• Start
  • Wiadomości
  • “Regał Bożki” - miejscem pełnym książek przyjaciele upamiętnią zmarłą dziennikarkę

“Regał Bożki” - miejscem pełnym książek przyjaciele upamiętnią zmarłą dziennikarkę

W pierwszą rocznicę śmierci Bożeny Aksamit, autorki książek i reportaży związanej z Gazetą Wyborczą, rodzina i przyjaciele zapraszają na wieczór poświęcony jej pamięci. Okazją do spotkania w piątek, 31 stycznia w Bibliotece Kokoszki, będzie otwarcie tzw. Regału Bożki, miejsca skupiającego reporterskie książki. Podczas uroczystości o twórczości Bożeny porozmawiają Mariusz Szczygieł i Magdalena Grzebałkowska. Na saksofonie zagra Mikołaj Trzaska. Wstęp wolny.
30.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie poświęcona Bożenie Aksamit odbędzie się w Bibliotece Kokoszki, która mieści się w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku (ul. Azaliowa 18). W piątek, 31 stycznia o godz. 17.30
Spotkanie poświęcone Bożenie Aksamit odbędzie się w Bibliotece Kokoszki, która mieści się w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku (ul. Azaliowa 18). W piątek, 31 stycznia o godz. 17.30
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Bożena Aksamit z wykształcenia była oceanografką, a zanim dziennikarstwo zawładnęło jej wyobraźnią, zajmowała się grafiką komputerową. Energiczna, zaangażowana, bezkompromisowa. Przyjaciele mówili do niej “Bożka”.

Wydała trzy książki - „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”, „Zatoka świń” i „Każdy zrobił, co trzeba”. 

Jako autorka reportaży podejmowała się tematów niełatwych. Publikowała w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Magazynie Świątecznym. Jej ostatni materiał - reportaż Dużego Formatu pt. „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”, zyskał rozgłos i nagrodę Grand Press 2019 w kategorii Reportaż prasowy. Bożena nie mogła jej już odebrać. Zmarła 1 lutego 2019 roku. 

Jan Hartman, filozof i bioetyk, napisał po jej śmierci na swoim blogu: “... była niebywale oczytaną i ciekawą świata osobą. To sprawiało, że jej prace, a zwłaszcza wywiady sięgały bardzo głęboko w sedno spraw, odsłaniając ważne, ukryte warstwy zjawisk i ludzkich charakterów. Była niebywale dociekliwa, lecz jednocześnie lojalna i życzliwa wobec swoich rozmówców i informatorów. Była też nieustraszona – nie bała się rozmawiać w cztery oczy nawet z gangsterami. Po prostu nie bała się niczego. Nie lubiła, gdy nazywano ją dziennikarką śledczą, ale tak naprawdę nią była.”

Aby o Bożce nie zapomniano, rodzina i przyjaciele ufundowali miejsce, które ma się stać trójmiejską biblioteczką reportażu.

“Regał Bożki” stanie w Bibliotece Kokoszki, filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która mieści się w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku (ul. Azaliowa 18) i powoli wypełniać się będzie książkami z gatunku, które Bożena kochała najbardziej - reportażami. Pierwsze pozycje przekazały już m.in. wydawnictwa Agora i Czarne.

Pomysłodawcą takiego sposobu upamiętnienia dziennikarki jest Piotr Szeląg, jeden z jej przyjaciół i dyrektor Pozytywnej Szkoły Podstawowej. Projekt zrealizowano za zgodą i wsparciem męża i córki Bożeny, Tomasza i Weroniki Jasińskich. Regał zaprojektował i wykonał Tomasz Krupiński.

Inauguracja otwarcia “Regału Bożki” odbędzie się w piątek, 31 stycznia o godz. 17.30. Podczas uroczystości na Azaliowej, reportażysta, pisarz i wykładowca Mariusz Szczygieł (laureat nagrody Nike 2019 za książkę “Nie ma”), wraz z Magdaleną Grzebałkowską (autorką m.in. biografii ks. Twardowskiego i Beksińskich, laureatką Grand Pressa, nominowaną do Nagrody Nike 2016 za książkę “1945. Wojna i pokój”) porozmawiają o współczesnym reportażu i twórczości Bożeny. Na saksofonie zagra gdański jazzman Mikołaj Trzaska. Będzie też czas na rozmowy i wspomnienia.

Wstęp wolny.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza