To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Głównym Mieście. Remont nawierzchni Długiego Targu ruszył i już można zobaczyć, jak znika stara kostka i płyty.
Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą 2 środkowe pasy - pomiędzy latarniami. Gdański zarząd Dróg i Zieleni zapewnia, że dołoży starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na 4 polach (kwadratach). Dla potrzeb organizacji budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości.
Prace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ). W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożone zostało próbne pole nawierzchni. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości. Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.
Zobacz jak wyglądały testy nawierzchni:
Zakończenie remontu Długiego Targu planowane jest na 20 czerwca 2022 r. ta, żeby zdążyć przed rozpoczęciem kolejnego sezonu letniego. Terminy te uwzględniają przerwę związaną z warunkami zimowymi. W tym roku GZDiD planuje zrealizować min. 30% zakresu prac.
Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dotychczasowe naprawy polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.