• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?

Remonty bądź wyburzenia niektórych kamienic, nowe połączenia drogowe pomiędzy Dolnym Miastem a Olszynką, nowe drogi rowerowe i remonty ulic. Mieszkańcy Śródmieścia, ale też i innych dzielnic Gdańska, zgłosili swoje propozycje inwestycji w ramach kolejnego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta, do którego właśnie trwają przygotowania. W czwartek, 4 maja, zorganizowano spacer badawczy po ulicach tej części Gdańska.
05.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu grupa kilkunastu osób stoi w okręgu, rozmawiają
4 maja zorganizowano pierwszy, z czterech zaplanowanych, spacerów badawczych w ramach przygotowań do kolejnego etapu rewitalizacji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W kwietniu punkty konsultacyjne, w maju spacery badawcze

W spacerze wzięli udział mieszkańcy, a także pracownicy Biura Rozwoju Gdańska, w tym zastępczyni dyrektor BRG, Ewa Pielak. BRG nadzoruje przygotowania oraz realizację już zaplanowanych projektów w ramach rewitalizacji. Obecny był Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także przedstawiciele Rady Dzielnicy Śródmieście, na czele z Elżbietą Woroniecką, przewodniczącą Rady Dzielnicy Śródmieście i przedstawicielka firmy Euro Styl, która podpisała z Miastem umowę o partnerstwie publiczno - prywatnym na Dolnym Mieście, w ramach którego zrealizuje inwestycje zarówno komercyjne, jak i publiczne.

W drugiej połowie kwietnia br. BRG zorganizowało punkty konsultacyjne we wszystkich czterech dzielnicach Gdańska, w których planowane są dalsze działania rewitalizacyjne. Przez kilka dni mieszkańcy mogli osobiście zgłaszać swoje propozycje i pomysły inwestycji czy projektów społecznych. Takie pomysły można też zgłaszać za pomocą internetowej ankiety zamieszczonej na stronie BRG. Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich zgłoszonych w kwietniu pomysłów, w maju pracownicy BRG zapraszają mieszkańców na tzw. spacery badawcze. Trasy zostały zaplanowane z uwzględnieniem miejsc i obiektów zgłoszonych w kwietniu w punktach konsultacyjnych. To okazja, by szczegółowo opowiedzieć m.in. o problemie danego miejsca, wskazać braki i potrzeby.

Orunia, Śródmieście, Nowy Port. Przygotowania do kolejnego etapu rewitalizacji

na zdjęciu kilka osób przechodzi pomiędzy dwoma ceglanymi budynkami
Przy ul. Reduta Dzik znajduje się oryginalna zabudowa dawnych koszarów, które zbudowano w czasach napoleońskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co zaproponowano na Dolnym Mieście?

Przy ul. Reduta Dzik 1 - 7 znajdują się urokliwe, choć nadgryzione zębem czasu, ceglane kamienice, które wybudowano jeszcze za czasów Napoleona, i które były wówczas koszarami. Wiadomo, że w jednym z zachowanych budynków mieszkali oficerowie, w innym była stajnia. Po roku 1918 roku osiedlali się tu robotnicy. Dzisiaj w tych budynkach znajdują się mieszkania komunalne, a zarządza nimi miejska jednostka Gdańskie Nieruchomości. Przygotowuje się ona obecnie do remontu tych obiektów i zmiany sposobu ich ogrzewania - mają zostać podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach rewitalizacji zaproponowano wstępnie termomodernizację tych budynków i atrakcyjne zagospodarowanie podwórza, które jest otoczone tymi ceglanymi obiektami. W trakcie czwartkowego spaceru dyskutowano nad przyszłą funkcją tego miejsca. Proponowano m.in. stworzenie atrakcyjnego centrum kulturalnego z gastronomią.

Mieszkańcy zgłosili również potrzebę remontu ul. Przesmyk i ul. Trójcy Świętej.

Biskupia Górka odzyska dawny blask. Zobacz, ile dało dzielnicom Gdańska 10 lat rewitalizacji

Jest też i wniosek o wyburzenie brzydkich i zniszczonych komórek, które stoją na podwórzu za kamienicami u zbiegu ulic Szuwary i Dolnej. Komórki okazują się nie tylko szpetnym dodatkiem do tego miejsca, ale są też popularne wśród miłośników alkoholowych libacji, które często są w tym miejscu organizowane, uprzykrzając tym codzienne funkcjonowanie okolicznych mieszkańców.

Wskazano też potrzebę remontu kamienic przy ul. Dolnej 3 i 10.

na zdjęciu brzydkie stare plenerowe komórki, to obiekty jednopoziomowe, betonowe z drewnianymi drzwiami
Mieszkańcy zaproponowali, by w ramach rewitalizacji wyburzyć zniszczone komórki, które stoją na podwórzu za kamienicami u zbiegu ulic Szuwary i Dolnej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Lepsze połączenie Dolnego Miasta z Olszynką

Jedna z mieszkanek Olszynki zaproponowała, by w dwóch miejscach zaplanować nowe połączenia drogowe pomiędzy tymi dwiema dzielnicami, by swobodnie mogli się przemieszczać pomiędzy nimi kierowcy. Budowę, najlepiej nowych mostów, zaproponowała na wysokości ul. Sadowej i ul. Modrej, niedaleko szkoły podstawowej na Olszynce, oraz na wysokości Reduty Wyskok. Część uczestników spaceru uznała, że to dobry pomysł, zwłaszcza połączenie na wysokości ul. Sadowej, gdzie w ostatnich latach powstała nowa zabudowa mieszkaniowa.

Co dzieje się z inwestycjami w ramach ppp?

We wspomnianych punktach konsultacyjnych mieszkańcy nie tylko zgłaszali propozycje, ale też zadawali sporo pytań o te projekty, które już zaplanowano w trwającym obecnie etapie rewitalizacji, a także o te, które mają powstać w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego.

Anna Tomczak z firmy Euro Styl tłumaczyła podczas czwartkowego spotkania, gdzie jaka inwestycja jest zaplanowana, a także na jakim jest etapie przygotowań.

Zieleń i cele publiczne - Dolne Miasto zmieni się dzięki projektowi PPP

I tak, kamienica przy ul. Łąkowej 51, gdzie rozpoczął się spacer badawczy, zostanie zmodernizowana przez prywatnego inwestora, czyli wspomnianą firmę Euro Styl. Planowany jest tam m.in. parking podziemny. Kamienica, która stoi obok niej, od strony Podwala Przedmiejskiego, jest planowana do rozbiórki. Jest w kiepskim stanie technicznym. Inwestor czeka obecnie na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

na zdjęciu fragment chodnika i schodów, po lewej widać wody rzeki Motława, a w tle kilka wysokich budynków mieszkalnych oraz hoteli
Wzdłuż ul. Kamienna Grobla powstanie wygodny ciąg pieszo - rowerowy w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Planowana jest też rozbudowa przedszkola przy ul. Szuwary o nowy budynek, a także budowa na nim nowego placu zabaw. W tym przypadku inwestor także czeka na decyzję Konserwatora Zabytków. Podobna sytuacja dotyczy sąsiedniej działki, obecnie zielonego terenu, gdzie planowana jest zabudowa mieszkaniowo - usługowa.

Prywatny inwestor przeprowadzi też remont zabytkowego budynku dawnego gimnazjum przy ul. Śluza 3. W tym przypadku wydano już pozwolenie na budowę, ale trwają jeszcze ostatnie procedury przygotowawcze. Po zakończeniu inwestycji, budynek zajmie Gdańska Fundacja Oświatowa. W tym obiekcie ponownie będzie działać szkoła, a także punkt przedszkolny.

Uzgodnienia m.in. z konserwatorem trwają też w przypadku planowanego ciągu pieszo - rowerowego, który będzie biec w miejscu obecnego chodnika wzdłuż ul. Kamienna Grobla. Wyremontowane zostaną też trybuny widokowe nad Motławą.

1
Tak prezentuje się podział inwestycji komercyjnych i celów publicznych w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego na Dolnym Mieście
Materiały prasowe

Inne sprawy

Podczas spaceru rozmawiano też o problematycznym wyjeździe z ul. Łąkowej w ul. Podwale Przedmiejskie, i o tym, jak skutecznie rozwiązać ten problem.

Dyskutowano też o punkcie gromadzenia odpadów przy ul. Ułańskiej, który obecnie jest dużym, niezamykanym, a do tego nieestetycznym obiektem. Ustalono, że nie jest to projekt do rewitalizacji, za to powinny zaangażować się w to okoliczne wspólnoty mieszkaniowe, które z tego punktu odpadów korzystają.

Zatrzymano się też na wysokości ul. Królikarnia 14, gdzie planowane jest powstanie zielonego terenu rekreacji. Obecnie znajdują się tam fundamenty dawnych zabudowań. Miasto czeka na zgodę Konserwatora Zabytków na rozbiórkę tych fundamentów, by móc zrealizować planowany zieleniec.

na zdjęciu fragmenty dawnych fundamentów, część z nich zanurzona jest w wodzie, w tle widać drzewa
Przy ul. Królikarnia, w miejscu pozostałych fundamentów, planowany jest teren zielony
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kiedy kolejne spacery badawcze?

Następny spacer planowany jest na Biskupiej Górce, 10 maja, w godz. 17 - 19. Początek przy ul. Biskupiej 4. W Nowym Porcie taki spacer badawczy zaplanowano 23 maja, w godz. 17 - 19. Zbiórka przy ul. Marynarki Polskiej 15.

Ostatni spacer odbędzie się w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, 31 maja, także w godz. 17 - 19. Zbiórka przy Ratuszu Oruńskim przy ul. Gościnnej.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana