• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody "Rejs Roku 2021" wręczone. Sprawdźcie, które żeglarskie wyczyny doceniono

Nagrody "Rejs Roku 2021" wręczone. Sprawdźcie, które żeglarskie wyczyny doceniono

W piątkowe popołudnie, 4 marca, oficjalnie ogłoszono laureatów gdańskich nagród żeglarskich. W związku z trwającą pandemią uroczysta gala odbyła się online, a z nagrodzonymi łączono się za pomocą komunikatorów internetowych. Za ubiegły rok doceniono zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i młodych, ale już z osiągnięciami w tej dziedzinie.
04.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tegoroczna gala wręczenia nagród za rejs Roku  odbyła się w formule online
Tegoroczna gala wręczenia nagród za "Rejs Roku" odbyła się w formule online
screen z www.gdansk.pl

 

Członkowie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” spotkali się już po raz 52. Ich wnioski były takie, że w minionym roku - z przyczyn pandemicznych - zaplanowano i zrealizowano niewiele żeglarskich projektów. Kandydatur do nagród było 10, ale jurorzy byli zmuszeni podjąć trudną decyzję o nieprzyznaniu - już po raz drugi z rzędu - głównej nagrody.

II Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021” przyznano kapitanowi Bouwe Bekkingowi, który poprowadził załogę jachtu „Sailing Poland” z dobrymi wynikami w regatach „The Ocean Race Europe” - europejskiej edycji The Ocean Race. Po prawie pięćdziesięciu latach jacht z polską banderą wystartował w edycji europejskiej regat na trasie Lorient-Cascais-Alicante-Genua. Załoga „Sailing Poland” zajęła drugie miejsce w stawce siedmiu jachtów w klasie VO65. Żeglarze rywalizowali w maju i czerwcu 2021 r. w trzech etapach pełnomorskich oraz w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Wynik jachtu „Sailing Poland” żeglującego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia uznano za znaczący sukces.

Młodzi zawodnicy z załogi Sailing Poland, jednocześnie członkowie polskiej kadry narodowej, podziękowali za wyróżnienie z... Karaibów, gdzie obecnie przebywają.

 

Oto laureaci II Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2021”. To członkowie jachtu „Sailing Poland” żeglującego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia
Oto laureaci II Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2021”. To członkowie jachtu „Sailing Poland” żeglującego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia
screen z www.gdansk.pl

 

- Bardzo dziękujemy za uznanie wyścigu "The Ocean Race Europe” Rejsem Roku. Te regaty składają się z trzech etapów. Pierwszy zaczynał się we Francji w Lorient, następny etap przebiegał przez Cieśninę Gibraltarską do Alicante, a ostatni etap kończył się w Genui. Drugie miejsce jest dla nas dużym sukcesem. Nasz team ma duże plany na przyszłość. Chcielibyśmy wystartować w regatach dookoła świata w styczniu 2023 r. Trzymajcie za nas kciuki - podkreślali młodzi członkowie załogi.

Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu - Rejsu Roku. Przyznano jednak dwie nagrody honorowe i trzy wyróżnienia. W trakcie gali ogłoszono też trzy inne nagrody żeglarskie - w tym Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”, którą uhonorowano Zbigniewa Gutkowskiego.

Podczas tegorocznej gali kilkukrotnie wymieniano nazwisko gdańskiego kapitana, który obecnie przebywa także na karaibskich wodach. Otrzymał on m.in. III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2021”, kiedy na trimaranie „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot wziął udział w 42 edycji prestiżowych, śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race na Malcie. Trasę wyścigu wytyczoną wokół Sycylii, na dystansie 600 Mm, pokonał w 40 godzin 13 minut i 27 sekund pokonując metę jako czwarta jednostka i ustanawiając polski rekord regat. Warto dodać, że w wyścigu uczestniczyły jeszcze cztery jachty z polskimi żeglarzami (trzy ukończyły wyścig).

