- System takiej ściśle zintegrowanej opieki i wsparcia na rzecz gdańszczanek i gdańszczan w kryzysie to duży krok naprzód - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Z jednej strony pokazuje zasoby miasta, organizacje, które ze sobą współpracują, z drugiej dzięki niemu osoba w kryzysie będzie mogła w jednym miejscu otrzymać skoordynowaną pomoc. To nie potrzebujący będą szukać, gdzie i kto mu pomoże, ale koordynator centrum wskaże najlepszy wariant pomocy. Co ważne lista jest otwarta, a do MSIK będą mogły przystępować kolejne podmioty.
Koordynatorem MSIK jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wprowadzenie systemu ma podnieść skuteczności działań służb, instytucji, organizacji pozarządowych, osób fizycznych i prawnych na rzecz mieszkańców Gdańska. Działania wszystkich partnerów mają dostarczyć specjalistycznej pomocy w sytuacjach kryzysowych i będą zgodne z kompetencjami danej instytucji czy organizacji.
- Ten system łączy profilaktykę, czyli zapobieganie sytuacjom kryzysowym, interwencję, kiedy sytuacje kryzysowe już się dzieją i działania postinterwencyjne, czyli wsparcie długofalowe, ukierunkowane na zdiagnozowanie i rozwiązywanie konkretnych kryzysów - mówi Agnieszka Chomiuk, zastępca dyrektora MOPR w Gdańsku. - MSIK jest na te wszystkie sytuacje i wydarzenia, kiedy kompetencje jednego podmiotu są niewystarczające, kiedy trzeba zaangażować do działania inne podmioty. Kiedy zdarzenie przekracza czyjeś kompetencje, zostanie ono przekazane do koordynatora, który dalej pokieruje sprawą. Warto podkreślić, że koordynator ściśle współpracuje z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
|
Zintegrowany system koordynujący działania pomocowe związane z interwencją kryzysową funkcjonować będzie na mocy Zarządzenia nr 1311/19 Prezydenta Miasta Gdańska z 14 sierpnia 2019 r. w sprawie wdrożenia od 6 września br. Miejskiego Systemu Interwencji Kryzysowej.