Remont schroniska dla bezdomnych na Oruni już na finiszu. Widzieliśmy na miejscu ostatnie prace. WIDEO I ZDJĘCIA

Dobiega końca remont schroniska dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Równej 14 na Oruni, prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. Już pod koniec grudnia tego roku do zmodernizowanego i odświeżonego budynku ma się wprowadzić ok. 80 osób, których los pozbawił stałego dachu nad głową.  
09.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać duży, biały budynek z czerwonym dachem. Budynek jest w stanie surowym, widać że nie jest jeszcze wykończony. Na dachu widać rusztowanie, co wskazuje na to, że prace budowlane nadal trwają. Budynek jest położony na działce w otoczeniu drzew. W tle widać inne budynki, które najprawdopodobniej są również w trakcie budowy
Remontowany budynek przy ul. Równej 14 ma 49 lat
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Ile kosztuje remont schroniska?

Istotną społecznie inwestycję realizują Gdańskie Nieruchomości, komunalna jednostka. 
 
Parter będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaopatrzy wnętrza w meble. Planowana jest także instalacja fotowoltaiczna na cele wentylacji i obsługi budynku. Obiekt będzie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kamień węgielny pod budowę schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Przegalinie

Koszt przedsięwzięcia to ponad 7 mln zł brutto, z czego 80 proc. stanowi dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec grudnia 2023 r
 
Budynek na Oruni pochodzi z 1974 r. i do tej pory nie był tak kompleksowo remontowany. 

Potrzebujący czekają na wyremontowane schronisko

Satysfakcji i dużej radości z postępu prac remontowych w budynku przy ul. Równej 14 nie kryje Paweł Jaskulski, członek zarządu Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA), Koło Gdańskie.
- Dzięki tej inwestycji standard pobytu naszych podopiecznych w schronisku zostanie znacznie podniesiony. Znajdzie tam dobre warunki do życia 80 mężczyzn - podkreślił Paweł Jaskulski.
Na zdjęciu widać korytarz w budynku w budowie. Korytarz jest długi i wąski, oświetlony przez okna znajdujące się na obu jego końcach. Na podłodze korytarza widać beton, a na ścianach widać cegły. Na końcu korytarza znajduje się drzwi, które prowadzą do pomieszczenia.
Pierwsi lokatorzy w odnowionym schronisku dla bezdomnych na Oruni powinni zamieszkać pod koniec grudnia br. roku
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Od stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy ministerstwa rodziny i polityki społecznej mówiące o tym, że w publicznych schroniskach całodobowych może przebywać maksymalnie 80 osób. 
 
- Te standardy ministerialne obowiązywały u nas w Gdańsku znacznie wcześniej. Z ośrodka przy ul. Równej 14 korzystało do tej pory, przed remontem, średnio ok. 70 mężczyzn. I tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy mieliśmy zimą wyjątkowo silne mrozy, to do schroniska przyjmowanych było więcej potrzebujących osób - dodał Paweł Jaskulski. 

Schronisko dla Osób Bezdomnych. Nowe miejsce dla osób w kryzysie bezdomności

Na czas modernizacji obiektu na Oruni mężczyźni borykający się z bezdomnością, będący pod opieką TPBA, korzystają głównie do osiedla kontenerowego przy ul. Jeleniogórskiej na Ujeścisku oraz budynku po starej szkole na Przegalinie.  

Iloma obiektami dysponuje Towarzystwo Pomocy Brata Alberta? 

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta to najstarsza i największa w Polsce, niezależna organizacja dobroczynna, niosącą od 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego patrona św. Brata Alberta.
 
W Gdańsku organizacja prowadzi trzy całodobowe schroniska dla bezdomnych mężczyzn:
 
  • przy ul. Równej 14 na Oruni (remontowany) - pod tym samym adresem jest znajduje się też Dom Brata Alberta
  • przy ul. Starowiślnej 3 w Nowym Porcie
Na zdjęciu widać pokój, który jest remontowany. Pokój jest duży i jasny, oświetlony przez okna znajdujące się na dwóch ścianach. Na podłodze pokoju widać biały plastik, który służy do ochrony podłogi podczas remontu. Na ścianach pokoju widać różnego rodzaju narzędzia i materiały budowlane. Na jednej ze ścian widać duży kawałek drewna, który prawdopodobnie jest przeznaczony do budowy mebli. Na drugiej ścianie widać skrzynkę z narzędziami
Remont schroniska dla bezdomnych na Oruni prowadzony przez Gdańskie Nieruchomości rozpoczął się w listopadzie 2022 r.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Koło gdańskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ma też pod sobą dwie noclegownie:
 
  • przy ul. Żaglowej 180-557 na Letnicy
  • przy ul. Mostowej 1A na Oruni - ten ośrodek formalnie jest prowadzony przez zaprzyjaźnioną z TPBA organizację TWP “Przystań”

Rada Miasta Gdańska. Jak umorzyć w całości lub części opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej?

Wszystkie wymienione placówki Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta są komunalne, należą do miasta Gdańska. 

Towarzystwo będzie miało własne schronisko

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie buduje też własny obiekt w Przegalinie, który ma służyć 80 osobom schorowanym, niepełnosprawnym i dotkniętym kryzysem bezdomności. 
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FINISZU PRAC REMONTOWYCH W SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH NA ORUNI:
 


 
Parterowy budynek w Przegalinie z pełną infrastrukturą kuchenną i sanitarną, powstaje przy ul. Przegalińskiej 135, na działce o powierzchni 16 tys. m kw., sprzedanej TPBA przez Miasto Gdańsk. Ogrzewanie zapewni nowoczesny system pomp ciepła, a instalacja elektryczna wspomagana będzie energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Jestem z Gdańska. Rozmowa o stresie, zdrowym mózgu i zarządzaniu dobrostanem

Kamień węgielny pod budowę schroniska dla mężczyzn wmurowano 30 czerwca br. roku. Pierwszych podopiecznych ma przyjąć jesienią 2024 roku.
 
 
REMONTOWANY BUDYNEK ZWIEDZIŁ PIOTR KRYSZEWSKI, ZASTĘPCA PREZYDENTA GDAŃSKA. ZOBACZ FILM:
 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki