• Start
  • Wiadomości
  • Kończy się remont gdańskiego meczetu. Zobaczcie, jak się zmienił

Kończy się remont gdańskiego meczetu. Zobaczcie, jak wygląda

Potrwa jeszcze około miesiąca, ale można już powiedzieć, że remont meczetu w Gdańsku wkroczył w etap końcowy. To, co widoczne z zewnątrz, zobaczyć może każdy. My zapraszamy naszych Czytelników do środka budowli, która jest jeszcze zamknięta.
05.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Meczet przy ul Abrahama w Gdańsku istnieje od 1990 roku i należy do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej. Od kilku miesięcy obiekt jest remontowany.

- Remontujemy meczet kompleksowo - mówi Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Gdańsku. - Jesteśmy nastawieni na to, że coraz więcej wiernych przybywa do naszego miasta, do naszej społeczności i musimy temu sprostać. Dzięki remontowi meczet będzie przystosowany dla większej liczby osób.

Remont rozpoczął się w lipcu tego roku i podzielony został na kilka etapów. W kompleksowej renowacji tego miejsca zawarto m.in. instalację ogrzewania podłogowego, nowy system kanalizacyjny, wymianę okien wokół sali modlitewnej czy naprawę dachu. Teren na zewnątrz obiektu został utwardzony, położono kostkę brukową, wymieniono płot. Docelowo powstanie tu przestrzeń rekreacyjna z ogrodem i ławkami. Kierowcy też nie powinni narzekać, będą mieli gdzie parkować. Wymieniono kopułę minaretu na szczycie, której w końcu widnieje półksiężyc. Ten ważny element meczetu, dwa lata temu porwał wiatr. Teraz jest nowy półksiężyc, który przyjechał z Turcji.


Malowanie zdobień przez tureckie małżeństwo to około dwumiesięczna praca
Malowanie zdobień przez tureckie małżeństwo to około dwumiesięczna praca
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl


Oryginalnych tureckich akcentów ma być niebawem więcej. Są nimi na przykład drzwi wejściowe i żyrandol. Te elementy na pewno upiększą meczet. Takiego samego zadania podjęli się tureccy artyści, którzy zdobią meczet od wewnątrz.

- Rumi, tak nazywają się zdobienia, które malujemy wewnątrz meczetu - mówi Dervis Kuzuluk. - Ozdoby, które zobaczymy wewnątrz to w dużej mierze pomieszanie koloru czerwonego i niebieskiego, czyli tych kolorów, które kojarzą się z Imperium Osmańskim.

Ciekawi tego, jak wyglądają wyremontowane wnętrza meczetu, na ten moment mogą tam zajrzeć jedynie za naszym pośrednictwem. Gdy prace zostaną ukończone, do środka będzie mógł zajrzeć każdy, kto ma na to ochotę.

- Chcemy, żeby meczet po remoncie stał się bardziej otwarty dla lokalnego społeczeństwa - mówi Mohamed Atoun, członek gdańskiej gminy muzułmańskiej. - Żeby organizowane były tu wydarzenia kulturalne. Istnienie tutaj meczetu, to symbol otwartości tego miasta. Dlatego taki meczet powinien być, i jest, otwarty dla wszystkich.

Remont został sfinansowany dzięki współpracy z Turecką Agencją Współpracy i Koordynacji o nazwie "TIKA" (Turkish Cooperation and Coordination Agency). Jest to turecka instytucja rządowa, która wspiera projekty wspierające rozwój lokalnych społeczności muzułmańskich. 



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów