Rekultywacja kwatery składowania odpadów na Szadółkach. Zobacz film

Trwa rekultywacja nieczynnej kwatery składowania odpadów na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu odpadów - w tym uciążliwości zapachowych - na środowisko. Zobacz film przedstawiający trwające prace.
09.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
koparki na budowie
Rekultywacja kwatery na Szadółkach
Zakład Utylizacyjny

Na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach trwa tzw. rekultywacja nieczynnej kwatery składowania odpadów. Będzie ona kosztować ponad 9 mln zł. W sumie teren ponad 12 ha pokryło pięć warstw zamykających. 

Jak tłumaczy kierownictwo Zakładu Utylizacyjnego, rekultywacja ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie negatywnego wpływu odpadów na środowisko, w tym zminimalizowanie uciążliwości zapachowych, tzw. śladu odorowego oraz ograniczenie śladów węglowego i wodnego. 

Uszczelnienie kwatery odpadów ma także ograniczyć do minimum ilości odcieków powstających po opadach atmosferycznych. Szczelna mata wyeliminuje kontakt wody opadowej z odpadami, a tym samym zmniejszy stopień zanieczyszczenia wód trafiających do zakładowej podczyszczalni.

Uszczelnienie matą bentonitową i warstwy drenażowe pozwolą na ograniczenie emisji, a powstający na kwaterze gaz będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej w zakładowej bioelektrowni.

Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk segregacja śmieci jest prosta

Jak przebiegają prace 

Zakład Utylizacyjny pokazał właśnie film przedstawiający, jak wyglądają dotychczasowe prace. Można go zobaczyć poniżej. Pokazuje etapy pracy: modernizację systemu odgazowania; wyrównanie terenu i położenie warstw zamykających (ziemia, piasek, warstwa bentonitowa, warstwa stabilizująca; glebotwór).  

 

 

Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku powiedział nam: 

- Ograniczenie negatywnego wpływu zakładu na otoczenie jest jednym z priorytetów naszej działalności. Znaczna część odorów związana jest z niezorganizowaną emisją biogazu z kwater składowania, a zjawisko to zachodzi niezależnie od prowadzonych w Zakładzie Utylizacyjnym prac. Aby zredukować ten stan obecnie prowadzony jest proces rekultywacji, który objął również prace modernizacyjne systemu odgazowania.  

W tej chwili większość prac związanych z przykryciem skarp na kwaterze składowania odpadów została już wykonana. Zakończenie wszystkich czynności związanych z przykryciem składowiska membraną planowane jest na 2026 rok. Następnie będą realizowane etapy związane z nasadzeniami roślin - dodaje Grzegorz Orzeszko. 

Na terenie nieczynnego składowiska planowane jest nasadzenie mikrolasu, utworzenie ogrodu deszczowego oraz montaż fotowoltaiki.

Fakty i mity o rekultywacji 

Jako, że prace przy rekultywacji wywołują pytania mieszkańców okolicznych osiedli, Zakład Utylizacyjny przygotował specjalną stronę “Fakty i mity o rekultywacji”. 

Sara Miotk, specjalista ds. komunikacji i PR w Zakładzie zachęca do zapoznania się z tymi informacjami: - Rekultywacja kwatery składowania odpadów rodzi wiele pytań i wątpliwości, dlatego postanowiliśmy ułatwić mieszkańcom zrozumienie całego procesu i odpowiedzieć na najczęstsze pytania w najnowszym artykule na naszej stronie internetowej

Specjaliści tłumaczą tam zakres i zasadność działań. Odnoszą się do wielu zarzutów, m.in. że rekultywacja służy jedynie poprawie wizerunku Zakładu, działania antyodorowe nie przynoszą rezultatów, a kompostowania nie spełnia swojej funkcji.  

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta