Rolkowisko w Ergo Arenie. Dla zdrowia, zabawy i towarzystwa

Co niedzielę do końca wakacji w Ergo Arenie można za darmo pojeździć na rolkach. Rolkowisko przyciaga co weekend nawet 500 osób. Jest szansa na jazdę wokół tafli, ale także skakanie przez przeszkody, ćwiczenie trików czy grę w hokeja na rolkach. Jak to działa tłumaczy nam instruktor i organizator Adam Rozenberg.
18.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoba jedzie na rolkach
W czasie rolkowiska można nauczyć się m.in. skoków przez przeszkody i trików
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Sebastian Łupak: Skąd pomysł Rolkowiska?

Adam Rozenberg, instruktor: Osiem lat temu wpadł nam do głowy pomysł, żeby rozkręcić rolkarstwo w Trójmieście. Zarząd Ergo Areny zaproponował nam wtedy współpracę przy organizacji Rolkowiska. Na początku wszyscy byliśmy nieco sceptyczni, bo nie wiedzieliśmy, jaki będzie odzew. Ale spróbowaliśmy i udało się. Przez cały czas, przez tych osiem lat, wciąż coś zmieniamy, dodajemy i ulepszamy. Bardzo nas cieszy, że jest tak duży odzew, czyli po kilkaset osób na każdej imprezie. To jest największe rolkowisko w Polsce, a i za granicą rzadko kiedy widzi się aż tak duże wydarzenia dla rolkarzy. 

Oczywiście Ergo Arena pozwala na zrobienie takiego przedsięwzięcia komfortowo. Gdyby to był dużo mniejszy obiekt, byłoby za ciasno. A nam chodzi przede wszystkim o komfort uczestników. 

Ile osób przychodzi na jedno spotkanie?

Na tafli maksymalnie jednorazowo jest 300 osób. Natomiast w trakcie całej imprezy, w ciągu trzech godzin, przewija się około 500 rolkarzy.  Pilnujemy tego, żeby to było 300 osób na płycie, bo to daje wszystkim komfort. Wiadomo, że nie wszyscy są z nami przez całe trzy godziny - niektórzy przychodzą na godzinę, na pół, wychodzą, po jakimś czasie wchodzą nowi. 

Trzeba zabrać swoje rolki i kask?

Można mieć swoje rolki czy wrotki, ale mamy też na miejscu odpłatną wypożyczalnię rolek - po wcześniejszej rezerwacji.   

Dzieci i młodzież do 16 roku życia bezwzględnie muszą jeździć w kasku, natomiast dorośli nie, bo nie ma takiego obowiązku. Na pewno wszystkich bez wyjątku do jazdy w kasku zawsze zachęcamy. My, instruktorzy, jeździmy w kaskach. Jesteśmy propagatorami programu “Jeździmy z głową w kasku” i zawsze zalecamy jego zakładanie. Ochraniacze też są przez nas rekomendowane. 

Ludzie na rolkach
Adam Rozenberg (po prawej) z grupą trenujących
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Trzeba już umieć jeździć na rolkach zanim się do was przyjdzie?

Mamy w Ergo Arenie kilka stacji. Pierwsza to stacja podstaw jazdy dla dorosłych i młodzieży. Można nie umieć kompletnie jeździć, a wtedy tych pierwszych poprawnych kroków wszystkich nauczymy. Przychodzą tam także osoby, które troszeczkę już jeżdżą, jakoś tam się odpychają, ale chcą zobaczyć, czy ich technika jest OK. Ja te zajęcia prowadzę i widzę, że po tym wstępnym pakiecie ćwiczeń trenujący są już w stanie sprawnie się na rolkach poruszać - odpychać i hamować. Oczywiście muszą później dalej powtarzać, ale dostają ode mnie cały pakiet ćwiczeń. 

Druga jest strefa nauki dla najmłodszych. Tam uczymy dzieci przez zabawę. Przychodzą tam dzieci, które kompletnie nie umieją jeździć i stawiają pierwsze kroki pod okiem instruktora. Bawią się, a jednocześnie nieświadomie uczą. 

Kolejna jest strefa do jazdy miejskiej czyli “urban”. Tam są rozstawione przeszkody. To jest strefa dla osób, które już jeżdżą, a chciałyby nauczyć się podskoczyć, zjechać ze schodów, najechać na rampę. Poważniejsza jazda. 

Dalej strefa slalomu - freestyle. Tutaj się uczymy różnych trików na kubeczkach, oczywiście pod okiem instruktora. Jest jeszcze strefa hokeja na rolkach. Tutaj nie tylko jeździmy na rolkach, ale dodatkowo trzymamy kij, mamy piłkę czy krążek, który musimy prowadzić i skupiamy się na tym zadaniu bardziej niż na samej jeździe. 

No i wreszcie strefa jazdy rekreacyjnej - fitness. Tam jeździmy po prostu dowolnie, w kółko, już bez instruktora, wokół tafli. 

Gdańszczanie lubią jeździć na rolkach. Powstają nowe tory

Czy wejście jest bezpłatne?

Wejścia są bezpłatne, natomiast wypożyczenie rolek, kasków czy ochraniaczy jest płatne.

Ile jeszcze Rolkowisk czeka nas do końca wakacji?

Najbliższe Rolkowisko jest w weekend 27 i 28 lipca, sobota i niedziela. A później wszystkie niedziele sierpnia. Łącznie będzie zatem jeszcze sześć imprez do końca wakacji. 

Młode osoby na rolkach
Dobra zabawa dla każdego. Rolkowisko w Ergo Arenie
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Jakie są korzyści z jazdy na rolkach? 

