Rekordowa sprzedaż biletów w całej historii Muzeum Gdańska. Jakie plany na 2023 rok?

W 2022 roku w oddziałach Muzeum Gdańska zakupiono największą liczbę biletów w historii instytucji. W plenerze i oddziałach zrealizowano 25 wystaw czasowych, 95 wydarzeń dla mieszkańców, 104 koncerty carillonowe oraz wydano 8 publikacji. W Muzeum Bursztynu ustanowiono również Rekord Guinnessa dla Gdańska w kategorii „największa bryła bursztynu”. 2023 rok będzie równie ciekawy i… równie rekordowy.
21.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa dzieci i młodzieży ogląda gabloty z bursztynami
Muzeum Bursztynu jest najchętniej odwiedzanym oddziałem Muzeum Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Muzeum Gdańska - ponad pół miliona zwiedzających

Kryzys związany z pandemią Covid-19 Muzeum Gdańska ma już za sobą. Wyniki osiągnięte przez tę instytucję - jak wynika z podsumowania roku 2022 - są rekordowe w całej historii muzeum.

- Konsekwentnie działamy na rzecz upowszechniania naszej lokalnej historii mieszkańcom i turystom. W 2019 roku, najlepszym dla Muzeum Gdańska, odwiedziło nas ponad 500 tys. osób, sprzedaliśmy wówczas 387 tys. biletów. W ubiegłym roku odwiedziło nas 415 tys. osób, a liczba zakupionych biletów wyniosła 389 tys. Widać też wyraźny trend wzrostu wizyt w stosunku do czasów pandemii w latach 2020-2021– mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

grafika wykres
Frewkencja ogólna w Muzeum Gdańska 2019-2022

- Powrót zainteresowania ofertą kulturalną nas cieszy, to dlatego w ubiegłym roku przygotowaliśmy 25 wystaw czasowych, odbyło się 95 spotkań, w których uczestniczyło ponad 4,5 tys. osób. Zaskakiwaliśmy nowoczesną sztuką, przybliżaliśmy dziedzictwo materialne Gdańska, pozyskiwaliśmy nowe, wyjątkowe eksponaty, a także biliśmy światowe rekordy. Obecny rok będzie równie ciekawy co poprzedni. Ustanowimy nowy Rekord Guinnessa dla naszego miasta, przywrócimy możliwość zwiedzania Zespołu Przedbramia. Będzie można u nas zobaczyć też ciekawe wystawy - dodaje dyrektor Muzeum Gdańska.

grafika wykres
Dane ze sprzedażą biletów. W 2022 roku (po prawej) sprzedano 389 tys. biletów. W 2019 (po lewej) - 387 tys. W 2020 roku sprzedano 153 tys. biletów, a w 2021 - 231 tys.

Plany Muzeum Gdańska na 2023 r.

Na 2023 rok zaplanowano 20 wystaw czasowych i plenerowych, ma się ukazać również 10 wydawnictw i dwa czasopisma: internetowy Gdański Notatnik Muzealny oraz, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Gdańskie Studia Muzealne. Utrzymana zostanie liczba wydarzeń i koncertów carillonowych. Latem odbędzie się też 25. edycja Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

wykres graficzny
Dane frekwencyjne poszczególnych oddziałów. W 2022 roku najwięcej osób odwiedziło Muzeum Bursztynu (164 tys), Ratusz Głównego Miasta (129 tys.) i Dwór Artusa (49 tys.)

Latem dla wszystkich, zimą dla mieszkańców. Wraca zwiedzanie Zespołu Przedbramia

- W pierwszym półroczu 2022 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło prawie 152 tys. osób, o 30 tys. więcej niż w 2019 roku. To nie tylko zasługa wielu akcji i projektów miejskich, np. Karty Mieszkańca, czy akcji "Zostań turystą w swoim mieście", ale również naszej zmiany podejścia do działalności i tematyki wystaw. Dziękujemy mieszkańcom za odwiedziny i zachęcamy do ponownej wizyty – dodaje Waldemar Ossowski. – Dlatego też już wkrótce, w lutym, w Ratuszu Głównego Miasta zagoszczą prace znanego na całym świecie artysty, Wojciecha Siudmaka. Przed majówką otworzymy ponownie dla zwiedzających Zespół Przedbramia, popularnie zwanym Katownią, gdzie zobaczymy nową opowieść z ciekawą propozycją poznania zniszczonego i odbudowanego Gdańska. Wystawa czasowa w tym obiekcie będzie miała charakter pilotażowy i obejmie również przestrzeń miasta, co umożliwi specjalnie przygotowana aplikacja mobilna. Latem w oddziałach Muzeum zaprezentujemy z kolei malarstwo i złotnictwo związane z Gdańskiem.

wnętrze muzeum, nad podświetlaną gablotą z różnymi przedmiotami pochylają się zwiedzający
Wystawa czasowa Muzeum Gdańska: „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan, a powojenna rzeczywistość
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pełen wykaz najważniejszych wystaw czasowych w 2023 roku znajduje się na końcu artykułu.

Zegar z najdłuższym wahadłem. Gdańsk z trzecim Rekordem Guinnessa

W 2022 roku ustanowiono drugi Rekord Guinnessa dla Gdańska w kategorii „największa bryła bursztynu”. Okaz bursztyn sumatrzańskiego o wadze 68,2 kg można zobaczyć w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska.

Ogromny mechanizm zegara P31m w Muzeum Nauki Gdańskiej, ciemne ceglane wnętrze
P31m zegar z najdłuższym wahadłem na świecie
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Pretendenta do nowego rekordu, i być może wkrótce rekordzistę, można zobaczyć nieopodal Wielkiego Młyna. W 2016 roku dr inż. Grzegorz Szychliński skonstruował w mieszczącym się w wieży kościoła św. Katarzyny Muzeum Nauki Gdańskiej zegar. O ile sama koncepcja umieszczania zegarów na wieżach nie jest niczym nowym, to sam sposób montażu mechanizmu zegara wewnątrz wieży już tak. Jego działanie opiera się na napędzie grawitacyjnym z ciężarkiem w systemie łańcucha bez końca. Podnoszenie ciężaru ułatwia silnik elektryczny. Wahadło ma aż 31,2 metrów długości i można je zobaczyć na trzech poziomach zwiedzania wystawy stałej.

Obecny oficjalny rekordzista znajduje się w Chinach na wieży Harmony Tower w mieście Ganzhou. Skonstruowany przez Brytyjczyków chronometr powstał w 2010 roku. Jego wahadło ma 12,8 metra. Nieoficjalny rekordzista znajduje się w Genewie w Hotelu Cornavin. Jego wahadło mierzy 30,02 metra, nieco ponad 1 metr mniej od gdańskiego odpowiednika.

Uroczyste bicie rekordu odbędzie się latem obecnego roku.

lotnicze zdjęcia nocne oświetlony wysoki ceglany budynek z wieżą i biały budynek z wielkimi oknami
Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa - oddziały Muzeum Gdańska
fot. Dariusz Kula/gdansk.pl

Wykaz najciekawszych wystaw czasowych w Muzeum Gdańska

Wojciech Siudmak – Universum

Wystawa prezentuje obrazy oraz rzeźby głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego na co dzień mieszkającego we Francji - Wojciecha Siudmaka. Retrospektywna wystawa składa się z ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. Wojciech Siudmak jest jednym z niewielu polskich twórców, który zdobył rzeczywistą, międzynarodową sławę. Do grona jego fanów można zaliczyć twórców kina m.in. Denis Villeneuvea, Federico Felliniego, George Lucasa czy Jean-Jacques Annauda. Surrealistyczne wizje artysty od lat fascynują i wpływają na wyobraźnię milionów fanów fantastyki na całym świecie.

