Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Ergo Arenie. W lipcu w wybranych godzinach
Apele o oddawanie krwi tradycyjnie najczęściej pojawiają się latem, bo to czas kiedy jej zapasy - z powodu letnich podróży, ruchu, wypadków, a ostatnio z powodu powrotu do normalnego trybu zabiegów medycznych po pandemii - znikają w szybkim tempie. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku możemy sprawdzić stan zapotrzebowania określonych grup krwi na specjalnej grafice.
Krwi brakuje najczęściej latem. Dlaczego?
Powodów kryzysu jest kilka. Wśród nich te które pojawiają się co roku: w wakacje stali dawcy nie oddają krwi tak regularnie jak w ciągu roku. Wielu z nich to studenci, uczniowie starszych klas szkół średnich, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje. Dla dorosłych dawców lato to też czas urlopów i wyjazdów.
- Kolejnym powodem może być oddawanie długu zdrowotnego, czyli wykonywanie zabiegów planowych zawieszonych lub opóźnionych z powodu pandemii - tłumaczy dyrektor Tyburski. - W szpitalach wróciły zabiegi, a kolejki potrzebujących pacjentów rosną. Zapotrzebowanie jest dużo większe niż rok temu. Wydajemy znacznie więcej krwi i jej składników do szpitali, bo wykonują też coraz więcej zabiegów ratujących zdrowie i życie, pojawiają się coraz nowocześniejsze procedury. Na przykład rośnie liczba wykonywanych przeszczepów, które wymagają dużej ilości zabezpieczonej krwi.
Dwie nowe poradnie zdrowia psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym
Grupy krwi. Których brakuje, których jest wystarczająca ilość?
Na wystarczającym poziomie - na stronie określono to jako "średnia ilość" - jest grupa AB RhD+, ABRhD-, ARhD- i BRhD+. Na niskim lub bardzo niskim poziomie są pozostałe grupy, szczególne braki są w przypadku grup B RhD- oraz 0 RhD+.
W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, w Gdańsku i Słupsku (plus oddziały w terenie), które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego zawsze muszą dysponować odpowiednim zapasem dla pacjentów, którzy krwi potrzebują bez względu na porę roku.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi jest bezcenne.
Zostań bliźniakiem genetycznym i uratuj ludzkie życie. Zarejestruj się w bazie szpiku
Jak zostać krwiodawcą?
Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się w RCKiK w Gdańsku przy ul. Hoene Wrońskiego 4 lub w którymś z oddziałów terenowych.
Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.
Kto może oddać krew, jak przebiega procedura oddania krwi, ile to trwa? Przeczytaj w poradniku krwiodawcy .