• Start
  • Wiadomości
  • Radni zdecydowali: Rok 2019 Rokiem Wolności i Solidarności

Radni zdecydowali: Rok 2019 Rokiem Wolności i Solidarności

W trakcie grudniowej sesji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia przyszłego roku Rokiem Wolności i Solidarności w Gdańsku. W 2019 r. przypada bowiem rocznica 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Uchwałę przegłosowały jednomyślnie wszystkie kluby w Radzie Miasta Gdańska.
13.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Wałęsa, były prezydent RP, przywódca opozycyjnej wobec władzy PRL 'Solidarności'
Lech Wałęsa, były prezydent RP, przywódca opozycyjnej wobec władzy PRL 'Solidarności'
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przyznaje, że są już wstępne pomysły związane ze świętowaniem Roku Wolności i Solidarności, ale na konkretne propozycje jeszcze za wcześnie.

- Cały czas rozmawiamy na ten temat, zbieramy pomysły. Chcemy, aby wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce, odbywały się pod pewnym hasłem, które ułatwią ich identyfikację wśród mieszkańców. Stąd pomysł, by cały 2019 rok nosił taką nazwę - podkreśla przewodnicząca Owczarczak. - Na pewno odbędą się uroczystości typowo rocznicowe, organizowane przez Radę Miasta Gdańska bądź prezydenta Gdańska, ale szukamy także pomysłu, projektów z myślą o młodzieży i dzieciach.

W przyszłoroczne obchody 30-lecia częściowo wolnych wyborów Miasto zamierza zaangażować też samych mieszkańców Gdańska, tak jak miało to miejsce w bieżącym roku, kiedy świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego mile widziane będą więc oddolne inicjatywy, w które zamierzają zaangażować się, bądź już się angażują, gdańszczanki i gdańszczanie.

- To będzie 30 lat, od kiedy Polacy nie na drodze rozlewu krwi, tylko na drodze dialogu, trudnej rozmowy, bo osób z przeciwnych stron barykady,a czasem i więziennego muru, przy Okrągłym Stole doszli do decyzji, że chcą w sposób pokojowy, bez czołgów i aktów terroryzmu, przejść z systemu niedemokratycznego do systemu demokratycznego. I o tym w przyszłym roku chcemy mówić – podkreślał podczas 13. Dorocznego Spotkania Obywatelskiego Gdańszczan prezydent Paweł Adamowicz. - Chcemy do tego wracać, bo z tego jesteśmy dumni. Nie sztuką jest bowiem, by każde pokolenie Polek i Polaków "rozlewało krew", a w tym czasie inne narody Europy rosły w dobrobycie, rozwijały się i wzbogacały.

Pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 r. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów było efektem negocjacji przy Okrągłym Stole. Prowadzono je od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r., a brało w nich udział ponad 700 osób: przedstawicieli władz PRL, opozycji demokratycznej, a także Kościoła Katolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego.

Poniżej fragment uzasadnienia uchwały RMG w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Wolności i Solidarności:

"Rada Miasta Gdańska, w 30. rocznicę wyborczego zwycięstwa polskiej „Solidarności”, wyraża wdzięczność kolejnym pokoleniom Polaków, które nigdy nie pogodziły się ze zniewoleniem i walczyły o suwerenną i demokratyczną Polskę dla wolnych i świadomych swoich praw obywateli."


Grudniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Jakie uchwały podjęto, o czym dyskutowano?


W przyszłym roku będziemy obchodzić także 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem UE. Dzięki środkom unijnym, które przyznano Polsce, w tym naszemu miastu, w ostatnich latach udało się zrealizować wiele inwestycji infrastrukturalnych i społecznych. Dzięki nim Gdańsk nadal się rozwija.

- 15 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, budżet Gdańska wynosił 1,2 miliarda złotych. Dziś wynosi 3,3 miliarda złotych - przypomniał podczas grudniowej sesji RMG przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Piotr Borawski.

W przyszłym roku obchodzimy jeszcze jedną ważną rocznicę. 1 września minie 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej. Gdańsk zabiega o to, by obchody tego wydarzenia w naszym mieście miały rangę ogólnonarodową. W kwietniu br. miejscy radni poprzedniej kadencji przyjęli uchwałę - apel w tej sprawie. 


TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok