo jeden ze sponsorów akcji (firma BTProject) na tydzień użyczy SP nr 12 przenośny plac zabaw (tor rowerowy), a SP nr 92 otrzyma stację naprawczą do rowerów od firmy Wojak.

Najbardziej aktywni młodzi rowerzyści dostaną indywidualne upominki, nie tylko rowerowe. Najlepsza spośród wszystkich szkół klasa dostanie wejściówki do centrów rozrywki i na imprezy sportowe.

Dla gdańskich szkół była to już trzecia przygoda z Rowerowym Majem. Szkoły podstawowe w innych miastach m.in.: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie, Zamościu, Lublinie, Tczewie i Elblągu brały udział w kampanii po raz pierwszy. Gdańska kampania spodobała się dzieciom w każdym z tych miast - niezależnie od wielkości i stopnia rozwoju infrastruktury rowerowej. W stolicy na przykład, aktywność rowerowa uczniów wyniosła 79 proc. - przebijając Gdańsk o trzy punkty procentowe.

Główne nagrody pieniężne i rzeczowe w kampanii Rowerowy Maj ufundowało Miasto Gdańsk.

Szczegółowe wyniki wszystkich gdańskich szkół i przedszkoli biorących udział w Rowerowym Maju

 

Również gimnazjaliści kręcili kilometry - w ramach ECC

Gimnazja nie biorą co prawda udziału w Rowerowym Maju, za to w tym roku zaproszono je do rywalizacji w ramach kampanii „European Cycyling Challenge”. Gimnazjaliści z 23 szkół, które podjęły wyzwanie, wykręciły dla Gdańska 32 tys. km! Najwięcej przejechali uczniowie Gimnazjum nr 48 z Jasienia (w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 2 w Gdańsku) – 13336 km. Szkoła w nagrodę otrzyma 10 tys. zł na zakup dowolnie wybranego wyposażenia.

Jasieńskie gimnazjum ogłosiło radość i dumę ze zwycięstwa na swoim profilu na Facebooku:

 

HURRA! WYGRALIŚMY! Cieszy się społeczność Gimnazjum nr 48 w Gdańsku.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu