Rejs Roku - Srebrny Sekstant 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych żeglarzy

W piątek, 3 marca, w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich trofeów w żeglarstwie morskim - Nagród Honorowych REJS ROKU. Główną nagrodę Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2022 odebrali Michał Palczyński i Aleksandra Rapp za trzy i pół miesięczny rejs - dwuosobową wyprawę na jachcie “Crystal” wzdłuż łańcucha Aleutów. Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” trafiła do Juranda Goszczyńskiego. 
03.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkadziesiąt osób na scenie (daleki widok z widowni)
Gala Rejs Roku 2022 odbyła się w Europejskim Centrum Solidaności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nagroda główna przyznana po dwóch latach przerwy 

Nagrody Rejs Roku - Srebrny Sekstant przyznawane są od roku 1970 roku. Laureatów za osiągnięcia minionego roku poznaliśmy 31 grudnia 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 3 marca 2023 roku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą przez "Dar Pomorza" nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. 

W poprzednich dwóch latach - 2020 i 2021 - jury nie przyznało Nagrody Głównej Rejsu Roku - Srebrnego Sekstantu. W 2022 roku - TAK!!!

Nagrody i wyróżnienia Rejs Roku - Srebrny Sekstant

I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant”

Michał Palczyński oraz Ola Rapp – w ciągu prawie 3,5 miesiąca zrealizowali dwuosobową wyprawę na jachcie „Crystal” po rzadko odwiedzanych akwenach Pacyfiku z przesłaniem „Tam gdzie rodzą się sztormy – wyprawa jachtem wzdłuż łańcucha Aleutów”. Trasa podzielona była na trzy etapy: 1. Z Polinezji Francuskiej na Aleuty (prawie 5 000 Mm); 2. Wzdłuż łańcucha amerykańskich Aleutów; 3. Z Aleutów na Hawaje. Żeglarze pokonali w sumie 8 769 Mm w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zaplanowano i profesjonalnie zrealizowano rejs na odległej, nawigacyjnie i żeglarsko egzotycznej trasie przez wszystkie, poza polarną, strefy klimatyczne. Całe przedsięwzięcie charakteryzowało się oryginalnością założeń, podjęciu śmiałego wyzwania żeglugi po nieuczęszczanych pacyficznych akwenach i bezludnych archipelagach. „Crystal” był pierwszym bodaj polskim jachtem eksplorującym w całości odległy archipelag Aleutów. 

Kobieta z kwiatami, mężczyzna z otwartą skrzyneczką - stoją na scenie, uśmiechają się
Michał Palczyński i Aleksandra Rapp - laureaci głównej nagrody Rejs Roku - Srebrny Sekstant
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mówią laureaci głównej nagrody: - Zachowaliśmy to dla siebie

- Dwa lata temu byliśmy na Alasce, ale nie byliśmy na zachód od Dutch Harbour. Wybraliśmy więc rejs na Aleuty, by zobaczyć coś czego jeszcze nie widzieliśmy – mówi Michał Palczyński. 

Czy było niebezpiecznie? Bo, jak sami zwycięzcy opisali, płynęli „tam gdzie rodzą się sztormy”.  

- Niebezpieczny był kawałek przed Aleutami, w okresie letnim przechodzi tam sztorm raz na tydzień, wieje powyżej 30 węzłów. Udało nam się przemanewrować, tylko raz trafiliśmy na bardzo silny wiatr – opowiada Michał. 

- Zależy kto, co uważa za niebezpieczne. By dostać się na Aleuty trzeba było przepłynąć z Polinezji pięć tysięcy mil. Pływanie po oceanie jest dosyć niebezpieczne, a tam gdzie byliśmy spotykają się ciepły Pacyfik z zimną wodą Morza Beringa. Od września do maja są tam prawie non-stop huragany, my płynęliśmy w okresie letnim - dodaje Aleksandra Rapp. - Tam naprawdę jest srogo. Poza tym byliśmy totalnie poza zasięgiem czegokolwiek. Chcieliśmy ten nasz rejs nazwać „100 dni poza cywilizację”. Gdyby cokolwiek nam się stało, to byliśmy zdani jedynie na siebie.  

Oboje razem pływają od 2018 roku. Wyruszyli wówczas z Lizbony dookoła świata. 

- We dwoje dobrze nam się pływa, sprawdzamy się – stwierdza Ola.  

- Ja jestem z Warszawy, Ola z Puław, większość czasu spędzamy na wodzie. Nie mamy swoich mieszkań, gdy jesteśmy w Polsce, to na ten krótki czas mieszkamy u swoich rodziców, by się nimi nacieszyć - zdradza trochę prywatności Michał. 

Jak finansują swoje rejsy? 

- Na niektóre etapy bierzemy załogę. Bycie na jachcie wymusza minimalistyczne życie, nie ma dużo wydatków - zaznacza Ola. - Ale Aleuty ze względu na niebezpieczeństwo zachowaliśmy dla siebie. 

- Zachowaliśmy tego rarytaska tylko dla siebie – śmieje się Michał. 

Co dalej? 

- Zostawiliśmy łódkę w Meksyku. Trochę ją odświeżamy, w listopadzie zaczynamy płynąć na Pacyfik, przez Hawaje do Azji. Za rok o tej porze powinniśmy być na Filipinach i Indonezji – mówi o najbliższych planach Michał. 


II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2022”

Kapitan Maciej Sodkiewicz za kolejną arktyczną wyprawę tym razem na wody Zatoki Hudsona z dotarciem na północne krańce Basenu Foxa. W podzielonej na dziewięć etapów wyprawie udział wzięło w sumie 72 żeglarzy. Jacht „Inatiz” pozostawił za rufą ponad 11 000 Mm. W realizację projektu, obok załóg na kolejnych etapach, zaangażowane były zespoły brzegowe zapewniające wsparcie meteorologiczne i doradztwo techniczne. Całe przedsięwzięcie wpisuje się w konsekwentnie realizowany przez kapitana Sodkiewicza projekt „Lodowe krainy”, w ramach, którego od ok. 10 lat liczne grupy żeglarzy eksplorują północne i południowe krańce globu. Jacht „Inatiz” był po „Zjawie IV” drugim polskim jachtem żeglującym po wodach Zatoki Hudsona.


III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2022”

Załogi jachtu „I Love Poland” - za regatowe sukcesy podczas wielu prestiżowych imprez oraz konsekwentnie realizowane programy szkoleniowe. Jacht „I love Poland” w wyścigach, treningach i rejsach sezonu 2022 przepłynął około 16 000 Mm.


Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1922-2022

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. To wyraz uznania Jury Rejsu Roku dla wkładu uczelni w historię polskich żagli. Od czasu rejsów szkunera ORP „Iskra”, udziału podchorążych i oficerów MW w żeglarskich projektach gen. Mariusza Zaruskiego czy Oficerskiego Yacht Klubu RP, po powojenne osiągnięcia załóg spod sportowej bandery Marynarki Wojennej. Wśród nich pionierski transatlantycki rejs ORP „Iskra” do Stanów Zjednoczonych czy powojenne rejsy szkunera poza koło podbiegunowe. Także wielki wokółziemski rejs żaglowca ORP „Iskra”, drugiego tej nazwy, z opłynięciem Przylądka Horn. Wreszcie liczny udział załóg jachtów „Kotwicy” i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w rejsach i regatach Operacji Żagiel, to znaczący dorobek żeglarzy wywodzących się ze środowiska Akademii Marynarki Wojennej, wniesiony do historii polskiego żeglarstwa morskiego.


Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2022”

  • 40 lat fregaty „Dar Młodzieży” – flagowego żaglowca polskiej bandery. Ponad 20 tysięcy przeszkolonych pod żaglami przyszłych oficerów i kapitanów floty handlowej, rejsy wokółziemskie, opłynięcie Hornu, jeden z najpopularniejszych przedstawicieli światowej flotylli żaglowców szkolnych.
  • 40 lat barkentyny ORP "Iskra” – następczyni słynnej poprzedniczki o tej samej nazwie, żaglowiec wsławiony rejsem dookoła świata z opłynięciem Przylądka Horn. Wielokrotny uczestnik regat i zlotów Tall Ships Races. Szkoła marynarskiego rzemiosła dla tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej i wskazywania „drogi na morze” polskiej młodzieży.
  • 30 lat brygu „Fryderyk Chopin” – żaglowiec realizujący od dnia swego powstania szereg projektów wychowania morskiego młodzieży w tym nagradzanej „Niebieskiej Szkoły”. W ramach wielokierunkowej działalności „Fryderyk Chopin” odniósł wiele sukcesów na regatowych trasach Tall Ships Races. Opłynął Przylądek Horn. Prywatny projekt edukacyjny, promujący wielkie żagle, realizowany i kierowany przez Piotra Kulczyckiego.


Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

Jurand Goszczyński – za zwycięstwo na s/y „Alczento” w trzeciej edycji oceanicznych regat małych łódek „Setką przez Atlantyk”. Po 28 dniach spędzonych na oceanie, 8 stycznia 2022 roku zakończył regatowy projekt, do którego przygotowania zajęły kilka lat życia. Zaledwie 5-metrowy jacht „Alczento”, sprawdził się w trudnej oceanicznej żegludze podobnie jak kapitan, który tym rejsem spełnił jedno ze swych życiowych marzeń.

Mężczyzna z brodą stoi na scenie, uśmiecha się. Obok uśmiechnięta kobieta w okularach
Jurand Goszczyński z Nagroda Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” oraz skarbnik Miasta Gdańska Izabela Kuś, która wręczała nagrodę
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mówi Jurand Goszczyński: - Podróżowanie z rodziną będzie jeszcze fajniejsze

Jurand Goszczyński mieszka w Redzie. Wyróżnienie prezydent Gdańska to poniekąd także prezent urodzinowy, bo pan Jurand w sobotę, 4 marca, czyli dzień po uroczystej gali Rejsu Roku, obchodzi swoje 37. urodziny. 

- Chciałem zawsze zobaczyć, jak to jest przepłynąć ocean. Czytałem książki o wielkich odkrywcach, Kolumbie, Magellanie, chciałem sprawdzić jak widać, że woda jest nie tylko po horyzont, ale jeszcze dalej – przyznaje Jurand Goszczyński.

Jakie ma plany na najbliższą przyszłość? 

– W listopadzie (2022 roku - red.) kupiłem łódkę w Norwegii, teraz muszę ją przyprowadzić do Polski. Za trzy lata planuję przepłynąć z żoną i córką do Kalifornii (córka dziś ma 2,5 roku - red.). Bardzo lubię sam podróżować, ale myślę, że podróżowanie z rodziną będzie jeszcze fajniejsze – mówi Jurand Goszczyński. – To będzie dwu-trzyletnia podróż. Przepłynięcie do Kalifornii to nasze marzenie. Jesteśmy zwykłymi pracującymi ludźmi od rana do wieczora. Pracujemy i zbieramy pieniądze, by to marzenie się spełniło. Ja pracuję, żona dodatkowo się uczy w IT, by móc podczas rejsu pracować zdalnie.  


Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

Sławomir Skalmierski – uznanie dla dobrej roboty żeglarskiej podczas północnej wyprawy jachtem „Hi Ocean One” na trasie Spitsbergen – Grenlandia – Islandia na trasie długości 1 903 Mm. Jacht w trakcie wyprawy zawinął także na wyspę Jan Mayen gdzie dwóch członków 8-osobowej załogi weszło (jako druga polska ekipa w historii) na wulkan Beerenberg (2277 m n.p.m.).


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOSTEJ GALI REJS ROKU 2022


Jury "Rejs Roku - Srebrny Sekstant"

W edycji za 2022 rok jury rozpatrywało 17 kandydatur, z czego 10 dotyczyło konkretnych rejsów/przedsięwzięć żeglarskich minionego sezonu, pozostałe były zgłoszeniami o charakterze okolicznościowym bądź wskazującym na konsekwentną realizację żeglarskich programów w cyklu wieloletnim. 

Rozpatrując kandydatury uwzględniano walory poszczególnych przedsięwzięć zgodne z założeniem Nagrody premiującej obok śmiałych, pionierskich wypraw i rejsów, szersze przesłanie kultywowania idei wychowania morskiego czy związanego z morzem i żaglami sposobu na życie. 

Jury obradowało w składzie:

  • kontradm. Czesław Dyrcz - przewodniczący Jury
  • Bogusław Witkowski - wiceprezes PZŻ, prezes PoZŻ armatora STS Pogoria.
  • Leszek Paszkowski - przedstawiciel Miasta Gdańska
  • Aleksander Gosk - koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant
  • Marek Padjas - Grotmaszt Bractwa Kaphornowców
  • Tomasz Falba - sekretarz Jury, publicysta morski

oraz laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych:

  • Jerzy Jaszczuk
  • Roman Paszke
  • Jerzy Rakowicz
  • Jerzy Wąsowicz

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane