• Start
  • Wiadomości
  • Rekrutacja do gdańskich żłobków trwa do końca lipca. Zapisaliście już swoje pociechy?

Rekrutacja do gdańskich żłobków trwa do końca lipca. Zapisaliście już swoje pociechy?

31 lipca mija termin rekrutacji maluchów, które od września trafią pod opiekę jednego z 13 gdańskich żłobków samorządowych. Podpisano już około 90 proc. umów z rodzicami, ale wciąż są jeszcze wolne miejsca, dlatego w każdej chwili można spodziewać się telefonu bądź maila od pracowników Gdańskiego Zespołu Żłobków, pod pieczą którego znajdują się te placówki.
22.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do końca lipca trwa rekrutacja do gdańskich żłobków samorządowych
Do końca lipca trwa rekrutacja do gdańskich żłobków samorządowych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Co ważne, dziecko można zapisać na "listę oczekujących na miejsce w gdańskim żłobku samorządowym" w dowolnym momencie. Tu nie ma ograniczeń czasowych. Warto też zaznaczyć, że rekrutacja do tych placówek w zasadzie nie kończy się w lipcu, ale trwa przez cały rok. Dlaczego?

Każdego roku, od 15 maja do 31 lipca, rekrutacja do żłobków ma największą intensywność z jednego powodu: duża część dzieci odchodzi do przedszkoli, dzięki czemu zwalniają one miejsca w żłobkach.

Zdarza się jednak, że rezygnują osoby, które podpisały już umowę z daną placówką, ale dzwonią np. w sierpniu informując o zmianie decyzji - dlatego też może się okazać, że jeszcze 1 września będą wolne miejsca.

Tych będzie przybywać także w kolejnych tygodniach. Doświadczenie pracowników żłobków pokazuje, że niektóre dzieci (ale i rodzice) nie wytrzymują wzajemnej rozłąki i po kilku tygodniach, czasem już po kilku dniach, rezygnują z opieki żłobkowej.

Dzieci potrzebują zazwyczaj do dwóch tygodni na adaptację w nowym miejscu. Niektóre wymagają więcej czasu, jednak dla części z nich bywa to zbyt duża zmiana – wówczas rodzice muszą zdecydować co dalej.

Kolejny "etap" rezygnacji z miejsca w żłobku następuje jesienią, zwykle w październiku i listopadzie, kiedy rozpoczynają się pierwsze choroby maluchów. Takie decyzje są podejmowane również w momencie, gdy zmienia się sytuacja rodzinna - np. mama oczekuje kolejnego dziecka i zostaje w domu, a w związku z tym woli sama zaopiekować się maluchem, zamiast codziennie odprowadzać do placówki.

Zdarzały się lata, kiedy w ciągu zaledwie kilku tygodni zwalniało się nawet 20 proc. miejsc. Dlatego wszyscy ci, którzy znajdują się nawet na 100 i dalszym miejscu na liście oczekujących mogą spodziewać się pozytywnych informacji być może jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Zakończenie umowy ze żłobkiem, a tym samym wypisanie z niego dziecka, może nastąpić w ciągu siedmiu dni – zgodnie z zapisami w dokumencie, zarówno na wniosek rodziców, jak i przedstawicieli danego żłobka (np. z przyczyn formalnych - brak wnoszenia opłat przez rodziców/opiekunów prawnych).

W momencie, kiedy zwalnia się miejsce, natychmiast prowadzony jest na nie nabór, z uwzględnieniem pierwszeństw w przyjęciu, określonych w statutach żłobków.

Zapisy na tzw. listę oczekujących trwają z kolei przez cały rok
Zapisy na tzw. listę oczekujących trwają z kolei przez cały rok
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Rekrutacja tylko drogą elektroniczną

Proces rekrutacji do żłobków, jak również ich działalność, reguluje Ustawa o opiece nad dzieckiem do lat 3.

Dziecko można zarejestrować w systemie Gdańskiego Zespołu Żłobków wyłącznie w przypadku, kiedy posiada ono numer PESEL (nadawany przy wydawaniu aktu urodzenia dziecka). Nie można zarejestrować dziecka jeszcze nienarodzonego.

Rekrutacja do gdańskich żłobków samorządowych prowadzona jest tylko drogą elektroniczną. Regulamin rekrutacji można znaleźć tutaj

- Rodzice nie muszą "biegać z papierami", co pewnie byłoby utrudnieniem dla wielu z nich. Nie ma też możliwości, by przyjąć kogoś poza systemem. Wszyscy, którzy się zarejestrowali, znajdują się w tej kolejce i oczekują na miejsce w żłobku – zaznacza Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków.

Agnieszka Kozoń z Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie przypomina, że rodzice w trakcie rejestracji mogą zaznaczyć maksymalnie trzy preferowane przez nich żłobki. Co ważne, jeżeli dziecko zostaje przyjęte do jednej z placówek, automatycznie jego nazwisko znika z list do pozostałych dwóch.

W Gdańsku działa 13 żłobków samorządowych. Czas oczekiwania to około 1,5 roku
W Gdańsku działa 13 żłobków samorządowych. Czas oczekiwania to około 1,5 roku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

13 żłobków publicznych

W Gdańsku funkcjonuje obecnie 13 żłobków samorządowych. Opiekę w nich mogą otrzymać maluchy w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Placówki zapewniają 1088 miejsc dla najmłodszych gdańszczan. Natomiast na liście oczekujących znajduje się obecnie 3,5 tysiąca nazwisk.

Co warto zaznaczyć, część z nich, z różnych powodów, ostatecznie nie decyduje się na oddanie dziecka do żłobka - pokazują to statystyki i doświadczenie pracowników GZŻ.

Weryfikacja następuje zazwyczaj w momencie, kiedy zwalnia się miejsce w danym żłobku, a jego pracownicy dzwonią wówczas (bądź wysyłają maile) do kolejnych osób na liście oczekujących. Zdarza się, że... 30, 40, a czasem i więcej rodziców z danej listy nie decyduje się na przyjęcie takiego miejsca.

Część z listy"oczekujących" to również maluszki, zapisane przez rodziców, którzy nie tylko jeszcze nie chcą czy nie muszą, ale nawet nie mogą korzystać z opieki żłobkowej. Są to np. dzieci, które dopiero niedawno się urodziły ( zgodnie z przepisami do żłobka można przyjąć dziecko od 20 tygodnia życia), których rodzice korzystają z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Miejscem w placówce będą zainteresowani dopiero za pół roku czy rok, a nawet więcej.

W Gdańsku czas oczekiwania na miejsce w żłobku wynosi obecnie około 1,5 roku. Dlatego dyrektor Konieczny zachęca, by rejestrować maluchy w systemie rekutacyjnym już nawet kilka dni po urodzeniu, kiedy tylko będą miały nadany nr PESEL. Tę praktykę stosuje zresztą coraz więcej rodziców małych gdańszczan.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane