To już trzecia edycja obozu przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji „Innovation Camp by STARTER” rozbudowano aspekty biznesowe i przedsiębiorcze. Oprócz tego – jak w poprzednich dwóch latach – rozwijana będzie kreatywność. Wszystko to w ramach interdyscyplinarnej i międzypokoleniowej pracy zespołowej.
Obóz realizowany jest stacjonarnie w Gdańsku w formie półkolonii: dzienny, bez noclegów, z pełnym wyżywieniem, organizowany przez Inkubator STARTER w jego siedzibie (Gdańsk, ul. Lęborska 3b). W ramach obozu Organizator zapewnia: certyfikaty uczestnictwa, pełne wyżywienie, ubezpieczenie, wykwalifikowaną kadrę, przejazdy w trakcie wizyt studyjnych, wszelkie niezbędne materiały podczas warsztatów i innovatonu.
Główny punkt programu stanowi kilkudniowy innovaton, czyli maraton projektowania innowacji (prototypów rozwiązań na wyzwania przekazane od gdańskich firm i instytucji – partnerów biznesowych obozu). Przed nim, jak i w jego trakcie odbędzie się także szereg warsztatów z ekspertami i ekspertkami, dyskusja ekspercka z omówieniem studium przypadków biznesowych (business case study) oraz wizyty studyjne w firmach i instytucjach partnerskich.
- Od trzech lat każdy z partnerów biznesowych wspólnie z nami przygotowuje wyzwanie dla uczestników i uczestniczek obozu. Zależy nam na tym, by było ono osadzone w realiach funkcjonowania danej firmy, czy instytucji. Dzięki temu i z wykorzystaniem różnych metod oraz narzędzi biznesowych, które młodzież poznaje podczas warsztatów, stworzone innowacje są powiązane z biznesową rzeczywistością – mówi Joanna Łaszcz, koordynatorka obozu z Inkubatora Starter. – Jedną z nowości, jaką wprowadziliśmy w tej edycji, jest wymóg prezentacji pomysłów przez zespoły także w ujęciu czasowym, tj. rozwoju tego pomysłu po zakończeniu obozu. Chcemy, by młodzież pomyślała o swojej innowacji w dłuższej perspektywie. To ważne o tyle, że partnerzy biznesowi już podczas prezentacji mogą usłyszeć argumenty przemawiające za przekształceniem pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę i pójść za głosem młodych – dodaje.
Warto odnotować, że dwa prototypy rozwiązań zaproponowane na obozie zostały zrealizowane. Pierwszym z nich był prototyp edukacyjnej gry planszowej dla gdańskiego ZOO. Został on przekształcony w realny produkt, czyli grę planszową „Moje Zoo”, obecnie dostępną w punktach sprzedaży VISIT GDAŃSK. Ostateczna wersja gry powstała we współpracy czterech instytucji (Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Inkubatora STARTER) i przy udziale zespołu projektowego – młodzież zaproszono do testowania produktu.
Innovation Starter 2023, tak było
Drugim pomysłem był prototyp aplikacji dla gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. Tutaj zespół projektowy nie tylko pracuje nad ostateczną wersją tej aplikacji, ale też założył spółkę i jest jednym z młodszych przedsiębiorstw na biznesowej mapie Gdańska.
Część osób uczestniczących w dwóch poprzednich obozach kontynuuje swoją przygodę z przedsiębiorczością i współpracą biznesową poprzez angażowanie się w prace Młodzieżowej Rady Startera, w tym współtworzy i organizuje przedsięwzięcia z tej tematyki skierowane do młodych.
Obóz Innovation Camp by Starter 2024 odbędzie się od 19 do 23 sierpnia 2024. Poprzedzi go dzień integracyjny odbywający się w sobotę, 17 sierpnia. Koszt uczestnictwa to 450 złotych. Rekrutacja trwa do 31 lipca 2024. Zostały ostatnie miejsca.
Więcej o obozie TUTAJ
Projekt sfinansowany ze środków Miasta Gdańska.