Kiedy: luty-czerwiec 2023
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie Muzeum Gdańska

Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy 318 („Gdański”)

Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy został sformowany 20 marca 1943 r. w Wielkiej Brytanii, następnie wysłany w 1944 r. do Włoch w celu wsparcia polskiego II Korpusu gen. Władysława Andersa, m.in. w czasie walk o Monte Cassino. Kadra oficerska, w skład której wszedł m.in. gen. bryg. pil. inż. Ludomił A. Rayski, dowódca lotnictwa polskiego w latach 1926-1939, zdecydowała o odwołaniu się w nazwie do królewskiego miasta - Gdańska, którego polskość żywa była w pamięci żołnierzy i społeczeństwa polskiego. Na wystawie pokazane zostaną materiały ikonograficzne, artefakty oraz dokumenty.

Kiedy: wrzesień 2023 – maj 2024
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie Muzeum Gdańska

Gdańscy złotnicy Carl Ludwig i Johann Ludwig Meyerowie

Dwaj złotnicy gdańscy działający w 3. tercji XVIII w. i 1. ćwierci XIX w.: Carl Ludwig Meyer (czynny 1771-1803) i Johann Ludwig Meyer (czynny 1802 - po 1812) pozostawili po sobie ciekawy dorobek obejmujący około 80 znanych dzisiaj dzieł. Kolekcja Muzeum Gdańska liczy kilkanaście prac. Są to zarówno srebra sakralne, świeckie naczynia stołowe i sztućce wykonane w stylistyce od późnego baroku i klasycyzmu, aż po styl cesarstwa i początki biedermeieru. Ten zespół dobrze oddaje stylistkę i formy złotnictwa gdańskiego na przełomie stuleci. Koresponduje także czasowo i stylistycznie z wystrojem i kolekcją Domu Uphagena. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z katalogiem w formie elektronicznej.

Kiedy: czerwiec 2023 – listopad 2023
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie Muzeum Gdańska

Wystawa plenerowa z serii Historie gdańskich dzielnic: Kokoszki, Osowa, Matarnia

Kolejna wystawa poświęcona gdańskim dzielnicom stanowi kontynuację cyklu zapoczątkowanego w 2017 roku. Celem projektu jest przedstawienie historii gdańskich małych wspólnot i historii w postaci zbiórki pamiątek, wystaw plenerowych, cyklu spotkań oraz interdyscyplinarnej publikacji zawierających eseje historyków, archeologów, urbanistów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych oraz ścisłych. W tym roku wystawa przybliży dzieje zachodnich dzielnic miasta, w 50. rocznicę przyłączenia do Gdańska Kokoszek, które wcześniej były podmiejską wsią.

Kiedy: czerwiec 2023 – listopad 2023
Gdzie: dzielnice Matarnia, Kokoszki, Osowa
Godziny otwarcia i ceny biletów: wstęp wolny
Uwagi: wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny

Miasto romantyków. Gdańsk a malarstwo w XIX wieku

Na wystawie organizowanej dla uczczenia powołania w Gdańsku pierwszego muzeum, pokazane zostanie malarstwo, grafika, rysunek i rzeźba z epoki XIX wieku. Wydarzenie organizowane jest w ramach wspólnego projektu z Muzeum Narodowym w Gdańsku, obejmującego wystawę w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska oraz wystawę w MNG i konferencję poświęconą Gdańskowi w XIX w. Każda z wystaw przybliży widzowi inny wątek związany z przeszłością miasta. Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) powołano 30 marca 1870 roku wspólnym wysiłkiem wielu gdańszczan. Jego siedzibą stał się pofranciszkański klasztor, gmach dawnego Gimnazjum Akademickiego. Kontynuatorem tradycji pierwszego Muzeum Miejskiego jest obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku, z którego wyodrębniono w 1970 roku obecne Muzeum Gdańska.

Kiedy: czerwiec 2023 – październik 2023
Gdzie [1]: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Gdzie [2]: Muzeum Narodowe w Gdańsku, ul. Toruńska 1
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Gdańska

oprac. MW

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów