Najpierw prace badawcze
Rano 27 października przy Zielonym Moście nad Motławą zgromadziła się grupa dziennikarzy, która chciała na bieżąco śledzić prace podwodne. Dwaj nurkowie z firmy Hydronautic, wspierani przez kolegów zeszli pod wodę z pokładu statku "Litoral", żeby dokonać inwentaryzacji stanu Długiego Pobrzeża. Takie prace badawcze są niezbędne przed zbliżającym się gruntownym remontem.
Jak zmieni się Długie Pobrzeże?
Prace w tej niezwykle ważnej i atrakcyjnej turystycznie przestrzeni, prowadzone będą na ok. 500-metrowym odcinku od Mostu Zielonego prawie do Targu Rybnego (Brama Straganiarska). Będą one wykonywane równolegle przez Miasto oraz inwestora prywatnego. Nie zmieni się charakter pobrzeża i tak jak dotychczas, pełnić ono będzie funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Pozostaną także miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.
Umowa na remont Długiego Pobrzeża podpisana. Powinno być gotowe za 1,5 roku
Zakres prac, które przewidziano jest ogromny i wymaga udziału specjalistów różnych dziedzin, bowiem dotyczy istotnego historycznego miejsca. Na czas realizacji zadania powołana została specjalna Rada Naukowa, służąca wsparciem merytorycznym.
- Modernizacja prowadzona na zlecenie miasta obejmuje m.in. wykonanie nowej ścianki szczelnej oraz przebudowę kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Przewidziano także oczyszczenie dna Motławy, rozbiórkę konstrukcji żelbetowych, wykonanie kanalizacji deszczowej w ul. Św. Ducha oraz nowych ścianek szczelnych. Elementy wykończeniowe nabrzeża będą podobne do tych, które są po drugiej stronie Motławy – wymienia Katarzyna Jaskuła, zastępca dyrektora DRMG.
Terminy i koszt remontu Długiego Pobrzeża
Wykonawcą remontu Długiego Pobrzeża jest firma Doraco. Koszt prac wyniesie 41 mln złotych. Zgodnie z planem wyremontowanym Pobrzeżem będziemy mogli spacerować już w pierwszym kwartale 2024 roku.
Zobacz relację wideo:
Wcześniej wyremontowano Pobrzeże Rybackie (wzdłuż Targu Rybnego do Bramy Straganiarskiej). Prace wykonała tam spółka Granaria Development w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, w zamian za przekazanie gruntów północnej części Wyspy Spichrzów,