Remont Długiego Pobrzeża - na czym polega
Przebudowa konstrukcji Długiego Pobrzeża ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Dodatkowo, dzięki niej, poprawi się estetyka tego miejsca a jego walory historyczne zostaną przywrócone.
- Czeka nas ciekawe, ale również pełne wyzwań zadanie, dzięki któremu ta reprezentatywna część Gdańska odzyska pełen blask. Nowa konstrukcja, którą będziemy wykonywali wpłynie na poprawę funkcjonalności oraz bezpieczeństwo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie dna rzeki Motławy, rozbiórkę konstrukcji nabrzeża, wykonanie nowych ścianek szczelnych i wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha - mówił Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, w październiku 2022 roku, gdy podpisywano umowę z wykonawcą.
Wykonawcą została firma DORACO Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie ok. 41 mln złotych. Remont ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku.
Prace rozbiórkowe ruszyły z początkiem 2023 roku.
Na jakim odcinku będą prowadzone prace?
Prace prowadzone będą na ok. 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego do Targu Rybnego i będą wykonywane równolegle przez Miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.
W zakresie modernizacji jest m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowa kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Samo wykończenie nabrzeża będzie podobne do tego, które jest po drugiej stronie Motławy. Inwestycja przewiduje także montaż pachołów cumowniczych, belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży.
Więcej o remoncie Długiego Pobrzeża oraz jak remontowano Rybackie Pobrzeże
Wcześniej do wody zeszli nurkowie
Zanim rozpoczęły się prace budowlano-rozbiórkowe Długiego Pobrzeża, trzeba było poznać stan w jakim znajduje się wysłużony obiekt. 27 października 2022 roku niezbędnej podwodnej inwentaryzacji dokonała grupa nurków.
Dwaj nurkowie z firmy Hydronautic, wspierani przez kolegów, zeszli pod wodę z pokładu statku "Litoral", żeby dokonać inwentaryzacji stanu Długiego Pobrzeża.
Nurkowie zeszli pod wodę, żeby sprawdzić stan Długiego Pobrzeża