- Jestem miło zaskoczony przede wszystkim tym, że Yacht Club Sopot został wyróżniony w tym prestiżowym plebiscycie. A to dlatego, że Yacht Club tak naprawdę składa się z amatorskich żeglarzy, a próbujemy dorównać światowym gwiazdom na wodach całego świata, i robimy to całkiem dobrze i z dużym powodzeniem - zaznaczył Zbigniew Gutkowski. - Chciałbym też podziękować za wyróżnienie mnie osobiście. Jestem bardzo zaskoczony.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z GALI WRĘCZENIA NAGRÓD REJS ROKU 2021

 

Jury przyznało też trzy Wyróżnienia Honorowe za żeglarskie projekty:

  • kpt. Waldemar Mieczkowski, który poprowadził wyjątkowy, rocznicowy bałtycki rejs „Zawiszą Czarnym” na trasie Gdynia-Kopenhaga-Sztokholm-Tallin-Kłajpeda-Świnoujście (1798 mil morskich). To także wyraz uznania i zaakcentowania wyjątkowej roli jaką w polskim żeglarstwie morskim i realizacji misji wychowania morskiego młodzieży odgrywa harcerski szkuner „Zawisza Czarny”. Prowadzony przez kapitana Mieczkowskiego rejs zorganizowano z okazji jubileuszu 60-lecia żaglowca i 25-lecia Polsko-Kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego Zawisza Czarny. Podczas rejsu załoga reprezentowała polskie żeglarstwo podczas zlotów żaglowców w Tallinie, Kłajpedzie i Szczecinie. 

  • kpt. Adam Wiśniewski, jest pomysłodawcą i założycielem Fundacji Ocean Marzeń oraz autorem Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej, który skierowany jest do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych. To konsekwentnie realizowany i rozwijany program w ramach którego w ciągu ponad 10 lat działalności, w szkoleniach i rejsach morskich organizowanych i finansowanych przez Fundację, wzięło udział ponad 1100 uczestników z placówek z terenu całej Polski. Adam Wiśniewski jest także pomysłodawcą Funduszu Zawodowych Stypendiów Morskich. Fundusz finansuje naukę w szkołach morskich zarówno średnich jak i wyższych zainteresowanej młodzieży  z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. 

  • Edyta, Adam i Kalina Jakubczak - oryginalny żeglarski pomysł na życie. Rodzina Jakubczaków porzuciła korporacje i od dwunastu już lat żyje na jachcie na morzu. Żeglowanie jest treścią rodzinnej przygody. Obszarem eksploracji są wody Morza Śródziemnego od Chorwacji po wybrzeża Afryki Północnej. Kalinka ich 14-letnia córka w Polskim Radiu Dzieciom prowadzi audycję „Kapitan Kalinka na morzu”. Jak sama pisze: żyję tam gdzie inni podróżują i spędzają wakacje. Żyję w świecie żeglarzy i marynarzy jak z dawnych książek przygodowych. Co roku pływam po wielu morzach, po oceanie, po setkach portów i wysp. Na morzu nie ma granic więc nawet nie widzimy czasem kiedy przekraczam granice, nawet jak przekraczamy te egzotyczne granice w dalekich krajach Afryki. Powstała  podczas tych podróży książka „Kalinka na fali”. A podsumowaniem projektu o rodzinnym życiu na jachcie stała się książka rodziców „Władcy wiatrów”.

Inne przyznane nagrody:

  • Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego dla kpt. Wacława Liskiewicza, za całokształt dokonań żeglarskich. W 1967 r. dowodził jachtem „Swarożyc III”, który jako pierwszy w historii polskiego żeglarstwa (prawdopodobnie nawet światowego) dopłynął na Spitsbergen. Skonstruował też słynne polskie jachty: „Marię”, „Mazurka”, „Dar Przemyśla” czy „Copernicusa”. Od lat działa w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku, którego jest obecnie komandorem.

  • Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różą Wiatrów” uhonorowano Zbigniewa Gutkowskiego, za konsekwentnie budowaną pozycję wyróżniającego się żeglarza w elitarnym klubie najlepszych żeglarzy regatowych świata.

  • Kapituła Bractwa Kaphornowców zdecydowała, iż tradycyjna Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego za dobrą robotę żeglarską, przypadła kapitanom Andrzejowi Górajkowi i Pawłowi Pelcowi za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu i całego archipelagu Svalbard w jednym sezonie jachtem  s/y „Ocean B” z dotarciem do szerokości geograficznej 82˚32,750 N

 

Jury obradowało w składzie:

kontradm. Czesław Dyrcz - przewodniczący Jury 

Bogusław Witkowski - wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego

Leszek Paszkowski - przedstawiciel  miasta Gdańska  

Aleksander Gosk - koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant

Marek Padjas - Grotmaszt Bractwa Kaphornowców

Tomasz Falba - sekretarz Jury, publicysta morski

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo