Rewitalizacja to nie tylko inwestycja w nieruchomości
Przed kilkoma dniami informowaliśmy o dobiegających końca “twardych” inwestycjach - generalnych przebudowach 13 miejskich kamienic oraz modernizacji ulic na Biskupiej Górce. Ale w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji prowadzone są też tzw. działania społeczne, których celem jest aktywizowanie i angażowanie okolicznych mieszkańców w projekty związane z ich najbliższym otoczeniem.
Dobiega końca rewitalizacja Biskupiej Górki
Donice i ziemia ogrodowa przy ul. Biskupiej
Na podwórku otaczającym kamienicę przy ul. Biskupiej 8A, w piątek 8 listopada, pojawiły się duże worki wypełnione ziemią ogrodową, kilkadziesiąt sadzonek różnorodnych roślin, w tym kwiatów ozdobnych, cztery duże drewniane donice i kilka mniejszych, betonowych. Znalazły się też, mimo mało zachęcającej listopadowej pogody, ręce chętne do pracy.
Działania związane z zagospodarowaniem podwórza, wspólnie z mieszkańcami, prowadziło Stowarzyszenie PROM*Kultura.
Zanim pojawili się fachowcy, miejsce to zarośnięte było samosiejkami i pokryte jesiennymi liśćmi. Sporą jego część stanowiła gruntowa, nierówna powierzchnia. Zauważyć też można było porozrzucane tam śmieci, w tym zniszczone meble i stos opon samochodowych. Wszystko to posprzątano, wycięto i zagrabiono, po czym przygotowano miejsce na nowe nasadzenia.
- Przygotowaliśmy tzw. rabaty wzniesione - dobrą ziemię ogrodową umieściliśmy w specjalnych skrzyniach, niewysokich, przypominających wyglądem skrzynie warzywne. Zasadziliśmy w nich rośliny wieloletnie, rabatowe i cebulkowe, które zakwitną wiosną. Te rośliny są “łatwe w obsłudze”. Nie wymagają specjalnych zabiegów, poza podlewaniem, kiedy jest sucho - zaznacza Joanna Paniec, architektka krajobrazu ze Slowgarden.design, która współpracuje przy projekcie modernizacji podwórka z ul. Biskupiej.
Najpierw konsultacje z mieszkańcami
Prace na tym podwórku prowadzone są zgodnie z koncepcją projektową, opracowaną na podstawie wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami.
Powierzchnia tego podwórka wynosi ok. 500 metrów kw. i zajmuje obszar wokół kamienicy, nie tylko od jej strony frontowej. Pracy było i będzie więc - niemało. Specjaliści wykonali przy okazji mikroniwelację terenu, ponieważ pojawiał się problem z odpływem wody opadowej, która płynęła dotąd w kierunku budynku. Dzięki przeprowadzonym pracom, skierowano ją w inną stronę.
Za około dwa tygodnie zamontowane zostaną jeszcze ławki z oparciami. Przestrzeń ta zostanie też bardziej zazieleniona, ale już na kolejnym etapie prac.
Kamienica po przebudowie
Adres był nieprzypadkowy. Urokliwy, zabytkowy budynek na Biskupiej 8A jest jednym z tych, który został całkowicie przebudowany wewnątrz i odnowiony na zewnątrz w ramach trwającej rewitalizacji dzielnicy. Zachowane i odnowione zostały jedynie ściany nośne wraz z elewacją. Powstały tu cztery nowoczesne, dość kameralne, mieszkania. Prace remontowe zakończyły się pod koniec czerwca br. W trzech lokalach mieszkają już najemcy.
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica po remoncie
Jedną z lokatorek jest Sabina Judzińska, która aktywnie uczestniczyła w piątkowych nasadzeniach roślin. Przy ul. Biskupiej mieszka od ponad dwóch miesięcy.
- Dobrze mi się tu mieszka - zapewnia Sabina Judzińska. - Jednak otoczenie wokół naszej kamienicy powinno się zmienić na przyjemniejsze. Dotąd było dość nieciekawie, ale wiadomo, trwają jeszcze prace budowlane wokół. Myślę, że będzie pięknie, zwłaszcza kiedy zakwitną te wszystkie rośliny. Przyda nam się tutaj takie miejsce rekreacji. Jak będą ławeczki, może jakiś stolik, to przyjemnie będzie tu posiedzieć, zwłaszcza latem - dodaje.
By mieszkańcy czuli współodpowiedzialność
Podobny projekt realizowany był kilka dni wcześniej na podwórku sąsiadującym z kamienicami przy ul. Górka 11 i Górka 12, także na Biskupiej Górce.
- Poprzez “projekty podwórkowe” chcemy włączać mieszkańców we współtworzenie ich przestrzeni podwórkowej, zadbanie o nią. Zależy nam, by mieszkańcy czuli współodpowiedzialność za te “ich” podwórka, chęć działania na takim terenie - podkreśla Agata Stec-Rachwał z Biura Rozwoju Gdańska. - Oczywiście, wszystko zależy od samych mieszkańców, jak bardzo będą się w to angażować.
W zakresie realizacji projektów społecznych Miasto współpracuje z organizacjami pozarządowymi.
Biskupia Górka. Rewitalizacja to przede wszystkim człowiek
Jakie jeszcze projekty społeczne na Biskupiej Górce?
W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji we wszystkich rewitalizowanych dzielnicach w Gdańsku realizowane są projekty społeczne. Na Biskupiej Górce są one prowadzone dzięki współpracy:
- Biura Rozwoju Gdańska, koordynatora GPR
- Stowarzyszenia WAGA
Od 2019 roku realizowany jest projekt Centrum Wsparcia Seniora skierowany do osób powyżej 55. roku życia, niesamodzielnych, wymagających przynajmniej częściowej opieki, zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym. Centrum Wsparcia Seniora oferuje m.in. zajęcia animacyjne stacjonarne oraz w terenie, wsparcie psychologiczne, grupową terapię zajęciową, dzienne wsparcie dla osób niesamodzielnych, treningi pamięci, warsztaty plastyczne oraz zajęcia ruchowe i usprawniające.
Beneficjentami CWS są także osoby należące do Klubu Senioryci, który działa przy prowadzonym przez WAGĘ Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce. Po zakończeniu finansowania ze środków europejskich projekt ten, w ramach zachowania jego trwałości, będzie kontynuowany do końca 2027 roku i finansowany przez miasto.
Stowarzyszenie WAGA przez kilka lat koordynowało także, będące elementem rewitalizacji, działania podwórkowe. Dzięki nim mieszkańcy, wspólnie z animatorami, zagospodarowali teren podwórek przy ulicy Górka oraz Salwator.
Biuro Rozwoju Gdańska wspiera także to stowarzyszenie w realizacji działań animacyjnych dla mieszkańców, np. podczas Święta Ulicy Biskupiej czy grudniowego spotkania świątecznego przy choince.