Muzeum Gdańska. Rekordowa liczba zwiedzających w pierwszym półroczu 2023 r.

W pierwszym półroczu 2023 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 201 tysięcy osób. Liczba wejść do oddziałów miejskiej instytucji kultury jest wyższa o 30 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku i nieco przewyższa tę z 2019 roku, tuż przed początkiem pandemii COVID-19.
14.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście osób w sali muzealnej na wystawie malarstwa
Wernisaż prac Wojciecha Siudmaka w Ratuszu Głównego Miasta 25 lutego 2023 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Co się złożyło na frekwencyjny rekord?

Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreśla, że frekwencja w placówce w pierwszej połowie jest świetna.
 
- Nasze oddziały odwiedziło 201 tys. osób, czyli o prawie 10 tys. więcej niż w rekordowym 2019 roku i 61 tys. więcej niż w 2022 roku. Te bardzo pozytywne wyniki to wypadkowa czynników zewnętrznych. Gdańsk był zimą oblegany przez turystów, co chociażby było widać po danych z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Z drugiej strony, Muzeum Gdańska przygotowało szereg ciekawych wystaw czasowych – mówi Waldemar Ossowski.

W Muzeum Gdańska skanują Kazimierza Jagiellończyka. Trafi do Twierdzy Wisłoujście

Najwięcej gości od stycznia do czerwca tego roku zanotowało: Muzeum Bursztynu - 84 350, Ratusz Głównego Miasta - 53 200 i Dwór Artusa - 25 766.
 
Muzealnicy dostrzegają jednak nowy trend wśród turystów, który zapoczątkowała pandemia koronawirusa, a wzmocniła inflacja.
 
- Jeszcze do 2019 r. podróżowaliśmy głównie latem. Teraz unikamy rosnących cen i rozsądniej wybieramy atrakcje. Stąd widzimy lekkie „hamowanie” frekwencji w drugim kwartale obecnego roku względem 2019 r. Mamy jednak nadzieję, że odwiedziny turystów przybywających latem do Gdańska obejmą jego najważniejsze obiekty i wystawy np. Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, czy wystawę o powojennej odbudowie Gdańska w Zespole Przebramia ulicy Długiej - podsumowuje Waldemar Ossowski.

Ile oddziałów ma muzeum i które są całoroczne?

Liczące 9 oddziałów Muzeum Gdańska przez cały rok udostępnia do zwiedzania 5 oddziałów, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej.
 
Infografika Muzeum Gdańska przedstawiająca frekwencję w okresie styczeń-czerwiec w latach 2019, 2022 i 2023
 
mat. Muzeum Gdańska
W sezonie letnim czynne są 3 oddziały: Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Wartownia nr 1, na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, gdzie prezentowane są m.in. pamiątki po majorze Henryku Sucharskim. Do 3 września oddziały sezonowe MG są czynne codziennie w godzinach 10.00-18.00, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12.00-18.00.

Romantyzm XIX-wiecznych gdańszczan. Zobacz nową wystawę w Muzeum Gdańska

Twierdza Wisłoujście będzie nieczynna do 2024 roku w związku z pracami rewaloryzacyjnymi.

Wystawy czasowe i nie tylko

Obecnie w oddziałach Muzeum Gdańska można zobaczyć szereg wystaw czasowych, z czego aż trzy prezentowane są w Ratuszu Głównego Miasta, tj. „Siudmak. Uniwersum” (do 15 sierpnia), „Niebieskie Berety” oraz „Miasto Romantyków”.
 
W Muzeum Bursztynu z kolei prezentowane są ludowe wyroby bursztyniarzy kurpiowskich.
 
Infografika przedstawiająca frekwencję ogólną w Muzeum Gdańska w roku 2019, 2022 i 2023
 
mat. Muzeum Gdańska
Od końca maja czynna jest również wystawa czasowa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” w zabytkowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej przy Targu Węglowym 26.
 
W Dworze Artusa do obejrzenia jest malarstwo gdańskie z okresu przełomu XIX/XX wieku. W Domu Upaghena można podziwiać prace złotnicze Meyerów, a Muzeum Poczty Polskiej prezentuje wystawę o polskim przedwojennym sporcie.
 
Latem warto udać się również na zwiedzanie dzielnic Gdańska. Do końca października w wybranych miejscach w dzielnicach Kokoszki, Matarnia oraz Osowa będzie można zobaczyć wystawę plenerową z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic.
Pod koniec czerwca Muzeum Gdańska ustanowi trzeci gdański Rekord Guinnessa. Uroczyste bicie rekordu odbędzie się w Muzeum Nauki Gdańskiej, a jego głównym bohaterem będzie zegar z wahadłem mierzącym ponad 31 metrów długości. 
 
oprac. RP
 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza