Statystyki mówią same za siebie. Rok temu w rowerowej rywalizacji miast europejskich (European Cycyling Challenge, ECC) gdańszczanie w ciągu całego maja wykręcili wspólnie 450 tys. kilometrów, co zapewniło miastu tytuły rowerowego mistrza Europy i jednocześnie najbardziej rowerowego europejskiego miasta.
Stan rywalizacji na 11 maja 2016 r. to już ponad 286. tys. kilometrów na koncie Gdańska (patrz tabela wyników). Najbliższy wynik ma Wrocław - 88 tys. km.
- Jesteśmy na pierwszym miejscu od pierwszego dnia rywalizacji, w dodatku z miażdżącą przewagą nad konkurentami - cieszy się Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.
Gdańsk przoduje także w zestawieniu najbardziej rowerowych miast. Na każdy tysiąc mieszkańców przypada obecnie 620 km przejechanych na jednośladzie - kolejne w klasyfikacji litewskie miasto Telsze wykręciło 416 km przeliczonych w ten sposób.
Z aplikacji mobilnej ECC, służącej do rejestracji rowerowych przejazdów na terenie miasta korzysta w tym roku 5,1 tys. gdańskich użytkowników (w 2015 r. na koniec maja było ich 4,5 tys.).
Żeby wejść w szeregi gdańskiego teamu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej kampanii (kto uczestniczył w ubiegłorocznej edycji, nie musi już tego robić) i pobrać darmową aplikację na smartfona „Cycling365” (rejestracja możliwa jest również przez aplikację). W „apce”, opartej na systemie GPS, trzeba wybrać swoją drużynę (oczywiście Gdańsk!), do końca miesiąca nie zapominać o zabraniu telefonu na każdą, najkrótszą nawet przejażdżkę i rejestrować wszystkie swoje przejazdy. Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego telefonu, może odnotować przejechane kilometry na stronie rywalizacji.
W ramach gdańskiej drużyny ECC funkcjonują dodatkowe kampanie: “Rowerem do pracy” oraz “Rowerowa rywalizacja gimnazjów”.
Ta pierwsza również rozwinęła swój zasięg w porównaniu z rokiem ubiegłym - 129 firm i instytucji rywalizuje o “wewnętrzny tytuł” najbardziej rowerowego zakładu pracy (w 2015 r. były to 83 podmioty). Obecnie na pierwszym miejscu jest Grupa Lotos SA.
“Rowerowa rywalizacja gimnazjów” odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Do udziału zaproszono wszystkie gimnazja gdańskie. 30 z 40 szkół włączyło się do akcji. Liderzy klasyfikacji, uczniowie Gimnazjum nr 48 - wykręcili już 1,5 tys. kilometrów.
Miasto Gdańsk i partnerzy akcji ufundowali mnóstwo nagród dla uczestników ECC:
- 100 najlepszych rowerzystów gdańskiej drużyny otrzyma bony podarunkowe do sklepów rowerowych wartości 100 zł
- każdy, kto w przeciągu maja wykręci tysiąc i więcej kilometrów dostanie pamiątkową koszulkę ECC
- wśród wszystkich uczestników rozlosowany zostanie rower Giant oraz 60 wartościowych akcesoriów rowerowych
Są jeszcze nagrody grupowe:
- 500 bonów podarunkowych do sklepów rowerowych wartości 100 zł dla przedstawicieli najbardziej rowerowych grup firmowych
- 10 tys. dla najlepszego gimnazjum oraz bony warte 100 zł do sklepów rowerowych dla najlepszej setki uczniów i kolejne 100 bonów dla członków najbardziej rowerowych grup wśród szkół wyższych.
Studenci Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego mają szanse na dodatkowe rowery. Obie uczelnie postanowiły ufundować takie nagrody dla swoich rekordzistów.
"Gdańsk rowerową stolicą Polski. Prawda czy fałsz?" - zapraszamy na wideoczat portalu gdansk.pl w czwartek, 12 maja, o godz. 12.30. Naszymi gośćmi będą Monika Evini i Krzysztof Perycz-Szczepański, miejscy koordynatorzy dwóch wielkich imprez rowerowych "Rowerowy maj" i "European Cycling Challange".
Zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem Facebook/gdansk.pl i Twittera #wszystkiestronymiasta