Korzyści w jeździe na rolkach są bardzo szerokie, zaczynając od tego, że robimy trening kardio, czyli poprawiamy swoją kondycję fizyczną. Poza tym nie obciążamy naszego organizmu. Jazda na rolkach jest zalecana dla osób, które mają np. problemy z kolanami. Jest to lepsze od biegania, no bo nie ma tego tąpnięcia o ziemię. Rolki są też zalecane przez lekarzy dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Rolki bardzo dobrze wpływają na nasz ogólny rozwój, bo pracują całe partie mięśni. Bardzo fajnie są wzmacniane plecy, wzmacniamy staw skokowy i stawy kolanowe. Same plusy.  Oczywiście, jeżeli obawiamy się czy możemy jeździć na rolkach, to zawsze najlepiej skonsultować to z lekarzem. 

Są jeszcze korzyści społeczne: poznajemy nowych ludzi, gdy jeździmy w grupie. Są organizowane wspólne przejazdy. Łatwiej wybrać się na rolki ze znajomymi niż na rowery, ponieważ na rolkach możemy rozmawiać bezpośrednio z osobą obok, a na rowerach jest jednak o to trudniej. Jedziemy obok siebie, rozmawiamy jakbyśmy byli na spacerze, a jednocześnie pokonujemy większy dystans i trochę bardziej się ruszamy niż na zwykłym spacerze.

Czy to jest sport kontuzjogenny? 

Dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie naszych rolkarzy, dlatego na każdym Rolkowisku jest obecny ratownik medyczny. Przeważnie ma bardzo mało pracy. Jeżeli dochodzi do interwencji, to najczęściej są to obtarcia, które trzeba zdezynfekować, bo ktoś się wywrócił na kolana czy łokcie. Zdarzy się, że ktoś wykręci nadgarstek.

Dlatego właśnie zawsze rekomendujemy ochraniacze. Gdyby zawsze były założone ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, to urazów byłoby o 90 procent mniej. Urazów głowy praktycznie u nas nie ma. Kładziemy nacisk na jazdę w kasku. To sprawia, że jesteśmy mocno chronieni. Nie ma się czego wstydzić - trzeba założyć kask dla naszego bezpieczeństwa. 

Czy jeździcie do muzyki?

Tak. Jest specjalna playlista na te trzy godziny zajęć. To jest traktowane bardzo pozytywnie przez uczestników.

Jak został pan instruktorem jazdy na rolkach? 

Jestem amatorskim hokeistą na lodzie - bramkarzem. Na hokej trafiłem w wieku dwudziestu kilku lat. Ale oczywiście rolki były wcześniej, bo dostałem je już na komunię.  

W pewnym momencie życia zaangażowałem się w sprawy hokejowe, w turnieje hokejowe i organizowanie ligi amatorskiej w Gdańsku. Zacząłem organizować również Polską Ligę Hokeja na Rolkach. W którymś momencie stwierdziłem, że trzeba pójść dalej i że warto zrobić kurs instruktora. 

Zacząłem, wspólnie ze znajomymi ze szkółki rolkarskiej, organizować różne eventy rolkowe, np. wspólne przejazdy czy przejazdy za samochodem z muzyką po ulicach miasta, tzw. “NightSkatingi”. No a niedługo później zaczęliśmy organizować Rolkowisko w Ergo Arenie. 

Ludzie na rolkach
Rozrywka dla całej rodziny
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jakby ktoś chciał się w ten sport wciągnąć powinien się zgłosić na Rolkowisko? 

To na pewno najlepsze miejsce, żeby poznać ludzi. Na pewno odpowiemy na wszelkie pytania. Polecamy też fora internetowe rolkarzy w social mediach. Rolkowisko to jest dobre miejsce, żeby poznać ABC kultury jazdy na rolkach. W Ergo Arenie można posłuchać mojego mojego wykładu na ten temat.

To ważne? 

Wiadomo, że po ścieżkach rowerowych jeżdżą też ludzie na hulajnogach i rowerzyści. Grupa korzystających z nich jest spora, więc czasami dochodzi do niepotrzebnych konfliktów i awantur. Ja ich osobiście nigdy nie miałem, więc wiem, co zrobić, żeby było fajnie podczas jazdy. To jest bardzo ważne, bo czasami wyjeżdżamy na ścieżkę i tylko mamy z tego frustrację - a to ktoś na nas dzwoni dzwonkiem, a to wyzywa czy mówi nam coś nieprzyjemnego. 

A gdy wytłumaczę, jak się poprawnie zachować na rolkach, opowiem o technice jazdy, to ludzie mówią mi później, że czują się na ścieżkach dużo bardziej komfortowo, pewnie i bezpiecznie. I czerpią radość z rolek. Ważne, żeby się nie zniechęcić, gdy nam na początku nie idzie. Znam dziesiątki, jeśli nie setki osób, które zaczynały i po chwili jeździły już swobodnie. I cieszą się efektami naszego kursu przez długie lata.

Więcej informacji TUTAJ

Adam Rozenberg - jest instruktorem sportów wrotkarskich. Wraz z kolegami organizował różne eventy rolkarskie np: NightSkating Pomorze czy przejazdy towarzyskie w ramach grupy Rolki3City. Jest również pasjonatem hokeja, gra amatorsko w drużynie Media Team na pozycji bramkarza. Dodatkowo był kierownikiem drużyny hokejowej LOTOS PKH Gdańsk a także serwisantem na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet. Od 2015 roku zasiadał w Radzie Dzielnicy Przymorze Wielkie. A w ostatniej kadencji 2019-2024 był Przewodniczącym Rady Dzielnicy. Zamierza ponownie kandydować do rady. 

Freestyle, urban i fitness. Zobacz, jak działa Rolkowisko: 

 

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim