Na złożenie wniosków rodzice mają czas do 30 marca, do godz. 15. Rekrutacja prowadzona jest także poprzez Gdańską Platformę Edukacyjną.
Rekrutację do przedszkola publicznego przy ul. Damroki prowadzi komisja rekrutacyjna w przedszkolu nr 84 przy ul. Burgaskiej 5. Z kolei zapisy do nowo budowanej placówki przy ul. Dąbka, która rozpocznie swoją działalność 15 października br., powinny ruszyć 16 maja.
Władze Gdańska, zdając sobie sprawę, że decyzja rodziców o tym, czy posłać dzieci do szkoły czy do przedszkola, nie jest łatwa, od lat dbają m.in. o to, by każdy z nich mógł osobiście sprawdzić ofertę gdańskich placówek publicznych.
- Wychodzimy z założenia, że rodzic, by mógł podjąć dobrą decyzję, potrzebuje pełnej wiedzy. Ta jest możliwa z obserwacji domowych i z tego, że rodzic jest pierwszym wychowawcą. Ale mówimy też: dajcie szansę zobaczenia waszego dziecka przez innych specjalistów w grupie dziecięcej i zobaczcie, że może ono potrzebować o wiele więcej niż wam się wydaje - zachęca Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Kowalczuk zapewnia, że szkoły dają maluchom o wiele więcej.
- Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że jest wyższa subwencja na dzieci w szkołach niż na te przebywające w przedszkolach. W szkołach pracują specjaliści, znajdują się tam przestrzenie sportowo-rekreacyjne, których nie da się zrobić w przedszkolu. A to dlatego, że są to na ogół kilkuoddziałowe miejsca, których rozbudowa jest niemożliwa. Dlatego warto też spojrzeć pod tym kątem, każdy kto mówi, że najważniejsza jest przestrzeń do ruchu, powinien wziąć to pod uwagę - zaznacza Piotr Kowalczuk.
Na rok szkolny 2016/2017 w przedszkolach publicznych w Gdańsku przygotowano 6150 miejsc. Przedszkola niepubliczne, a w tym upublicznione (czyli ponad 1000 miejsc wykupionych przez gdański samorząd), oferują 7650 miejsc.
W placówkach upublicznionych rodzice nie będą ponosili kosztów czesnego. Będą one funkcjonowały na zasadach obowiązujących w przedszkolach publicznych, czyli pierwsze pięć godzin, podczas których będzie realizowana podstawa programowa, będzie darmowe. Za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej 5 godzin pobierana będzie opłata w wysokości 1 zł. Do tego doliczyć trzeba opłaty za wyżywienie.
Co ważne, dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w tych placówkach mają zapewnione w nich miejsca bez potrzeby udziału w rekrutacji elektronicznej.
W nowym roku szkolnym dla zerówkowiczów zapewnionych będzie 3,5 tys. miejsc, a dla pierwszoklasistów 4,3 tys. miejsc w szkołach podstawowych.
ZNAJDŹ