• Start
  • Wiadomości
  • Remont Wielkiego Młyna. Zabytek został pokryty nowym dachem WIDEO I ZDJĘCIA

Remont Wielkiego Młyna. Zabytek został pokryty nowym dachem WIDEO I ZDJĘCIA

Można już podziwiać nowe pokrycie dachowe Wielkiego Młyna. Zabytek ten przechodzi obecnie modernizację, która pozwoli w połowie 2021 r. przenieść do niego Muzeum Bursztynu - oddział Muzeum Gdańska i otworzyć tu nową wystawę stałą poświęconą bursztynowi i jego historii.
19.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowy dach na Wielkim Młynie
Nowy dach na Wielkim Młynie
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Słynny gdański zabytek przechodzi właśnie gruntowny remont. Pierwszy etap prac to termomodernizacja obiektu. Wiosną ubiegłego roku rozebrano stary dach XIV-wiecznego Wielkiego Młyna, a następnie przystąpiono do układania nowego. Specjalne, stylizowane dachówki zostały zamówione we Włoszech. Zniszczone, usunięte już pokrycie dachowe pamiętało początek lat 60. ubiegłego stulecia.

 

Widok od strony ul. Na Piaskach. W tle Kościół Św. Katarzyny
Widok od strony ul. Na Piaskach. W tle Kościół Św. Katarzyny
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Prace remontowe rozpoczęły się w grudniu 2018 r. Ich koszt wynosi 4,36 mln zł. Modernizacja obejmuje tak ważne prace jak właśnie ocieplenie dachu wraz z wymianą pokrycia i lukarnami, wymianę zewnętrznej stolarki okiennej, a oprócz tego jeszcze wyburzenie istniejącej bocznej klatki schodowej oraz szybu windowego i zastąpienie ich nową klatką schodową z szybem windowym, demontaż szklanych boksów, usunięcie istniejących instalacji. Prace realizuje firma M-INVEST z Kiełpina.


Włoskie dachówki, którymi pokryto dach Wielkiego Młyna to tzw. typ mnich-mniszka. Zostały zaakceptowane przez konserwatora, który nadzoruje prace. Nadają bryle budynku elegancki, godny wygląd. Nie wyglądają jak nowe, bo specjalnie stylizowane są na nieco pokryte patyną. Dwuelementowe protoplastki niderlandzkich esówek utworzyły faliste, szczelne pokrycie, zapewniające dobrą wentylację oraz ochronę przed upałami.

Specjalne, stylizowane dachówki zamówiono we Włoszech
Specjalne, stylizowane dachówki zamówiono we Włoszech
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Przy okazji spacerów warto wybrać się w okolice Wielkiego Młyna, by podziwiać efekty pracy dekarzy. Widać je bardzo dobrze zarówno od strony ul. Na Piaskach jak i od strony skweru, na którym znajduje się Fontanna i Pomnik Jana Heweliusza.

Widok od strony skweru, na którym stoi Pomnik Jana Heweliusza
Widok od strony skweru, na którym stoi Pomnik Jana Heweliusza
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Kiedy zakończy się termomodernizacja, rozpocznie się nowy etap w historii Wielkiego Młyna. Muzeum Gdańska zamierza do 28 czerwca 2021 r. w jego wnętrzu otworzyć nową wystawę stałą przeniesionego tam Muzeum Bursztynu.

Zobacz relację wideo z remontu:






W 2019 roku ruszył Projekt „Połączeni bursztynem”. Zakłada on działania na łączną kwotę 2 293 426,24 EUR. Beneficjent – Muzeum Gdańska, ma do dyspozycji 1 550 009,56 EUR, z czego wkład własny to 155 000,97 EUR, a dofinansowanie ze środków UE 1 395 008,59 EUR. Partnerem gdańskiej placówki w tym projekcie jest Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu, które będzie zarządzać budżetem o wartości 743 416,68 EUR, z czego 74 341,66 to wkład własny, a 669 075,02 EUR dofinansowanie Federacji Rosyjskiej. Każde z muzeów realizuje w ramach współpracy transgranicznej UE swoje plany. Muzeum Gdańska tworzy nową siedzibę Muzeum Bursztynu. 

 




TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka