Moc wydarzeń przy Młynówce
Wydarzenie organizowane przez Miasto Gdańsk razem z Fundacją Family Challenge i Partnerstwem na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej odbyło się przy przystani kajakowej na kanale Młynówka (obiektem zarządza Gdański Ośrodek Sportu), która została otwarta w 2021 r. Od rana przybywali kolejni uczestnicy, głównie by skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia kajaków czy SUPów, ale po wodnych przygodach czekały na nich kolejne atrakcje.
Gadżety z Wyspy Sobieszewskiej
Piknik zaplanowano w taki sposób, by przy każdym stoisku / punkcie do wykonania było jakieś zadanie. Po zebraniu minimum dziewięciu pieczątek potwierdzających uczestnictwo w zabawie, można było już odebrać nagrody – turystyczne gadżety związane z Wyspą Sobieszewską.
- Skorzystaliśmy z baniek, zapisaliśmy się na kajaki, długo zeszło nam na malowaniu, łowiliśmy rybki - wylicza pani Gosia, mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej. - Podążam za synem i tym, co mu się spodoba.
Historia i Straż Pożarna Gdańsk Sobieszewo
Piknikując i uczestnicząc w zabawach, można było dowiedzieć się więcej na temat Wyspy Sobieszewskiej - opowieści o niej ze sceny wygłaszał znawca lokalnej historii Waldemar Nocny. Szczegóły na temat dzielnicy, jej atrakcji turystycznych, przyrody przybliżało na stoisku Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.
Dużo radości, zwłaszcza dzieciom, sprawiła Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo. Oprócz pokazu sprzętu ratowniczego, czy możliwości zrobienia sobie zdjęcia w wozie strażackim, strażacy chłodzili uczestników kurtynami wodnymi, a pod koniec pikniku zgotowali prawdziwe „piana party”.
Gdzie znajdziesz obiekty rekreacyjne w Gdańsku? Specjalna mapa z opisami
Ryba z porcelany i latawiec z papieru
Zainteresowaniem cieszyło się również stoisko edukacyjne dotyczące ssaków żyjących w Bałtyku przygotowane przez Błękitny Patrol WWF. Wielbiciele latawców z kolei mogli przygotować swoje papierowe egzemplarze podczas warsztatów plastycznych z Wyspą Skarbów GAK i Fundacją Strefa Mocy. W tym samym miejscu każdy mógł wykonać też rybki - magnesy z porcelany.
Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP przygotowali natomiast bieg jungów. Uczestnicy tej konkurencji musieli m.in. zawiązać węzeł żeglarski (knagowy), po czym założyć kamizelkę ratunkową, przejść przez koło ratunkowe i trafić rzutką do celu.
- Warunki na wodzie są świetne. Pierwszy raz jesteśmy na tym pikniku, mieszkamy w Gdańsku mniej niż rok, miło jest móc korzystać z takich wydarzeń - ocenia pan Grzegorz, który przyjechał z synem Wojtkiem z Osowej.
#zameldujsiewgdansku i Karta Mieszkańca
Poza “stoiskami pięczątkowymi” na pikniku dostępny był także mobilny punkt VisitGdansk, gdzie można było założyć lub odnowić Kartę Mieszkańca. W ciągu kilku godzin w busie zarejestrowano 50 nowych kart. Działało też stoisko Wydziału Spraw Obywatelskich UMG, poświęcone akcji #zameldujsiewgdansku (informowano tu jak zameldować się w swojej dzielnicy i dlaczego warto to uczynić).
Zamelduj się w Gdańsku. Dzielnica Stogi pierwszym przystankiem miejskiej kampanii
Niedzielny piknik kajakowy to zaledwie początek sezonu na Wyspie Sobieszewskiej. Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne wydarzenia na Wyspie Sobieszewskiej.
Więcej informacji o tym, co dzieje się w dzielnicy na poświęconej jej stronie internetowej oraz na profilu Teraz Wyspa Sobieszewska na Facebooku.
Program wydarzenia współorganizowali: Gdański Ośrodek Sportu, Chorągiew Gdańska ZHP, Fundacja Obudź Nadzieję, Wyspa Skarbów GAK, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, OSP Sobieszewo, WWF.
Piknik zrealizowany został w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027.