Ten ceglany budynek przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 r. Do końca II wojny światowej był siedzibą m.in. lokalnego magistratu. W latach 30. XX wieku funkcjonował tu także Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego i policja kryminalna. W 1940 roku stacjonował tu Luftschutz Reviergruppe 6 - oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą. Przez wiele lat, do 2010 r., funkcjonował tu komisariat policji. Po tym, jak funkcjonariusze przeprowadzili się na ul. Platynową, budynek stał pusty.
W trakcie przeprowadzonych przed kilku laty konsultacji społecznych poprzedzających działania rewitalizacyjne w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, mieszkańcy wskazali ten budynek jako miejsce, w które warto zainwestować, i który powinien służyć lokalnej społeczności. Jako, że obiekt należał do Skarbu Państwa, Miasto Gdańsk musiało go odkupić. Stało się to w 2016 r.
Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Modernizacja gmachu dawnego ratusza zakończona. Rozpoczęły się odbiory
Ważny dzień - 5 lutego 2022 r.
Uroczyste otwarcie wyremontowanego, i zaadaptowanego do nowych funkcji, budynku dawnego Ratusza Oruńskiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 lutego, o godz. 17. W związku z trudną sytuacją pandemiczną wydarzenie to będzie miało dość kameralny charakter. Z myślą o mieszkańcach zaplanowano różne atrakcje w kolejnych dniach - by każdy znalazł coś dla siebie, a także by w jednym czasie i miejscu nie zgromadziło się zbyt dużo osób.
W sobotę, po oficjalnych przemówieniach m.in. władz samorządowych, o godz. 18, zaplanowano wykład, który wygłoszony zostanie przez Aleksandra Masłowskiego. Będzie to opowieść o historii ul. Gościnnej na Oruni i budynku Ratusza Oruńskiego. Udział w nim jest bezpłatny. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa obowiązywać będzie tu ograniczona liczba miejsc dla słuchaczy. Komu nie uda się wejść na ten wykład, będzie mógł wziąć udział w innych wydarzeniach zaplanowanych w kolejnym tygodniu. O tym, co się będzie działo, piszemy niżej.
Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Jest już pierwsza kondygnacja nowego domu sąsiedzkiego
- W sobotę Ratusz będzie podświetlony. Po symbolicznym otwarciu drzwi wystrzelone zostanie konfetti. Na zewnątrz, przy budynku, ustawione będą tablice, na których zobaczyć będzie można wystawę poświęconą historii tego obiektu - zapowiada Ewa Pielak, zastępca dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, które nadzoruje przebieg rewitalizacji w wyznaczonych obszarach miasta, w tym na Oruni.
W związku z trwającą rewitalizacją, w tej dzielnicy sporo się dzieje w ostatnich miesiącach. Jednak remont i modernizacja budynku dawnego ratusza wydaje się być projektem wyjątkowym dla tej lokalnej społeczności.
Wicedyrektor Ewa Pielak przyznaje, że czuje zadowolenie i... ulgę w związku z zakończeniem prac w tym miejscu.
- Ratusz to jest taka "kropka nad i", "wisienka na torcie". To dość prestiżowe miejsce i ładny, historyczny budynek. Przez wiele lat był zamknięty. To jest coś, na co czekają mieszkańcy Oruni, bo od lat widzą budynek, w którym kiedyś mnóstwo rzeczy się działo. Swoją siedzibę miała tam policja, był tam Urząd Stanu Cywilnego. A potem ten budynek był przez wiele lat zamknięty i niszczał. Dlatego jego remont to było coś, na co czekaliśmy wszyscy. Teraz widzimy jak odzyskuje swój blask. I co bardzo istotne - Ratusz będzie otwarty dla wszystkich - zaznacza Ewa Pielak. - To po prostu cieszy. Otwarcie tego obiektu to kolejny krok w rewitalizacji Oruni. Jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia w tej dzielnicy, ale to są widoczne efekty, którymi warto się chwalić i cieszyć - dodaje.
1,5 roku prac remontowych
Zabytkowy obiekt dawnego ratusza mieści się w sąsiedztwie, również zabytkowego, budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Prace remontowo-modernizacyjne rozpoczęły się tu w czerwcu 2020 r., a zakończyły w grudniu 2021 r.
Wnętrze zostało przebudowane tak, by obiekt był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przebudowano dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych, przebudowano stropy, wykonano niezbędne instalacje wewnętrzne i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku.
Ta inwestycja była elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Rewitalizowane są obecnie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.
Siedziba społeczników i miejsce dla kultury
Już od przyszłego tygodnia dyżurować tu będą radni dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, a także aktywiści z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.
Jednak największym magnesem, przyciągającym do tego miejsca lokalną społeczność, będzie zapewne Biblioteka Ratuszowa. Liczy ona 339 mkw powierzchni. Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Jest to miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi. Powstała tu przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space, ale jest też miejsce "cichej pracy", przestrzeń dla dzieci i nastolatków oraz sale warsztatowe. Dla wszystkich chętnych zapewniony będzie dostęp do e-booków, internetu i prasy.
W przyszłym tygodniu "Dni otwarte" dla mieszkańców. Co się będzie działo?
Program wydarzeń w Bibliotece Ratuszowej:
• 7.02.2022 , godz. 17:30 - Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, autorką popularnych powieści
kryminalnych ( w nawiązaniu do historii budynku, w którym niegdyś mieścił się komisariat policji)
• 8.02.2022, godz. 17:00 - Folk warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat (Prowadzenie: Anna Kaźmierak, na podstawie książki własnego autorstwa: Turonie, żandary, herody, Dwie Siostry 2019)
• 9.02.2022, godz. 15:30 - Warsztaty psychologiczne dla młodzieży z Przemkiem Staroniem: „Nie
rozumiem tego świata, czyli co zrobić, aby odnaleźć się w trudnej rzeczywistości”
• 10.02.2022, godz. 12:00 - 14:00 - Warsztaty dla seniorów z Akademią Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”: Mandale Zero-Waste wykonane z ziaren, makaronów i kasz
• 11.02.2022, godz. 17:30 - Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, ogłoszenie rocznej akcji Gdańsk
czyta: „Talita”; prowadzenie Anna Burzyńska
Na warsztaty i spotkania obowiązują zapisy. Na warsztaty zapisy przyjmuje kierowniczka filii (obowiązuje limit 10 osób): anna_walkowiak@wbpg.org.pl.
Na spotkania autorskie zapisy przyjmuje Dział Promocji, Marketingu i PR (zgodnie z limitem osób
obowiązującym w sali): promocja@wbpg.org.pl.
Rada Dzielnicy:
Środa 9.02.2022 - Dyżur Rady Dzielnicy, w godzinach 17-19
Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (GFIS):
Centrum Równych Szans zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska na spotkania wsparciowe:
- Wsparcie zawodowe: środa (9.02.2022) i piątek (11.02.2022), w godz. 9.00-15.00.
Poszukujesz pracy? Wracasz na rynek pracy po przerwie? Szukasz pierwszego zatrudnienia? A może chcesz zmienić swoją ścieżkę zawodową? Podnieść kwalifikacje? Masz problemy życiowe, które powstrzymują Cię przed podjęciem pracy?
- Wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych: czwartek (10.02.2022), w godz. 9.00-15.00.
Masz kłopoty rodzinne? Potrzebujesz wsparcia kwestiach związanych z zadłużeniem? Chcesz złożyć wniosek o mieszkanie? Nie radzisz sobie z trudnymi sprawami urzędowymi? Czujesz, że potrzebujesz wsparcia?
Centrum Równych Szans zaprasza na spotkania.
- Klub Rodzica Orunia Gościnna: środa (9.02.2022) - godz. 10.30.
Bezpłatne spotkanie rozwojowe dla rodziców i osób opiekujących się dziećmi w wieku 0 - 4 lata. W programie: zabawy na dywanie, spotkanie ze sztuką, miniwarsztat dla rodziców o NVC. Zapisy: e.patyk@gfis.pl.
- Wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże - pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej” - wtorek (8.02.2022), godz. 14.00.
„Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże” to nazwa bloga, którego Magdalena Piasecka założyła 14 maja 2020 r. w trakcie nasilenia pandemii Covid-19 i trwania w Polsce lockdownu. Zbieranie pocztówek z całego świata stało się podróżowaniem bez wychodzenia z domu, komunikowaniem się z ludźmi wbrew zamknięciu i separacji, sposobem na poradzenie sobie z samotnością. Utworzenie bloga spowodowało lawinę listów i paczek zawierających setki pocztówek z każdego zakątka Polski i świata. Ekspozycja w Ratuszu Oruńskim będzie próbą pokazania zaledwie niewielkiej części z ogromnej i ciągle rozrastającej się kolekcji. Na wystawie znajdą się m.in. pocztówki polskie z okresu PRL i najciekawsze polskie i zagraniczne karty pocztowe wydrukowane przed 1939 rokiem.
Dwa wykłady historyczne:
- 5.02.202 (sobota), godz. 18:00 - "Oruński Rynek i Ratusz" - wykład poprowadzi Aleksander Masłowski. Będzie to opowieść o historii ul. Gościnnej na Oruni i budynku Ratusza Oruńskiego. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.
- 2. 08.02.2022 (wtorek), w godz. 18.00-19.30 - "Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism" - wykład poprowadzi Ryszard Kopittke, przewodnik. Będzie to podróż przez przedwojenne historie kryminalne, które wydarzyły się na Oruni. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.
Oba wykłady odbędą się w reżimie sanitarnym. Będą transmitowane na żywo na fanpage'u MojaOrunia.pl.
Spotkania ze specjalistami - według pierwszeństwa obecności - zgodnie z reżimem sanitarnym.